Reklama
cleanpowerforall

Czy opłaca się magazynować energię z fotowoltaiki?

W odpowiednich warunkach instalacja fotowoltaiczna może wygenerować więcej energii, niż wymaga zużycie. W takiej sytuacji można sięgnąć po magazyn energii, który zapewni efektywną konsumpcję prądu.

Czy opłaca się magazynować energię z fotowoltaiki?
Czy opłaca się magazynować energię z fotowoltaiki? [Źródło: pkfsa.pl]

Dzięki odpowiednio wysokiej wydajności paneli, dobrej lokalizacji i sprzyjającym warunkom pogodowym instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować o wiele więcej prądu niż potrzeba do zasilenia obiektów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w okresach niskiego nasłonecznienia, wydajność fotowoltaiki ulega obniżeniu. Warto więc rozważyć inwestycję w magazyn energii, aby w momencie zwiększonego zapotrzebowania efektywnie wykorzystywać nagromadzone zapasy.

Prosumenci, oddający nadwyżki energii wyprodukowanej w instalacjach PV do sieci, mogą odzyskać jej ograniczoną ilość – 0,7 kW z każdego przesłanego 1 kW dla instalacji powyżej 10kWp. Fotowoltaika z magazynem energii pozwala wykorzystywać 100% produkowanych przez siebie nadwyżek.

W rozumieniu ustawy OZE magazyn energii to urządzenie lub zespół urządzeń pozwalający przechowywać energię w dowolnej postaci z możliwością jej co najmniej częściowego odzysku. Magazynowanie takie nie może powodować szkodliwych dla środowiska emisji.

O ile magazynowanie energii w domu może być mało opłacalne ze względu na koszty, to o inwestycji w magazyn powinni już pomyśleć właściciele średnich firm, gospodarstw rolnych oraz oczywiście, dużych zakładów przemysłowych.

Do najpopularniejszych metod elektrochemicznych należą m.in. ładowalne akumulatory i baterie, natomiast mechaniczne kumulowanie energii możliwe jest w elektrowniach szczytowo-pompowych oraz magazynach sprężonego powietrza. Elektryczne magazynowanie energii odbywa się z wykorzystaniem superkondensatorów, natomiast termiczne – poprzez akumulację jawnego lub utajonego ciepła.

Energię można magazynować poprzez:

  • akumulatory, które mogą zasilać urządzenia oraz wszelkiego rodzaju instalacje elektryczne w budynkach,
  • kondensatory elektrolityczne, które mają znacznie wyższą gęstość energii niż akumulatory, oddają moc o większej sile.

Dzięki dobrze dobranym rozwiązaniom oraz możliwości wykorzystania 100% produkowanych nadwyżek energia wyprodukowana w najcieplejszych miesiącach pokryje zapotrzebowanie hali produkcyjnej lub magazynu przez cały rok.

Źródło: pkfsa.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz