Reklama
http://www.multitherma.com/

Stacja paliw uniezależniona energetycznie

W Bydgoszczy powstała stacja paliw, która jest niemal w pełni samowystarczalna energetycznie. Jak tłumaczą przedstawiciele PKN Orlen, było to możliwe dzięki zastosowaniu m.in. paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu.

Stacja paliw uniezależniona energetycznie
Stacja paliw uniezależniona energetycznie [źródło: www.elektromobilni.pl]

PKN Orlen postanowił wdrożyć nowy projekt. Ma on na celu uniezależnienie stacji od energetycznych potrzeb oraz obniżenie ponoszonych kosztów. Pilotażowa stacja tego typu powstała w Bydgoszczy.

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu Orlen zbudował stację paliw, która sama wytwarza prawie 90 proc. prądu potrzebnego do jej działania. Pilotaż innowacyjnego systemu przeprowadzono w Bydgoszczy – poinformował w czwartek koncern. Dodał również, że wkrótce również inne stacje na terenie kraju przejdą taką modernizację.

Zmniejszenie zużycia energii przez jej produkcję

Jak podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, koncern „ma odpowiedni potencjał, żeby testować najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne”, dzięki którym jego działalność będzie jeszcze bardziej ekologiczna.

Nie ograniczamy się do energetyki, petrochemii czy rafinerii. Innowacje wprowadzamy również na stacjach paliw, które są wizytówką marki Orlen – zaznaczył Obajtek, cytowany w informacji prasowej.

Prezes PKN Orlen wyjaśnił, że na stacji paliw, gdzie zakończono pilotaż systemu, połączono fotowoltaikę, energooszczędność i systemy do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu.

W ten sposób nasza stacja jest niemal samowystarczalna pod względem energetycznym – zaznaczył. Ocenił, że wdrożenie tego rozwiązania w kolejnych lokalizacjach, nie tylko ograniczy emisję dwutlenku węgla, ale spowoduje też zmniejszenie kosztów funkcjonowania sieci stacji paliw koncernu.

Stacja wyprodukuje 86% potrzebnej energii

Zastosowane rozwiązania wpływające na zmniejszenie zużycia energii, przyczynią się do ograniczenia zapotrzebowania o 37 MWh rocznie.

Taka stacja, na której przeprowadzono pilotaż, pobiera ok. 201 MWh energii elektrycznej rocznie. Służy ona do zasilania m.in. klimatyzatorów, chłodni czy systemów grzewczych. W Bydgoszczy zamontowano urządzenia pozwalające na bardziej efektywną produkcję ciepła i chłodu jednocześnie. Dodano do nich instalacje odzyskujące ciepło produkowane przez różne urządzenia elektryczne, takie jak lodówki i klimatyzatory. Jest ono potem wykorzystywane do podgrzewania wody w łazienkach i myjni – wyjaśnił PKN Orlen.

Koncern wskazał, że kolejnym istotnym komponentem systemu są panele fotowoltaiczne, dzięki którym stacja paliw „sama wytwarza zdecydowaną większość potrzebnej energii”.

Analizy danych z pilotażu wskazują, że w skali roku stacja będzie w stanie wyprodukować aż 86 proc. energii niezbędnej do jej działania – podkreślono w informacji.

Źródło: elektromobilni.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz