Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Polska kluczowym krajem na mapie wodorowej Europy

W dniach od 16 do 17 maja w Poznań Congress Center odbywa się 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. W stolicy Wielkopolski zostało podpisane historyczne porozumienie będące pierwszą ponadnarodową inicjatywą wodorową państw Europy Środkowej i krajów bałtyckich.

Polska kluczowym krajem na mapie wodorowej Europy
Polska kluczowym krajem na mapie wodorowej Europy

Nawiązana współpraca przyczyni się do stworzenia wodorowej platformy służącej do wymiany doświadczeń i podejmowania wspólnych działań wspierających kraje i samorządy Europy Środkowej i Wschodniej na drodze do zielonej transformacji. Sygnatariuszami byli:

  • Vaclav Bystriansky, Czech Technological Hydrogen Platform (HYTEP) (Czechy)
  • István Lepsény, Hungarian Hydrogen Technology Association (Węgry)
  • Damian Mucha, Klaster Technologii Wodorowych (Polska)
  • Sven Parkel, Estonian Hydrogen Cluster (Estonia)
  • Paweł Piotrowicz, Hydrogen Poland (Polska)
  • Oleksandr Riepkin, Ukrainian Hydrogen Council (Ukraina)
  • Ján Weiterschütz, Slovak National Hydrogen Association (Słowacja)

Ta inicjatywa jest doskonałym startem do budowania partnerstwa biznesowego. Unia Europejska musi być silna jako całość i rozwijać się równomiernie – mówił podczas uroczystości podpisania porozumienia Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Pierwszego dnia forum H2POLAND odbyło się kilkadziesiąt debat i prezentacji oraz warsztaty „Strategia rozwoju dolin wodorowych w Polsce” organizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Bardzo duże zainteresowanie jakim cieszy się wydarzenie pokazuje, że wodór to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź transformacji energetycznej. „Już nie OZE a H2OZE – podkreślał Ireneusz Zyska – Zielony wodór będzie immanentną częścią systemu energetycznego”.

Uczestnicy wydarzenia zgodnie podkreślali, że kluczowa dla rozwoju technologii wodorowych jest współpraca – międzysektorowa, stąd inicjatywy takie jak program edukacyjny Akademia H2 zainicjowana przez PKN ORLEN czy Idea 3W Banku Gospodarstwa Krajowego łącząca biznes, naukę oraz sektor publiczny. O korzyściach płynących z energetyki wodorowej przekonać można się także odwiedzając część ekspozycyjną H2POLAND.

Drugi dzień Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND otworzy Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. W programie m.in. wystąpienie online Fransa Timmermansa oraz prezentacje dobrych praktyk z Polski i zagranicy. Wstęp na poznańskie wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej informacji: h2poland.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz