Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o rekuperacji

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to instalacja wewnętrzna, mająca na celu dostarczanie do budynku świeżego, przefiltrowanego powietrza, które jest wstępnie ogrzane poprzez odzysk ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Dzięki odzyskowi ciepła możliwe jest zmniejszenie strat ciepła przez system wentylacji budynku.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o rekuperacji
10 rzeczy, które musisz wiedzieć o rekuperacji [źródło: www.oemenergy.pl]

O 10 faktów, które warto wiedzieć o rekuperacji pytamy Weronikę Liszkę z OEM Energy – firmy będącej dystrybutorem rekuperatorów takich jak Oxygen, Enervent Zehnder czy Stiebel Eltron.

1. Otwieranie okien w domu z rekuperacją jest możliwe

Otwieranie okien w domach z rekuperacją jest dopuszczalne – samo otwarcie okna nie wpłynie negatywnie na pracę systemu. Niemniej w budynkach z systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w większości przypadków nie ma konieczności otwierania okien – to rekuperator zapewnia nawiewanie świeżego powietrza i usuwanie zużytego. Dodatkowo prawidłowy dobór centrali wentylacyjnej i instalacji pozwala na okresowe zwiększenie wydatku ilości powietrza wentylacyjnego i efektywne przewietrzanie pomieszczeń.

2. W pomieszczeniach z rekuperacją należy zrezygnować z innych metod wentylacji

W pomieszczeniach, gdzie zastosowano rekuperację należy zaślepić wszystkie istniejące elementy systemu wentylacji grawitacyjnej, takie jak nawiewniki okienne i kratki wentylacyjne wywiewne. W pozostałych pomieszczeniach, których nie ujęto w projekcie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (np. garaże, kotłownie) należy zastosować wentylację grawitacyjną lub inną, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami w zakresie wentylacji tych pomieszczeń.

3. Drzwi wewnętrzne do pomieszczeń z rekuperacją muszą mieć podcięcia

Ważnym aspektem w przypadku rekuperacji jest umożliwienie cyrkulacji powietrza między pomieszczeniami „czystymi” (z punktami nawiewnymi) oraz „brudnymi” (w których zamontowano punkty wywiewne). W tym celu wymagane jest wykonanie otworów w drzwiach wewnętrznych do pomieszczeń, w których znajdują się anemostaty nawiewne i wywiewne – może to być podcięcie w drzwiach lub kratka transferowa. Dla odmiany do pomieszczeń, w których zastosowano inny system wentylacji, np. grawitacyjną, należy zamontować szczelne drzwi.

4. Nie należy wpinać kanału z okapu kuchennego do kanału głównego wywiewnego

Zabrania się łączenia kanału wywiewnego od okapu kuchennego z instalacją wywiewną z pozostałych pomieszczeń, ze względu na ryzyko zatłuszczenia wymiennika ciepła w rekuperatorze. Zaleca się indywidualne wyprowadzenie kanału od okapu na zewnątrz budynku.

5. W domu z rekuperacją nie trzeba martwić się smogiem

Użytkownicy budynków z rekuperacją nie muszą martwić się smogiem i złą jakością powietrza w domu, ponieważ dzięki działaniu rekuperatora mogą całkowicie zrezygnować z otwierania okien. Ważne jest to szczególnie w okresie zimowym charakteryzującym się gorszymi parametrami jakości powietrza. Dodatkowo większość rekuperatorów, tak jak np. rekuperatory Oxygen posiadają antysmogowe filtry które sprawiają, że powietrze nawiewane do budynku jest świeże i czyste.

 

instalator

 

6. Odpowiednio dobrany kominek może być zamontowany w domu z rekuperacją

Użytkowanie kominka w domu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła jest możliwe. Natomiast zalecany jest montaż kominków z zamkniętą komorą spalania i z indywidualnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Jest to bardzo istotne, ponieważ ogranicza ryzyko powstawania podciśnienia w pomieszczeniu z kominkiem, a co za tym idzie niezupełnego spalania i pojawienia się zabójczego tlenku węgla (czadu).

7. W budynku z rekuperacją stężenie dwutlenku węgla jest niskie – na higienicznym poziomie

Częstym problemem użytkowników budynków bez rekuperacji jest zbyt wysokie stężenie CO 2 w powietrzu, ponieważ wentylacja jest niewystarczająca lub nie działa prawidłowo. Za wysokie stężenie dwutlenku węgla może powodować m.in. uczucie zmęczenia, znużenia, bóle i zawroty głowy. Dzięki zamontowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła świeże powietrze w odpowiedniej ilości jest dostarczane do pomieszczeń, a to sprawia, że stężenie dwutlenku węgla jest niskie, a powietrze w budynku świeże i higieniczne.

8. Prawidłowo zaprojektowany system rekuperacji jest niesłyszalny

Zarówno rekuperator i instalację rozprowadzającą powietrze dobiera się zawsze pod konkretny budynek i już na etapie projektu brane są pod uwagę parametry akustyczne. Prawidłowo dobrana i zamontowana rekuperacja jest jak każda inna instalacja wewnętrzna w domu – działa w tle i jest niesłyszalna dla użytkowników.

9. Nie należy się bać przerw w dostawie prądu

Chwilowa przerwa w dostawie energii elektrycznej nie spowoduje zmiany dotychczasowych ustawień rekuperatora. Po wznowieniu dostawy prądu system automatycznie wróci do ustawionych za pierwszym razem parametrów – nie trzeba nic ponownie konfigurować.

10. Rekuperacja nie zastąpi systemu centralnego ogrzewania

Dzięki zamontowaniu systemu rekuperacji znacząco zmniejszają się straty ciepła przez system wentylacji oraz odzyskiwane jest ciepło z powietrza usuwanego z pomieszczeń, co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania takiego budynku. Natomiast nie oznacza to, że w budynkach z rekuperacją można zrezygnować całkowicie ze źródła ciepła!

 

rekuperatory

 

Podsumowując, rekuperacja to przede wszystkim szereg korzyści i możliwości dla użytkowników domu. W szczególności jest to idealne rozwiązanie dla nowych budynków, które są szczelne i wymagają odpowiedniej wentylacji. Rekuperacja to przede wszystkim zawsze świeże i czyste powietrze, a także oszczędności związane z kosztami ogrzewania domu. W przypadku pytań i wątpliwości polecamy kontakt ze specjalistami z OEM Energy, którzy o rekuperacji mogą rozmawiać godzinami.

 

Źródło: oemenergy.pl

OEM ENERGY Sp. z o.o.
ul. Składowa 17
41-500 Chorzów
t: +48 501 510 511
e[email protected]
w: www.oemenergy.pl
B2B Zaloguj się (oemenergy.pl)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz