.
Reklama
https://powermeetings.eu/kongres-pelletu/
.

III Kongresie Kogeneracji

Główny temat debaty III Kongresu Kogeneracji to „Kogeneracja w dobie wzywań klimatyczno-energetycznych”. W dyskusji w Kazimierzu Dolnym w dniu 28 czerwca 2022 roku udział brał wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

III Kongresie Kogeneracji [źródło: www.gov.pl]
III Kongresie Kogeneracji [źródło: www.gov.pl]

Bezpieczeństwo energetyczne Polski, w tym dostawy ciepła, jest kluczowym obszarem działalności rządu. Dlatego zaktualizowana Polityka energetyczna Polski musi uwzględniać również czwarty filar – suwerenność energetyczną. To bardzo istotny obszar, który jest objęty dużą troską rządu w zakresie bezpiecznych i stałych dostaw ciepła naszym obywatelom – podkreślił podczas wiceminister Dziadzio.

Reklama
oknonet.pl

 

Atak Rosji na Ukrainę oraz następujące sankcje spowodowały zatrzymanie bądź ograniczenie importu paliw kopalnych ze wschodu. Pomimo iż bezpieczeństwo energetyczne Polski jest zapewnione poprzez inwestycje realizowane w ostatnich latach, a także wydobycie krajowe, to powiązanie z globalnymi rynkami paliw kopalnych skutkuje zwiększeniem cen energii. Dodatkowo Polska jest częścią globalnego systemu handlu surowcami i nie może sama ustalać ich cen, dlatego jedynym rozsądnym w tej chwili działaniem jest wykorzystanie źródeł własnych – mówił.

 

Według wiceszefa resortu klimatu i środowiska transformacja energetyczna powinna przebiegać nie tylko w oparciu o odnawialne źródła energii – np. słońce i wiatr, ale także o biogaz, biomasę i geotermię.

Mowa była także o wieloletnim Programie Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce, który jest mapą drogową rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku. Zwrócił uwagę, że na ponad 2000 ciepłowni ponad 400 zlokalizowanych jest w zasięgu perspektywicznych zbiorników geotermalnych, że realizowany jest program udostępniania wód termalnych oraz znaczenia powinny nabrać w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego i ciepłowniczego gruntowe pompy ciepła różnej mocy.

Cały kraj jest w zasięgu różnych źródeł energii, które powinny być łączone w systemy warunkujące bezpieczeństwo dostaw ciepła. Transformacja ciepłownictwa jest procesem trudnym. Nie zmienimy go z dnia na dzień. Dlatego konieczne jest wspieranie szerokiego spektrum technologii pozwalającej na zwiększenie efektywności dostarczania ciepła w sieciach dystrybucyjnych – podsumował wiceminister.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz