Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

„Przed producentami pomp pojawia się nowe wyzwanie” Rozmowa z przedstawicielami NETSU

Czy pompy ciepła są popularne jak nigdy? Aktualne statystyki pokazują, że sprzedaż urządzeń dynamicznie rośnie – rok do roku o kilkanaście procent. Na przykład w roku 2021 sprzedano pięciokrotnie więcej pomp niż kilka lat wstecz. Jest to oczywiste, patrząc na np. na rosnącą inflację i rekordowe ceny za opał. O znaczeniu ekologicznych urządzeń grzewczych w dobie stanu wyjątkowego w polskiej energetyce zapytaliśmy Dyrektora Handlowego i Product Managera spółki NETSU S.A. – Sebastiana Rogińskiego i Karola Żochowskiego.

„Przed producentami pomp pojawia się nowe wyzwanie” Rozmowa z przedstawicielami NETSU
„Przed producentami pomp pojawia się nowe wyzwanie” Rozmowa z przedstawicielami NETSU

 

Reklama
oknonet.pl

Pierwszy większy boom na pompy ciepła za nami. Ale czy na pewno? Branża dynamicznie się rozwija, czy w związku z tym czy na producentów ekologicznych urządzeń grzewczych czekają nowe wyzwania?

Branża pomp ciepła i ekologicznych źródeł ciepła przeżywa prawdziwy renesans. Ktoś może powiedzieć, że kosztem podwyżek cen węgla, gazu i CO2. To prawda, jednak dużą rolę odgrywają również stanowcze działania UE względem rozwoju OZE czyli wzmocnienia planowania i wdrażanie strategii energetycznej z postępem projektów dekarbonizacyjnych. Popularność pomp ciepła winduje także dzięki świadomości konsumentów – jest to obecnie rozwiązanie najbardziej opłacalne ekonomicznie, również dzięki licznym dotacjom. To, co się dzieje było do przewidzenia, ale chyba nie na taką ogromną skalę. W najbliższych latach sytuacja się nie zmieni. Przed producentami pomp pojawia się nowe wyzwanie, jakim jest wydajność fabryk i związana z tym dostępność produktów. Aby zapewnić płynność dostaw w NETSU, podjęliśmy decyzję o zwiększeniu palety oferowanych produktów. W najbliższym czasie zaprezentujemy nasz nowy katalog.

NETSU to nie tylko pompy ciepła, ale cała sieć sprzedaży z ekspertami, doradcami, szkoleniami i obecność na wydarzeniach branżowych. Czy to kierunek, który obraliście od początku, aby rozwijać markę? Co daje klientom Akademia NETSU? Ile udało się już zrealizować szkoleń? Ile osób udało się wyszkolić? W ilu ważnych eventach udało się Wam uczestniczyć i promować? Kto prowadzi Wasze szkolenia? Gdzie się odbywają? Czy każdy może wziąć w nich udział?

Od początku postawiliśmy na szkolenia, by wprowadzić markę do świadomości instalatorów, sprzedawców i klientów. Jak wspomnieliśmy wyżej, rynek pomp ciepła idzie błyskawicznie na przód. Jednym z jego ograniczeń okazuje się brak odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, rozumiejących i potrafiących właściwie zamontować pompy ciepła. Nie oznacza to, że w Polsce brakuje odpowiednio wykwalifikowanych kadr. Po prostu pompy ciepła są produktem dość nowym na naszym rynku, bogatym w specjalistów od montaży kotłów, fotowoltaiki, hydrauliki czy chłodnictwa. Wszyscy oni posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności do pracy z pompami, jednak potrzebują ciągłego progresu. Tak jak dynamiczne są zmiany na rynku, tak szybko trzeba szkolić specjalistów. Dlatego powstała Akademia NETSU. Szkolenia wprowadzają przyszłych ekspertów w ciągle się zmieniającą się technologię pomp ciepła, systematyzują wiedzę, utrwalają dobre praktyki. Osobnym tematem są szkolenia doborowe. Bardzo częstym kłopotem konsumentów jest błędny dobór pompy. W NETSU stawiamy mocny nacisk nie tylko na techniczną stronę poprawności montaży, ale także prowadzimy serie warsztatów skierowanych do firm i handlowców, gdzie przekazujemy wiedzę i materiały pomagające we właściwym doborze urządzeń. Dzięki temu pozbywamy się jednej z największych bolączek jeszcze raczkującego w Polsce rynku pomp ciepła. W połączeniu z jasno określonymi wymaganiami względem technologii i praktyk montażu jesteśmy spokojni o jakość doboru i wykonania instalacji pompy ciepła NETSU. Szkolenia prowadzimy w trzech lokalizacjach w Polsce – w biurach NETSU w Katowicach, Warszawie i Gdyni, a także, na życzenie, w siedzibach firm handlowych i instalacyjnych. Zainteresowani mogą uczestniczyć również w szkoleniach online, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych techniczną stroną działania pomp ciepła. Część szkoleń jest bezpłatna. Przez ostatni rok specjaliści NETSU przeprowadzili około 200 spotkań szkoleniowych, w których średnio uczestniczyło po 10 osób. Można nas spotkać także na najważniejszych wydarzeniach związanych z sektorem HVAC+R, energii odnawialnej i efektywności energetycznej m.in. MCE MOSTRA CONVEGNO EXPOCOMFORT 2022 w Mediolanie oraz dziesiątkach innych w kraju i poza jego granicami.

pompy monoblock uruz netsu pompy ciepla

Czy w dobie obecnego kryzysu gazowego alternatywne źródła energii jawią się jako najlepsze rozwiązanie na ogrzanie domów Polaków? Czy przewidywany jest wzrost sprzedaży pomp ciepła?

Pompy ciepła są aktualnie najlepszą alternatywą dla gazu. Sytuacja na świecie, ceny i ryzyko związane z brakiem dostępu do surowców nieodnawialnych spowodują, że w najbliższym czasie zapotrzebowanie na alternatywne źródła ciepła oraz produkty, które pomogą się domownikom usamodzielnić się zwiększą się. Prognozujemy jeszcze większe zainteresowanie pompami.

Wspomnieliście o wyzwaniu, jakim jest dostępność urządzeń. Jak wygląda sytuacja z dostępnością produktów NETSU? Czy długo trzeba czekać na swoją pompę?

Jest to zależne od wariantu, który się wybierze. Są produkty, które mamy na stanie – od ręki z szybką dostawą i montażem. Są również rozwiązania takie jak pompy o bardzo dużej mocy tj. >90 kw, na które trzeba poczekać do ok. 3 miesięcy. Nie jest tajemnicą, że dziś u wszystkich producentów pojawia się problem z zatowarowaniem magazynów, jednak dobrze planując zakup i montaż można być spokojnym o dostępność. Trzymamy rękę na pulsie.

Jakie są 3 największe zalety NETSU, odróżniające Was od innych producentów?

Pierwsza – 7 lat gwarancji. Nie można przecenić spokoju, jaki daje długi okres gwarancji, szczególnie jeżeli chodzi o urządzenia zapewniające komfort ciepła w domu. Jesteśmy pewni swojej technologii i swoich produktów, zatem z przyjemnością możemy zaoferować najdłuższą ochronę gwarancyjną na rynku obejmującą wszystkie podzespoły urządzenia. Druga, to komplementarność i bogate wyposażenie w cenie urządzenia, bez ukrytych kosztów, czyli brak dopłat za takie udogodnienia jak ogrzewana i profilowana taca ociekowa, obsługa dwóch obiegów grzewczych czy dostęp przez aplikację WiFi. Trzecią zaletą jest fakt, że NETSU S.A. jest polskim producentem i importerem pomp ciepła. Nasza centrala mieści się w Katowicach. Mamy oddziały w największych miastach Polski, magazyny na terytorium kraju. Naszym głównym rynkiem są krajowi odbiorcy. Kładziemy silny nacisk na szkolenia, jakość obsługi i wykonania naszych instalacji zapewniając przy okazji trwałość i bezpieczeństwo użytkowania rozwiązań.

split fehu netsu pompy ciepla1

Czy każdy może zainstalować u siebie pompę ciepła? Jeśli nie, to jak możecie wesprzeć klientów, który chcieliby oszczędzić na ogrzewaniu oraz żyć wygodnie i ekologicznie?

Teoretycznie każdy może zainstalować pompę ciepła u siebie. Praktycznie, może wymagać to czasem więcej wysiłku ze strony inwestora. Najważniejszy jest jednak końcowy efekt, czyli tanie i ekologiczne ogrzewanie. Niezmiernie ważny w tym procesie jest właściwy dobór pompy ciepła. Dobry specjalista przy doborze pompy ciepła może wykazać, że wraz z przejściem na nowe źródło ogrzewania może zajść konieczność wymiany niektórych elementów systemu jak zbiornik CWU czy poszczególne grzejniki, jednak to wszystko ma na celu zapewnienie wygody i pozytywnego doświadczenia użytkowania pomp NETSU.

Powiedzcie coś więcej o planach rozwoju marki w kolejnych miesiącach?

Jak wspomnieliśmy, w najbliższym czasie planujemy rozbudować naszą ofertę. W sierpniu zaprezentujemy mi.in. nowe linie produktowe dot. pomp w wersji eco, budget i premium. Z pewnością będziemy kontynuować organizację szkoleń. Równolegle pracujemy nad pojawieniem się na sąsiednich rynkach. Zakładamy, że w 2023 będzie już widoczni u zachodnich sąsiadów. Na ten moment nie możemy zdradzić więcej.

Źródło: netsu.pl

NETSU S.A.
ul. Kopernika 6/2
40-064 Katowice
tel.32 438 79 15
Biuro e-mail: [email protected]
Sprzedaż detaliczna e-mail: [email protected]
www.netsu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz