Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Pompa ciepła w bloku – czy inwestycja się opłaci?

Zmagając się z rosnącymi kosztami energii, wspólnoty mieszkaniowe szukają skutecznych rozwiązań na obniżenie rachunków. Przykładem tego może być inwestycja zrealizowana na jednym z radomskich osiedli, gdzie w dwóch budynkach wielorodzinnych zastosowano pompy ciepła Panasonic. Jest to szczególnie ważne w środku sezonu grzewczego, kiedy koszty ogrzewania znacząco wpływają na budżet mieszkańców.

Pompa ciepła w bloku - czy inwestycja się opłaci?
Pompa ciepła w bloku - czy inwestycja się opłaci?

Sytuacja przed modernizacją ogrzewania w budynku wielorodzinnym

Zarządca nieruchomości, Małgorzata Kwiatkowska, zauważyła, że rosnące koszty ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody użytkowej stanowią poważny problem dla mieszkańców. W obu blokach mieszkają głównie osoby starsze i niekiedy trudno im było odłożyć kwotę potrzebną do opłacenia rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Dlatego dla Pani Małgorzaty oraz mieszkańców osiedla już od dłuższego czasu jasne było, że coś z tym trzeba zrobić. W związku z tym, podjęto decyzję o modernizacji systemu grzewczego.

Pierwotnie zapotrzebowanie na ciepło dla obu budynków wielorodzinnych było pokrywane przez zewnętrzną kotłownię gazową. Jednak stara instalacja oparta na kotłowni gazowej nie była już efektywna. Obecnie w obu blokach mieszkalnych funkcjonuje zarówno instalacja fotowoltaiczna, jak i system pomp ciepła.

Nowoczesny system grzewczy z pompami ciepła w bloku

Modernizacja objęła dwa bloki mieszkalne liczące łącznie 40 lokali. Prace, które rozpoczęto latem, trwały około miesiąca. W obu budynkach stworzono bliźniaczo podobne do siebie kotłownie.

Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego wybrano rozwiązanie bazujące na montażu trzech pomp ciepła marki Panasonic z serii T-CAP o mocy 16 kW każda. Pracują one w systemie kaskadowym, razem osiągając moc 48 kW. Wszystkie trzy pompy ciepła w bloku zajmują się dostarczaniem ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania, natomiast dwie z nich są przeznaczone także do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Zasilają one dwa zbiorniki c.w.u. System jest także wyposażony w bufor o pojemności 500 l. Opisane komponenty wchodzą w skład instalacji ogrzewającej jeden blok mieszkalny. Drugi budynek posiada identyczną kotłownię.

Dlaczego akurat pompy ciepła od Panasonic?

Pompy ciepła Panasonic z serii T-CAP charakteryzują się stałą mocą wyjściową nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Co ważne, urządzenie w takich warunkach nie musi być wspomagane przez dodatkową grzałkę. Udało się to osiągnąć poprzez wyposażenie jednostki w dwururowy wymiennik ciepła. Dodatkowo zastosowanie pomp ciepła z serii T-CAP umożliwiło zachowanie części starej instalacji, w tym grzejników, co znacznie obniżyło koszty całego przedsięwzięcia. Ponadto wyeliminowało to konieczność ingerencji w strukturę poszczególnych mieszkań.

Pokonane trudności w trakcie realizacji

Wykonawca projektu natknął się na kilka wyzwań w czasie realizacji inwestycji. Zasadniczym ograniczeniem okazało się znalezienie pomieszczeń, które mogą zostać przeznaczone pod kotłownię. Ostatecznie na potrzeby kotłowni zaadaptowano dwa pomieszczenia w każdym z bloków. W jednym pomieszczeniu znajdują się zbiorniki do c.w.u. a także falownik instalacji fotowoltaicznej, a w drugim zamontowano jednostki wewnętrzne pomp ciepła wraz z buforem. Konieczne było również przystosowanie instalacji elektrycznej do podpięcia systemu PV i pomp ciepła. Wymieniono całą rozdzielnię i zasilanie oraz zwiększono moc przyłączeniową dla każdego z budynków.

Ocena efektywności instalacji pomp ciepła w bloku

W przypadku przeprowadzania takich inwestycji, pierwsze pytanie, które nasuwa się na myśl, brzmi zazwyczaj: czy to się w ogóle opłaca? Według Pani Małgorzaty, zarządcy osiedla, pierwsze efekty modernizacji były zauważalne już po dwóch tygodniach od uruchomienia nowej instalacji. Analiza danych o przepływach wykazała, że nastąpiło zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego dla centralnego ogrzewania i podgrzewu c.w.u. Zgodnie z założeniami Pani Małgorzaty ta obniżka może wynieść nawet 20% względem wymagań starego systemu.

Sukces modernizacji instalacji grzewczej wpłynął także na nastawienie mieszkańców innych bloków wchodzących w skład osiedla. Teraz są oni bardziej skłonni do przeprowadzenia podobnych przedsięwzięć także w ich miejscu zamieszkania. Można się więc spodziewać, że już niedługo Radom zaleje fala inwestycji mających na celu wymianę instalacji grzewczych.

Pompa ciepła w bloku – oszczędność i ekologia w budownictwie wielorodzinnym

Inwestycja w pompy ciepła w blokach mieszkalnych i kamienicach pokazuje, jak technologia ta może efektywnie przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania w budynkach wielorodzinnych. Jest to krok w stronę ekologiczniejszego i bardziej ekonomicznego zarządzania zasobami energetycznymi, który może stać się wzorem dla innych wspólnot mieszkaniowych w Polsce.

Więcej informacji oraz pełna lista urządzeń dostępna jest na stronie internetowej producenta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz