
Pompy ciepła są urządzeniami, które służą do podgrzewania domów i mieszkań oraz wody użytkowej. Są to główne zastosowania dla pomp ciepła w naszych nieruchomościach. Pierwsze pompy na rynku pojawiły się już w 1945, natomiast dopiero teraz ze względu na politykę klimatyczną zdobywają one coraz większą popularność. Do 2017 roku w Unii Europejskiej odnotowano instalację 10 milionów pomp, a trend wzrostowy nadal się utrzymuje.
Według firmy Zamówpompe ciepło pozyskiwane za pomocą pomp pozytywnie wpływa na klimat i wygląda na to, że wkrótce będą to główne urządzenia grzewcze w naszych domach.
Działanie pomp ciepła opiera się o czynnik chłodniczy, który wykorzystuje zjawisko odparowania oraz skraplania. Czynnik podczas zmiany swojego stanu skupienia pobiera energię poprzez odparowanie lub oddaje energie do instalacji, skraplając się, oczywiście cały proces przebiega w odpowiedniej temperaturze oraz ciśnieniu. Pompy ciepła działają na podobnej zasadzie co klimatyzacje, a cały proces jest odwracalny, więc na rynku są dostępne urządzenia, które możemy zimą wykorzystywać do grzania a latem do klimatyzowania pomieszczeń.
Przed zakupem pompy ciepła, warto przede wszystkim przeanalizować, jakie będzie zastosowanie pompy, oraz czy będziemy planować uzupełnienie instalacji w przyszłości np. o fotowoltaikę. Kolejnym krokiem będzie określenie zapotrzebowania tak, by korzystanie z systemu było komfortowe. Istotną rzeczą jest również podjęcie decyzji czy pompa będzie naszym jedynym źródłem ciepła, czy nie.
Na podstawie zebranych informacji oraz wymagań, instalator powinien zaproponować nam rozwiązania, które w pełni wpisują się w oczekiwania. Może to być np. instalacja zasobnika wody, intuicyjny system zarządzania czy możliwość zarządzania trybami urządzenia np. dla zwiększonego zapotrzebowania, czy trybu urlopowego.
Podejmując decyzję o zakupie pompy, warto przede wszystkim odpowiednio dobrać jej wydajność do naszego zapotrzebowania. Profesjonalna firma, na podstawie zapotrzebowania na ciepło nieruchomości odpowiednio dobierze urządzenie, którego moc zaspokoi nasze wymagania. Jeśli nie znamy zapotrzebowania cieplnego budynku, instalator powinien na podstawie planów budowlanych wyliczyć przybliżone zapotrzebowanie.
Drugim ważnym parametrem dla urządzeń jest współczynnik sprawności, który ma bardzo duży wpływ na zapotrzebowanie energetyczne pompy. Współczynnik COP wyznacza stosunek mocy grzewczej oraz mocy potrzebnej do napędu naszej sprężarki. Im wyższa wartość współczynnika, tym większa efektywność urządzenia. Porównując urządzenia między sobą, trzeba również zwrócić uwagę na warunki, dla jakich podawana jest wydajność pompy.
Planując zakup pompy ciepła, trzeba pamiętać o obowiązujących przepisach, które regulują nasze obowiązki w zależności od ilości wykorzystywanego czynnika. Najlepszym wyborem będą urządzenia, których instalacja zawiera nie więcej niż 3 kg czynnika. Przede wszystkim zwalnia nas to z obowiązku rejestracji urządzenia, wykonywania przeglądów czy dostosowywania wielkości pomieszczenia.
Źródło: zamowpompe.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.