Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Planujesz fotowoltaikę? Koniecznie zacznij od rekuperacji!

Koszty użytkowania budynków jednorodzinnych, w których znaczącą pozycję zajmuje energia elektryczna nieustannie rosną. Sprawia to, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o fotowoltaice jeszcze na etapie projektowania budynku, łącząc ją wtedy, zresztą słusznie, z systemem rekuperacji.

Planujesz fotowoltaikę? Koniecznie zacznij od rekuperacji!
Planujesz fotowoltaikę? Koniecznie zacznij od rekuperacji!

Dzięki fotowoltaice można pozyskać energię elektryczną ze słońca. Dzieje się tak za sprawą zjawiska konwersji promieniowania słonecznego w prąd stały. Aby było to możliwe, konieczne jest wykorzystanie w tym celu paneli słonecznych. Natomiast tak często łączona z fotowoltaiką – rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła. Opiera się ona na ruchu powietrza, wytwarzanym przez rekuperator. To właśnie on umożliwia sprawowanie kontroli zarówno nad ruchem powietrza nawiewanego, jak i usuwanego z pomieszczeń. Za sprawą rekuperacji, możliwe jest oddychanie oczyszczonym z kurzu i alergenów powietrzem, rezygnując przy tym z konieczności otwierania okien. To ogromna zaleta takiego rozwiązania, ponieważ zapobiega stratom energii, a także chroni użytkowników przed szkodliwym dla zdrowia smogiem, który przybiera na sile szczególnie w okresie zimowym. Nie są to jednak jedyne zalety rekuperacji. Korzyści, jakie płyną z wyboru takiego rozwiązania, to m.in. dobroczynny wpływ na samopoczucie i zdrowie, systematyczne usuwanie wilgoci oraz niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło.

To tylko niektóre z zalet, jakie niesie ze sobą posiadanie rekuperatora w budynku. Co ciekawe, może być ich znacznie więcej, jeśli połączy się go z instalacją fotowoltaiczną.

Fotowoltaika i rekuperacja – duet doskonały

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z rekuperacją, zapewnia budynkowi niezależność zarówno pod kątem energetycznym, jak i grzewczym. To doskonałe rozwiązanie, które pomaga w uzyskaniu oszczędności na eksploatacji budynku. Ma również niemały wpływ na ochronę środowiska naturalnego.

Stwórz własny system smart-home

W nowoczesnym, inteligentnym domu zamontowanie kontrolowanej, mechanicznej wentylacji z rekuperatorem umożliwi połączenie energooszczędności z komfortem zdrowia i bezpieczeństwa. Podstawowy system sterowania można rozbudować nawet do 20 różnych przełączników i czujników w celu pełnej automatyzacji i optymalizacji pracy wentylacji. Opcjonalne rozszerzenia sterują pracą urządzenia automatycznie i kontrolują zawartość dwutlenku węgla w powietrzu lub poziom wilgotności. Dodatkowo, jeśli w domu zainstalowany jest system inteligentnego budynku, rekuperator może być sterowany kablowo sygnałem generowanym przez ten system w zakresie intensywności wentylacji.

Zintegrowanie ze sobą innych instalacji znajdujących się w domu i podłączenie ich do aplikacji VASCO CLIMATE CONTROL przynosi pełną kompatybilność kontroli ogrzewania i wentylacji domu. Działanie rekuperatora, ogrzewania podłogowego i grzejników może być zarządzane przez jeden system.

Dzięki rozwiniętym technologicznie sieciom urządzeń domowych nasze życie codzienne może stać się bardziej komfortowe, bezpieczniejsze i oszczędne. Instalacja inteligentnej automatyki budynkowej przynosi szereg korzyści zarówno mieszkańcom jak i środowisku.

Źródło: vascoart.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz