Reklama
cleanpowerforall

Tereny pogórnicze – pomysł na magazynowanie energii dla Śląska

Zagospodarowanie pogórniczych terenów na Śląsku było tematem czwartkowego Forum MAP, podczas którego zaprezentowano ideę Śląskiego Systemu Magazynowania Energii związanego z transformacją energetyczną i procesem wygaszania kopalń.

Tereny pogórnicze - pomysł na magazynowanie energii dla Śląska
Tereny pogórnicze - pomysł na magazynowanie energii dla Śląska [Źródło: gov.pl]

W trakcie spotkania podpisano porozumienie oraz powołano Komitet Sterujący na potrzeby opracowania szczegółowej koncepcji Systemu, sposobu jego przygotowania i wdrożenia oraz analiz ekonomiczno-finansowych.

System Śląskich Magazynów Energii niesie za sobą szereg korzyści. To nie tylko zagospodarowanie istniejącej infrastruktury, ale także nowe miejsca pracy czy bezpieczeństwo i niezależność energetyczna całego regionu – powiedział wiceszef MAP, Artur Soboń.

Po podpisaniu dokumentu odbyła się krótka debata, w czasie której uczestnicy rozmawiali o możliwościach dla pokopalnianych obszarów.

Aktualnie w samej tylko Spółce Restrukturyzacji Kopalń znajduje się:

  • ponad 3 tys. hektarów gruntów zlokalizowanych na obszarze ponad 70 gmin,
  • około 5 tys. budynków w zróżnicowanym stanie technicznym,
  • ponad 6 tys. różnego rodzaju budowli.

Istniejącą infrastrukturę można zagospodarować na magazyny wykorzystujące krótkotrwałe wytwarzanie energii elektrycznej. Po adaptacji można skorzystać z urządzeń szybowych.

Na przykład kiedy będzie potrzebna energia można ją wyprodukować poprzez gwałtowny strumień wody wlewany do szybu lub też w powolny sposób z wykorzystaniem grawitacyjnie przemieszczanych zbiorników wody, stanowiących przeciwciężary opuszczane do szybu i wylewanie jej na dnie.

Mieszkańcy Śląska dostrzegli już szansę w odnawialnych źródłach energii i obecnie region stał się liderem w liczbie instalacji fotowoltaicznych powstających w ramach programu Mój Prąd.

Województwo przoduje zarówno pod względem liczby dofinansowań, jak i też pod względem mocy instalacji. Do tej pory przyznano tam ponad 27 tys. dofinansowań projektów mikroinstalacji PV o łącznej mocy niemal 158 tys. kW.

Obecnie dostępne są m.in. technologie wodorowe, bateryjne czy mechaniczne magazynowania energii. Stosowanie ich uzależnione jest od specyfiki terenu i otoczenia zagospodarowanego obszaru, a także samego obiektu wraz z jego infrastrukturą.

Budowa magazynów energii to również korzyść związana z ograniczeniem kosztów związanych z utrzymaniem terenów pogórniczych lub też w ostateczności ich wyburzaniem i likwidowaniem.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz