Reklama
https://h2poland.com.pl/

Dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór pompy ciepła?

Pompa ciepła jest ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem pod względem ogrzewania domu, zapewnia bezobsługową i płynną pracę całego systemu grzewczego. Może pracować samodzielnie lub w połączeniu z innymi źródłami ciepła. To efektywne urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię odnawialną.

Dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór pompy ciepła?
Dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór pompy ciepła?

Kluczowym zagadnieniem związanym z prawidłowym funkcjonowaniem instalacji ogrzewania domu jest odpowiedni dobór pompy ciepła, a właściwie jej mocy grzewczej do wymagań cieplnych budynku. Gdy nie dysponujemy szczegółowym audytem energetycznym, a projekt budowlany już dawno zaginął gdzieś w czasoprzestrzeni należy dołożyć wszelkich starań, aby dowiedzieć się jak duża jest ogrzewana powierzchnia pomieszczeń oraz z jakich materiałów i o jakich grubościach wykonane są ściany, podłogi i dach (z uwzględnieniem piwnicy i poddasza). Kluczową sprawą będzie również to, czy instalacja grzejna składa się z grzejników, tzw. podłogówki czy jest mieszana (w jakich proporcjach powierzchniowych). Instalacja grzejnikowa pracować będzie średnio na wyższym parametrze temperaturowym niż instalacja podłogowa.

Reklama
oknonet.pl

2 2

Pompa ciepła będzie pracować poprawnie jeśli po przeanalizowaniu jej tabeli wydajności dobrana zostanie tak, aby pokrywała zapotrzebowanie budynku w tzw. punkcie biwalentnym (projektowa temp. poniżej której pompa ciepła wspierana jest szczytowym źródłem ciepła, np. grzałką elektryczną). Urządzeń nie należy natomiast dobierać “na styk”, ponieważ ich praca i ilość generowanego ciepła uzależniona jest od warunków zewnętrznych na które składają się między innymi temperatura, wilgotność i ciśnienie.

Podczas doboru pompy ciepła zawsze należy przyjąć “zapas mocy”, aby przy skrajnie niekorzystnych warunkach (niska temp. i 100% wilgotność) nie pojawiały się problemy. Podstawowymi objawami źle dopasowanej pompy ciepła będą problemy z osiągnieciem zadanego przez użytkownika docelowego parametru grzania, ciągłe, bliskie maksymalnemu obciążenie sprężarki i wysoki pobór energii elektrycznej w przypadku “za słabej” pompy ciepła oraz taktowanie, problem z poprawną regulacją obciążenia sprężarki i zmniejszenie żywotności komponentów w przypadku pompy “zbyt dużej”. Poprawnie dobrana pompa ciepła w solidnie wykonanej instalacji pozwoli nam się cieszyć długoletnim komfortem cieplnym bez niepotrzebnych zmartwień.

3 3

Dlatego przed zakupem urządzenia rekomendujemy skorzystanie z kalkulatora doboru pompy ciepła w celu wykonania wstępnej weryfikacji.

Przed skorzystaniem z kalkulatora, zapoznaj się z instrukcją obsługi kalkulatora doboru pompy ciepła.

Po wykonaniu wstępnych wyliczeń, skorzystaj z usług doświadczonych firm instalatorskich, które wykonują usługi doboru, montażu, uruchomienia i serwisu pomp ciepła. Warto zaufać ekspertom i tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu i samej inwestycji.

Pompę ciepła marki Cooper&Hunter możesz zamówić u naszego Dystrybutora w Twojej okolicy 

Źródło: cooperhunter.pl

ERKUL Sp. z o.o.
Ul. Berylowa 7
82-310 Gronowo Górne
email: [email protected]
WWW: www.erkul.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz