Reklama
bbpv.pl

Nowa fabryka pomp ciepła Viessmann w Legnicy

Grupa Viessmann, jeden z dostawców zrównoważonych rozwiązań dla klimatu (ogrzewanie, chłodzenie, woda i jakość powietrza) oraz energii odnawialnej, buduje w Legnicy nowy obiekt produkcyjny dla swojego największego obszaru działalności – rozwiązań dla klimatu.

Nowa fabryka pomp ciepła Viessmann w Legnicy
Nowa fabryka pomp ciepła Viessmann w Legnicy

Zgodnie ze swoją wiosenną zapowiedzią, w ciągu najbliższych trzech lat ta rodzinna firma planuje historycznie rekordową inwestycję w wysokości 1 miliarda euro w rozwój pomp ciepła i zielonych rozwiązań dla klimatu. Inwestycja o wartości ponad 200 milionów euro w nową lokalizację w Polsce jest kluczowym elementem ofensywy firmy w zakresie zielonych rozwiązań dla klimatu i uzupełnia jej dotychczasowe lokalizacje produkujące pompy ciepła.

Reklama
stiebel-eltron.pl

Dzięki maksymalnie efektywnej technologii nowa lokalizacja firmy Viessmann przyspiesza rozwój pomp ciepła jako kluczowego elementu szerokiej oferty zielonych, a przede wszystkim zrównoważonych rozwiązań zapewniających maksymalną ochronę klimatu. Oprócz pomp ciepła, firma Viessmann konsekwentnie dąży do rozbudowy m.in. pojemności magazynów energii elektrycznej, możliwości elektrowni słonecznych i ciepłownictwa. Na przykład, planowane są już dalsze inwestycje w kolejne lokalizacje w Europie, w tym w Niemczech. Dzięki ofensywie rozwiązań dla klimatu i nowej lokalizacji w Legnicy to rodzinne przedsiębiorstwo wnosi znaczący wkład w umacnianie geopolitycznej niezależności energetycznej Europy.

Wysokowydajne pompy ciepła oparte na naturalnych czynnikach chłodniczych zapewnią to, że nowy budynek o powierzchni około 50 000 metrów kwadratowych odegra kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi i uzależnieniem od paliw kopalnych w czasie, gdy ta 105-letnia firma kładzie fundamenty pod własną przyszłość i, co ważniejsze, pod przyszłość następnych pokoleń. Budynek, jak również technologie, które zostaną w nim wykorzystane, wyznaczą nowe standardy w zakresie automatyzacji i zrównoważonego rozwoju oraz postawią potrzeby ludzi na pierwszym miejscu. Zakończenie budowy planowane jest na 2023 rok. W nowym obiekcie zatrudnienie znajdzie w przyszłości 1700 osób.

W zakresie tworzenia przestrzeni życiowych dla przyszłych pokoleń, Polska z prawie 2.000 pracowników odgrywa dla firmy Viessmann kluczową rolę. Największy dział firmy Viessmann – Climate Solutions [Rozwiązania dla Klimatu], zatrudnia w Polsce już 1.500 osób. Kolejne 150 miejsc pracy zostanie dodane w 2023 roku, gdy drugi dział firmy Viessmann – Refrigeration Solutions [Rozwiązania dla chłodnictwa], otworzy swoją planowaną lokalizację. Poprzez spółki portfelowe, takie jak Kospel czy ETX, duża, globalna rodzina Viessmann także rozwija z Polski swoje szerokie portfolio zielonej oferty w dziedzinie rozwiązań dla ogrzewania opartego na energii elektrycznej oraz ciepłownictwa.

Tomasz Tomczak, Prezes Zarządu Viessmann Technika Grzewcza Sp. z o. o.: „Planowana inwestycja w Legnicy jest kamieniem milowym w dalszym rozwoju tej lokalizacji. Daje nam możliwość stworzenia dodatkowych miejsc pracy, a także dalszego rozwoju rynków lokalnych oraz bliskiego i opartego na pełnym zaufaniu partnerstwa z naszymi partnerami”.

Po ukończeniu, ta nowa lokalizacja firmy Viessmann znacząco przyczyni się do zaopatrzenia rynków Europy Środkowej i Wschodniej w pompy ciepła. W rezultacie firma przyczyni się nie tylko do pomyślnego przeprowadzania transformacji energetycznej, ale także do uniezależnienia się od paliw kopalnych, zwłaszcza importu gazu z Rosji. Szczególną uwagę zwraca się również na wydajność i długofalowe funkcjonowanie nowego zakładu produkcyjnego z poszanowaniem wymagań ochrony środowiska.

Firma Viessmann od ponad 20 lat produkuje w Legnicy komponenty i produkty do swoich systemów, zwłaszcza pompy ciepła, które są tak ważne dla realizacji globalnych celów polityki energetycznej i klimatycznej. Dobre doświadczenia, które zostały tam zdobyte w ciągu dwóch dekad były powodem, dla którego podczas poszukiwania lokalizacji dla nowego centrum logistycznego podjęto decyzję o rozbudowie i częściowej przebudowie istniejących obiektów.

Kamień węgielny pod lokalizację miejsca dla obszaru działalności Refrigeration Solutions firmy Viessmann w bezpośrednim sąsiedztwie położono już w czerwcu. Lokalna bliskość dwóch największych i najważniejszych obszarów działalności firmy, Climate Solutions i Refrigeration Solutions, pozwoli nie tylko na wykorzystanie istotnych synergii inwestycyjnych, ale także ułatwi wprowadzanie standardów.

Źródło: viessmann.pl

Viessmann Sp. z o.o.
al. Karkonoska 65,
53-015 Wrocław
tel. 801 00 2345
e-mail: [email protected]
www.viessmann.pl
facebook/viessmannpl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz