Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Jak często włączają się grzałki elektryczne pomp ciepła?

Systemy grzewcze bazujące na pompach ciepła wyposażone są najczęściej w grzałki elektryczne. Przejmują one funkcje grzewcze – całkowicie lub równolegle z pompą ciepła od momentu przekroczenia określonej temperatury zewnętrznej, na przykład -5°C. Moment ten nazywany jest punktem biwalentnym. Dzięki takiemu „wsparciu” możliwe jest ograniczenie maksymalnej koniecznej mocy grzewczej powietrznych pomp ciepła.

Jak często włączają się grzałki elektryczne pomp ciepła?
Jak często włączają się grzałki elektryczne pomp ciepła? [Źródło: portpc.pl]

W porównaniu z pompą ciepła grzałka elektryczna ma znacznie niższą efektywność. Zakłada się, że grzałki są w stanie zamienić jedną jednostkę energii elektrycznej w jedną jednostkę energii cieplnej. Pompy ciepła dostarczają najczęściej od trzech do czterech jednostek ciepła z jednej jednostki energii elektrycznej, są więc od trzech do czterech razy bardziej efektywne niż grzałki elektryczne.

Udział pracy grzałki – powietrzne pompy ciepła.

Jak pokazały pomiary opisane w poradniku PORT PC, udział energii elektrycznej zużytej przez grzałki w powietrznych pompach ciepła wyniósł średnio jedynie 2,8%, przy czym w około połowie wszystkich instalacji nie zanotowano żadnej pracy grzałek (bez względu na rodzaj budynków).

Ponadto – jeśli spojrzymy na dane z ostatnio przeprowadzonego projektu pomp ciepła w istniejących budynkach (najmłodszego z tych czterech) – to udział grzałek elektrycznych dla powietrznych pomp ciepła wyniósł jedynie 1,9%. Większe wartości zanotowano jedynie z powodu błędnych ustawień instalacji albo nielicznych usterek pomp ciepła lub też w trybie zwalczania Legionelii w wodzie użytkowej.

Udział pracy grzałki – gruntowe pompy ciepła.

W grupie gruntowych pomp ciepła udział grzałek w zużyciu energii elektrycznej był jeszcze mniejszy niż w grupie powietrznych pomp ciepła i wyniósł średnio dla wszystkich instalacji 1,2%.

W około 75% instalacji nie odnotowano żadnej pracy grzałek. Prawdopodobnie tak dobre wyniki nie są zaskoczeniem dla fachowców, ponieważ w systemach gruntowych pomp ciepła grzałki elektryczne spełniają jedynie rolę zabezpieczającą w przypadku usterek pomp ciepła.

Zarówno teoria, jak i praktyka są ze sobą zgodne – w przypadku poprawnie zaplanowanych oraz wykonanych instalacji pomp ciepła, grzałki elektryczne odgrywają jedynie marginalną rolę, a ich udział w całkowitym zużyciu energii elektrycznej nie powinien przekraczać 3%.

Większy udział wskazuje na możliwości optymalizacji danej instalacji. Inaczej mówiąc, grzałki elektryczne w poprawnie działających instalacjach pomp ciepła nie mają znaczącego wpływu ani na efektywność tych instalacji, ani na koszty ich działania.

Źródło: portpc.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz