Reklama
bosch-homecomfort

Ustawa licznikowa i wykonawczy hat trick

Ustawa licznikowa, która wejdzie w życie 2 lipca, jest w ostatnim czasie jedną z największych zmian w polskim prawie energetycznym. Na przyjęciu ustawy najbardziej skorzystają odbiorcy energii elektrycznej, zwłaszcza konsumenci. Nowelizacja realizuje unijną koncepcję, która w centrum rynku energii stawia właśnie odbiorców i ich aktywizację.

Ustawa licznikowa i wykonawczy hat trick
Ustawa licznikowa i wykonawczy hat trick [Źródło: gov.pl]

Nowe przepisy stworzą odbiorcom energii możliwość korzystania z funkcji inteligentnych liczników zdalnego odczytu. Ustawa przewiduje, że do końca 2028 roku, takie liczniki zostaną zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych, w tym, u co najmniej 80% gospodarstw domowych.

Aby sprawnie wdrożyć nowe zasady, potrzebne są jednak kompleksowe akty wykonawcze. MKiŚ 25 czerwca przekazał do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych pakiet rozporządzeń do regulacji ustawy licznikowej.

Pakiet rozporządzeń dotyczy:

  • uporządkowania kwestii pomiaru energii – komunikacji pomiędzy licznikiem zdalnego odczytu, a systemem zdalnego odczytu,
  • powstania i funkcjonowania CSIRE – Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii, będzie to informatyczne centrum danych, które pozwoli w jednym miejscu gromadzić i przechowywać dane techniczne i handlowe punktów poboru energii oraz wyniki pomiarów energii elektrycznej przekazywanych z inteligentnych liczników,
  • likwidacja barier w rozwoju magazynów energii – wprowadzenie formularza wzoru rejestru magazynu oraz zasady jego wpisu do rejestrów prowadzonych przez operatorów systemów dystrybucyjnych.

Są to pierwsze w historii polskiej legislacji akty prawne, które kompleksowo porządkują zagadnienia związane z pomiarem energii elektrycznej i procesami rynku energii oraz regulują sposób rejestracji magazynów energii.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz