Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Środki na budowę niskoemisyjnych budynków użytku publicznego

Gmina Nowa Sarzyna wybuduje pasywny budynek przedszkola w Woli Zarczyckiej, a w Ludźmierzu powstanie obiekt usługowo-mieszkalny z przeznaczeniem m.in. dla grup pielgrzymkowych. Na obydwa przedsięwzięcia NFOŚiGW przekaże razem ok. 6,3 mln zł.

Środki na budowę niskoemisyjnych budynków użytku publicznego
Środki na budowę niskoemisyjnych budynków użytku publicznego Źródło: gov.pl

Wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla inwestycji Gminy Nowa Sarzyna wyniesie ok. 1,7 mln zł, a dla projektu Parafii w Ludźmierzu wyniesie ok. 4,5 mln zł. Budynki pełniące funkcje społeczne będą przyjazne dla środowiska naturalnego, energooszczędne, zasilane energią z OZE, o niskich kosztach utrzymania.

Projekt Gminy Nowa Sarzyna przewiduje budowę przedszkola w Woli Zarczyckiej. Zostanie zrealizowany w standardzie obniżającym energochłonność. Budynek w całości wykorzystywany będzie na potrzeby oświaty i nauki. Przewidziano w nim zainstalowanie nowoczesnych instalacji m.in. wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (a w części pomieszczeń również klimatyzacji) i oświetlenia LED. Przedsięwzięcie obejmie także organizację oświetlenia terenu, oraz stacji ładowania pojazdów. Nie zapomniano również o szerzenie wiedzy w zakresie ochrony atmosfery, zmian klimatu oraz proekologicznych postaw — dlatego też zaplanowano m.in. bezpłatne udostępnianie infrastruktury w celach edukacyjnych i szkoleniowych.

Nowy, energooszczędny budynek w Ludźmierzu powstanie głównie z przeznaczeniem dla pielgrzymów. Ulokowany zostanie na terenie sanktuarium maryjnego Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Znajdzie się w nim restauracja z zapleczem kuchennym, sala multimedialna, sklep i  księgarnia oraz sanitariaty dla pielgrzymów. Nowoczesna budowla będzie miała zwiększoną izolacyjność cieplną przegród zewnętrznych i zainstalowane gazowe pompy ciepła absorpcyjnego. Budynek będzie także maksymalizował bierne zyski z promieniowania podczerwonego ze słońca. Obiekt zostanie wybudowany w standardzie niskoenergetycznym z zastosowaniem źródeł OZE w systemie grzewczym.

W obu przedsięwzięciach przewidziany jest montaż i użytkowanie pomp ciepła, oraz wykorzystanie źródeł ciepła opalanych gazem i olejem. Zostaną one zrealizowane do końca czerwca 2025 r.

Umowy o dofinansowanie obu projektów podpisali w Warszawie Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel i Proboszcz Parafii pw. WNMP w Ludźmierzu Ks. kan. Jerzy Filek.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz