![III Kongresie Kogeneracji [źródło: www.gov.pl] III Kongresie Kogeneracji [źródło: www.gov.pl]](https://ecieplo.pl/wp-content/uploads/2022/06/729x308-9-1.jpg)
Bezpieczeństwo energetyczne Polski, w tym dostawy ciepła, jest kluczowym obszarem działalności rządu. Dlatego zaktualizowana Polityka energetyczna Polski musi uwzględniać również czwarty filar – suwerenność energetyczną. To bardzo istotny obszar, który jest objęty dużą troską rządu w zakresie bezpiecznych i stałych dostaw ciepła naszym obywatelom – podkreślił podczas wiceminister Dziadzio.
Atak Rosji na Ukrainę oraz następujące sankcje spowodowały zatrzymanie bądź ograniczenie importu paliw kopalnych ze wschodu. Pomimo iż bezpieczeństwo energetyczne Polski jest zapewnione poprzez inwestycje realizowane w ostatnich latach, a także wydobycie krajowe, to powiązanie z globalnymi rynkami paliw kopalnych skutkuje zwiększeniem cen energii. Dodatkowo Polska jest częścią globalnego systemu handlu surowcami i nie może sama ustalać ich cen, dlatego jedynym rozsądnym w tej chwili działaniem jest wykorzystanie źródeł własnych – mówił.
Według wiceszefa resortu klimatu i środowiska transformacja energetyczna powinna przebiegać nie tylko w oparciu o odnawialne źródła energii – np. słońce i wiatr, ale także o biogaz, biomasę i geotermię.
Mowa była także o wieloletnim Programie Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce, który jest mapą drogową rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku. Zwrócił uwagę, że na ponad 2000 ciepłowni ponad 400 zlokalizowanych jest w zasięgu perspektywicznych zbiorników geotermalnych, że realizowany jest program udostępniania wód termalnych oraz znaczenia powinny nabrać w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego i ciepłowniczego gruntowe pompy ciepła różnej mocy.
Cały kraj jest w zasięgu różnych źródeł energii, które powinny być łączone w systemy warunkujące bezpieczeństwo dostaw ciepła. Transformacja ciepłownictwa jest procesem trudnym. Nie zmienimy go z dnia na dzień. Dlatego konieczne jest wspieranie szerokiego spektrum technologii pozwalającej na zwiększenie efektywności dostarczania ciepła w sieciach dystrybucyjnych – podsumował wiceminister.
źródło: www.gov.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.