
Dzięki odpowiednio wysokiej wydajności paneli, dobrej lokalizacji i sprzyjającym warunkom pogodowym instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować o wiele więcej prądu niż potrzeba do zasilenia obiektów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w okresach niskiego nasłonecznienia, wydajność fotowoltaiki ulega obniżeniu. Warto więc rozważyć inwestycję w magazyn energii, aby w momencie zwiększonego zapotrzebowania efektywnie wykorzystywać nagromadzone zapasy.
Prosumenci, oddający nadwyżki energii wyprodukowanej w instalacjach PV do sieci, mogą odzyskać jej ograniczoną ilość – 0,7 kW z każdego przesłanego 1 kW dla instalacji powyżej 10kWp. Fotowoltaika z magazynem energii pozwala wykorzystywać 100% produkowanych przez siebie nadwyżek.
W rozumieniu ustawy OZE magazyn energii to urządzenie lub zespół urządzeń pozwalający przechowywać energię w dowolnej postaci z możliwością jej co najmniej częściowego odzysku. Magazynowanie takie nie może powodować szkodliwych dla środowiska emisji.
O ile magazynowanie energii w domu może być mało opłacalne ze względu na koszty, to o inwestycji w magazyn powinni już pomyśleć właściciele średnich firm, gospodarstw rolnych oraz oczywiście, dużych zakładów przemysłowych.
Do najpopularniejszych metod elektrochemicznych należą m.in. ładowalne akumulatory i baterie, natomiast mechaniczne kumulowanie energii możliwe jest w elektrowniach szczytowo-pompowych oraz magazynach sprężonego powietrza. Elektryczne magazynowanie energii odbywa się z wykorzystaniem superkondensatorów, natomiast termiczne – poprzez akumulację jawnego lub utajonego ciepła.
Energię można magazynować poprzez:
- akumulatory, które mogą zasilać urządzenia oraz wszelkiego rodzaju instalacje elektryczne w budynkach,
- kondensatory elektrolityczne, które mają znacznie wyższą gęstość energii niż akumulatory, oddają moc o większej sile.
Dzięki dobrze dobranym rozwiązaniom oraz możliwości wykorzystania 100% produkowanych nadwyżek energia wyprodukowana w najcieplejszych miesiącach pokryje zapotrzebowanie hali produkcyjnej lub magazynu przez cały rok.
Źródło: pkfsa.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.