Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

4 tysiące paneli fotowoltaicznych na dachu centrum dystrybucyjnego LPP

Na dachu nowego Centrum Dystrybucyjnego LPP w Brześciu Kujawskim - w ramach wdrażania rozwiązań przyjaznych środowisku - 4 tysiące paneli fotowoltaicznych. Instalacja o łącznej mocy 1,5 MWh i powierzchni ponad 7 tys. m2 jest jednym z największych zielonych przedsięwzięć w regionie. Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju nowy obiekt logistyczny LPP ma spełniać wysokie standardy środowiskowe – polski producent stawia m.in. na energię ze słońca, ograniczenie emisji i komfort pracowników.

4 tysiące paneli fotowoltaicznych na dachu centrum dystrybucyjnego LPP
4 tysiące paneli fotowoltaicznych na dachu centrum dystrybucyjnego LPP [Źródło: lppsa.com]

Budowę Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim polski producent odzieży rozpoczął w styczniu br. Początek działalności operacyjnej zaplanowano na pierwszy kwartał 2022 roku. W harmonogramie prac uwzględniono implementację szeregu rozwiązań mających na celu ograniczenie wpływu działalności centrum na środowisko, w tym instalację paneli fotowoltaicznych.

Pozyskiwanie energii słonecznej na potrzeby działalności centrum dystrybucyjnego to pionierski projekt dla LPP. Chcemy, aby nasze obiekty logistyczne były przyjazne nie tylko pracownikom, ale i środowisku oraz lokalnym społecznościom, stąd też wyposażamy je w kolejne, coraz bardziej zaawansowane systemy redukcji CO2 oraz rozwiązania ograniczające zużycie wody i energii. Mamy nadzieję, że podczas użytkowania instalacji poznamy jej walory w praktyce i będziemy mogli podejmować decyzję co do podobnych rozwiązań w naszych kolejnych obiektach. Nie wykluczamy też dalszej rozbudowy instalacji fotowoltaicznej w nowo powstającym Centrum Dystrybucyjnym w Brześciu Kujawskim – komentuje Łukasz Piwoński, dyrektor ds. administracyjno-technicznych LPP.

Panele fotowoltaiczne zwieńczyły połowę dachu nowego obiektu logistycznego LPP. Obecnie zajmują one ponad siedem hektarów powierzchni. Pozostała część dachu jest przygotowana pod ewentualną dalszą rozbudowę instalacji PV.

Zwykle w domach jednorodzinnych montuje się około 20 paneli fotowoltaicznych. Na naszym budynku jest ich 4000 – to tak, jakby 200 gospodarstw domowych w regionie zaczęło korzystać z zielonej energii, tym samym ograniczając jej pobieranie z mniej ekologicznych źródeł – dodaje Łukasz Piwoński.

Potencjał energetyczny paneli na terenie brzeskiej inwestycji LPP to ponad 1500 megawatogodzin w skali roku. To oznacza, że tego typu instalacja mogłaby zaspokoić roczne potrzeby energetyczne około 800 gospodarstw domowych. Instalacja polskiego producenta odzieży będzie stanowiła źródło energii odnawialnej dla obiektu, z kolei nadwyżka energii zasili sieć energetyczną.

W Centrum Dystrybucyjnym LPP firma planuje wprowadzić również inne przyjazne środowisku rozwiązania, jak system rekuperacji w pomieszczeniach biurowych, co pozwoli na odzysk nawet do 95% ciepła. W budynku przewidziano także zaawansowany system BMS (Building Management System), który pozwala na integrację funkcjonalną modułów automatyki, elementów monitoringu pracy urządzeń i zużycia energii, a także instalacji technicznych obiektu: oświetleniowej, grzewczej, klimatyzacyjnej i wentylacyjnej.

Obiekt wyposażony zostanie również w system progresywnego oświetlenia LED dopasowującego natężenie światła do warunków pogodowych i pory dnia – tak, aby zapewnić we wnętrzu komfort pracy przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu zużycia energii.

Źródło: lppsa.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz