Reklama
https://h2poland.com.pl/

Wiedza o OZE – wyzwania dla nauki i praktyk

"Stoimy przed wyzwaniem budowy nowego systemu energetycznego opartego o nowe, nisko i zeroemisyjne źródła energii, w którym odnawialnym źródłom energii przypadnie rola szczególna. Polska konsekwentnie rozwija ten perspektywiczny sektor" – mówił wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Ireneusz Zyska podczas seminarium "Wyzwania dla nauki i praktyki w zakresie podnoszenia wiedzy o OZE". Wydarzenie odbyło się 10 listopada 2022 r. w Krakowie.

Wiedza o OZE - wyzwania dla nauki i praktyk
Wiedza o OZE - wyzwania dla nauki i praktyk [źródło: www.gov.pl]

Wiceminister Zyska zwrócił uwagę, że rozwój OZE ma szczególne znaczenie dla transformacji energetycznej i jest jedną z odpowiedzi na kryzys energetyczny wywołany przez Rosję i jej agresję na Ukrainę.

Reklama
oknonet.pl

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego podejmuje skoordynowane i celowe działania na rzecz dynamicznego i zrównoważonego rozwoju sektora OZE, gdyż postrzega inwestycje w OZE jako jeden z głównych filarów naszego nowoczesnego i konkurencyjnego przemysłu, ale także sposób na zmniejszenie zależności od importu surowców energetycznych. Polska jest zdeterminowana, aby uniezależnić się od dostaw rosyjskich węglowodorów. To nasz cel strategiczny, który jest konsekwentnie realizowany– mówił wiceminister Ireneusz Zyska.

Jak dodał Pełnomocnik rządu ds. OZE, przewidywana moc zainstalowana w OZE wyniesie w 2025 r. ok. 28 GW. Do końca dekady zeroemisyjne źródła energii będą odpowiadać za ponad 50 proc. zużywanej energii w Polsce, a ich moc może osiągnąć 50 GW.

Chcemy rozwijać lądową i morską energetykę wiatrową, fotowoltaikę, ale również OZE niezależnych od warunków atmosferycznych, czyli wykorzystujących energię wody, biomasy, biogazu, czy ciepła ziemi– podkreślił.

Wiceminister klimatu i środowiska przypomniał także o funkcjonujących czterech porozumieniach sektorowych: na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki, o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu, na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz porozumienie na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Porozumienia mają na celu maksymalizację krajowego wkładu w łańcuchu dostaw, czyli tzw. local content.

Jak zaznaczył, rozwój OZE nie jest i nie będzie możliwy również bez wykorzystania potencjału krajowych ośrodków badawczych w opracowaniu nowych technologii i ich wykorzystywaniu do realizacji projektów w Polsce ale również na świecie.

Liczę także na to, że potencjał naszej gospodarki pozwoli na opracowanie i komercjalizowanie kolejnych innowacji prowadzących nas do bycia gospodarką nowoczesną i niskoemisyjną. Wyzwanie to muszą podjąć wszystkie gałęzie gospodarki, w tym również nauka– podsumował.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz