Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego

Nowy model europejskich dostaw gazu to przewodni temat wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio podczas Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego. Wydarzenie odbyło się 27 czerwca 2022 r.

Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego
Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego

Obecna sytuacja geopolityczna sprawia, że europejski sektor energetyczny znajduje się w przełomowym momencie. Zaspokojenie zapotrzebowania na gaz ziemny, niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym utrzymaniu jego cen na akceptowalnym przez społeczeństwo poziomie, stanowi dziś palące wyzwanie dla wielu gospodarek.

Reklama
oknonet.pl

Począwszy od 2015 r. podejmowaliśmy działania zmierzające do jak najszybszej dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego. W efekcie wraz z ukończeniem w tym roku kluczowych projektów infrastrukturalnych, uzyskamy możliwość pokrycia całego zapotrzebowania na gaz ziemny z kierunków innych niż wschodni – powiedział wiceminister Piotr Dziadzio.

Jak zaznaczył w trakcie wystąpienia wiceminister Piotr Dziadzio, położenie geograficzne Polski, sprawia, że nasz kraj ma szansę odegrać kluczową rolę w zapewnieniu regionalnego bezpieczeństwa. Odpowiednio przygotowana infrastruktura gazowa, w którą Polska inwestuje od wielu lat może zapewnić regionowi Europy Środkowo-Wschodniej szeroki dostęp do globalnego rynku LNG oraz złóż Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

Już dziś funkcjonuje połączenie gazowe Polska-Litwa, dzięki któremu możliwe jest sprowadzenie gazu z terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie. W perspektywie kilku miesięcy do użytkowania przekazane zostaną połączenia gazociągowe z Norwegią (Baltic Pipe) i ze Słowacją. – podsumował wiceminister Piotr Dziadzio.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz