Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Powstała najgorętsza pompa ciepła na świecie

Norweska niezależna organizacja badawcza Sintef, norweski producent sprężarek Tocircle i Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii opracowali pierwszą na świecie pompę ciepła wytwarzającą temperaturę do 180 stopni Celsjusza. Tak rekordowo wysokie temperatury pozwolą jednej piątej europejskiego przemysłu zmniejszyć zużycie energii nawet o 70 procent i stać się całkowicie neutralnym dla klimatu.

Powstała najgorętsza pompa ciepła na świecie
Powstała najgorętsza pompa ciepła na świecie [Źródło: sintef.no]

Maszyna, którą grupa badawcza opisuje jako „najgorętszą pompę ciepła na świecie”, może być wykorzystywana w różnych procesach przemysłowych, które opierają się na parze jako nośniku energii i mogą zmniejszyć zużycie energii w obiekcie od 40% do 70%, ponieważ umożliwia odzyskiwanie niskotemperaturowego ciepła odpadowego, według jego twórców.

Najgorętsza pompa ciepła została opracowana w ramach projektu badawczego o nazwie „Free2Heat”.

Pompy ciepła, których używamy do ogrzewania naszych domów i wody użytkowej, działają w temperaturach od 30 do 60 stopni, ale wiele procesów przemysłowych wymaga znacznie wyższych temperatur – a niektóre branże wymagają zupełnie innej technologii.

Ta nowa pompa ciepła zaspokaja jedną piątą potrzeb europejskiego przemysłu, więc ma ogromny potencjał komercyjny”. „Będzie to nisko wiszący owoc dla branż, które dążą do zmniejszenia zarówno emisji gazów cieplarnianych, jak i zużycia energii – mówi badacz SINTEF, Michael Bantle.

Pompa ciepła zawiera obrotową maszynę łopatkową zaprojektowaną przez Tocircle oraz technologię wody i pary opracowaną przez Sintef.

Maszyna łopatkowa to rodzaj sprężarki wyposażonej w łopatki, które obracają się w taki sposób, że z każdym obrotem zmienia objętość sprężarki. Sekretem sprężarki Tocircle jest to, że wszystkie jej ruchome części mające kontakt z medium roboczym są smarowane wodą – powiedział Bantle.

Branże, które odniosą korzyści z pomp ciepła pracujących w tych temperaturach, obejmują sektor spożywczy, rybołówstwo i akwakulturę, papierniczy, naftowy i gazowy oraz metalurgiczny.

Konsorcjum planuje wprowadzić technologię na rynek jeszcze w tym roku. Jak twierdzi Michael Bantle, inwestycja w pompę ciepła kosztuje, ale ta technologia zagwarantuje duże oszczędności, które pozwolą stosunkowo szybko odzyskać koszty inwestycji.

Źródło: sintef.no

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz