Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

W jakich przypadkach rejestracja pompy ciepła jest obowiązkowa?

Jesteś właścicielem pompy ciepła? A czy wiesz, że niektóre pompy ciepła trzeba zarejestrować? Jednak nie wszystkie pompy ciepła podlegają rejestracji. Sprawdź, które z urządzeń trzeba zarejestrować, a które nie podlegają temu obowiązkowi. W niektórych przypadkach pompy ciepła trzeba zarejestrować, czyli założyć im Karty urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO).

W jakich przypadkach rejestracja pompy ciepła jest obowiązkowa?
W jakich przypadkach rejestracja pompy ciepła jest obowiązkowa? [źródło: www.eploo.pl]

Obowiązkowej rejestracji w CRO podlegają pompy ciepła, które zawierają fluorowany gaz cieplarniany (F-gaz) w ilości odpowiadającej ekwiwalentowi:

  • 5 ton lub więcej CO₂ dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych typu split
  • 10 ton lub więcej CO₂ dla urządzeń hermetycznie zamkniętych typu monoblock

Najczęściej stosowanymi w pompach ciepła F-gazami są R-410A i R-32 (HFC-32). Tona ekwiwalentu CO2 to sposób na określenie ilości czynnika chłodniczego znajdującego się w pompie ciepła, który obliczany jest w zależności od rodzaju pompy ciepła, rodzaju czynnika chłodniczego i jego ilości wagowej.

Rejestracja pompy przez właściciela określona jest w terminie:

  • do 15 dni od daty dostarczenia w przypadku urządzeń typu monoblok
  • do 15 dni od uruchomienia w przypadku pompy ciepła typu split

W sytuacji, gdy pompa ciepła jest objęta obowiązkiem rejestracji, należy pamiętać również o cyklicznych przeglądach  wykonywanych przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia F-gazowe. Rejestrację pompy ciepła wykonuje się w centralnym rejestrze operatorów na stronie 𝗰𝗿𝗼.𝗶𝗰𝗵𝗽.𝗽𝗹 w terminie do 15 dni od uruchomienia pompy (w przypadku pomp ciepła typu split) lub 5 dni od zakupu urządzenia (w przypadku pomp ciepła typu monoblok).

Pamiętaj, że rejestracja pompy ciepłą leży po stronie operatora, czyli użytkownika, a brak rejestracji wiąże się z poważnymi karami finansowymi.

prawdź naszą ofertę na www.eploo.pl  oraz  https://www.facebook.com/eploopl

 

Źródło: eploo.pl

Eploo Sp. z o.o.
Mazowiecka 11/49,
00-052 Warszawa
tel. 571500336
e-mail: [email protected]
www.eploo.pl
https://www.facebook.com/eploopl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz