Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Jak optymalnie zainstalować pompę ciepła

Pompy ciepła są popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania, a także coraz częściej chłodzenia budynków. Ale przy instalacji należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Zwłaszcza jeśli chce się uzyskać oszczędność energii, komfort i wydajność systemu. Na co należy zwrócić uwagę i jakie komponenty instalacji są wymagane? Sprawdź.

Jak optymalnie zainstalować pompę ciepła
Jak optymalnie zainstalować pompę ciepła

Dzięki instalacji z pompą ciepła można w zrównoważony sposób ogrzewać i/lub chłodzić budynek za pomocą energii elektrycznej. Ciepło jest pobierane z powietrza zewnętrznego, powietrza wentylacyjnego, gleby lub wód gruntowych i przekształcane w temperaturę użytkową do ogrzewania (lub chłodzenia) pomieszczeń i/lub wody użytkowej.

Konwersja lub podniesienie do temperatury użytkowej wymaga więcej energii elektrycznej (pomocniczej) niż instalacja centralnego ogrzewania. Jednakże celem każdego z użytkowników pompy ciepła jest jak najniższe zużycie energii, bez uszczerbku dla komfortu i wydajności. Aby zapewnić optymalne działanie systemu, wszystkie części (źródło, pompa ciepła, dystrybucja i dostawa) muszą działać prawidłowo i być skoordynowane. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów w instalacji.

Wybór dystrybutorów niskotemperaturowych

Pompy ciepła zasadniczo działają przy znacznie niższej temperaturze zasilania niż instalacja centralnego ogrzewania. Z tego względu pompy ciepła najlepiej jest łączyć z urządzeniami niskotemperaturowymi, takimi jak ogrzewanie podłogowe. Dostępne są rozwiązania dostosowane do każdego typu projektu, w tym także dla modernizowanych budynków. W tym ostatnim przypadku idealnie sprawdzi się system DRY marki Comap, który nie wymaga wykonania wylewki i może być montowany w budynkach szkieletowych.

Minimalizacja różnic temperatur

Pompa ciepła jest bardziej odpowiednia do utrzymywania stabilnej temperatury w pomieszczeniach niż do szybkiego osiągania dużej różnicy temperatur. Najwyższą wydajność osiąga się, gdy różnica między temperaturą źródła a temperaturą dystrybutora (delta T) jest jak najniższa.

Usuwanie powietrza

Instalacje z pompą ciepła są podatne na działanie powietrza. Powietrze powoduje korozję, zawiera cząsteczki brudu i przyczynia się do rozwoju biofilmu, zatykając rury i przyspieszając zużycie instalacji. Powietrze ogranicza również przenoszenie ciepła i spowalnia proces ogrzewanie. Zużycie energii wzrasta, a komfort i żywotność instalacji maleją. Dlatego ważne jest, aby usunąć powietrze z instalacji. W tym celu warto zamontować separator powietrza Flamco XStream, dzięki któremu można uzyskać nawet o 15% mniejsze zużycie energii w instalacji grzewczej oraz do 6% większą wydajność instalacji.

Zapobieganie osadzaniu się kamienia

Instalacja z pompą ciepła może się zatkać z powodu osadów (kamienia). Może to spowodować zwiększenie zużycia energii i zmniejszenie wydajności. Ponadto osady wpływają na żywotność komponentów. Zapewnienie czystej i wolnej od powietrza instalacji sprawi, że instalacja grzewcza będzie działała wydajniej, zwiększy wydajność i wydłuży swoją żywotność.

Usuwanie zanieczyszczeń

Pompa ciepła generalnie wymaga wysokiego natężenia przepływu. Istotne jest zatem zminimalizowanie oporu poprzez oddzielenie zanieczyszczeń. W końcu im niższy opór, tym mniej energii zużywa pompa ciepła. Oszczędności energii dzięki montażowi separatorów zanieczyszczeń Flamco XStream mogą sięgać nawet 8%.

Precyzyjna regulacja przepływu wody

Aby pompa ciepła działała wydajnie i prawidłowo ogrzewała dystrybutory, kluczowa jest dokładna kontrola wody dostarczanej do instalacji. W ten sposób można określić dokładną ilość ciepłej wody potrzebną do prawidłowego ogrzania pomieszczenia. W ten sposób można obniżyć koszty energii instalacji z pompą ciepła nawet o 40% i poprawić komfort.

Ograniczenie liczby uruchomień i zatrzymań

Pompa ciepła zapewnia największą wydajność, gdy różnice temperatur (między temperaturą zasilania i powrotu) są jak najmniejsze. Wiele „uruchomień i zatrzymań” jest szkodliwych dla wydajności i żywotności pompy ciepła. Należy ograniczyć liczbę zmian stanu pracy pompy ciepła.

Inteligentna regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach

Właściwa kontrola temperatury w pomieszczeniu przyczynia się do oszczędności energii. Gdy użytkownik końcowy kontroluje temperaturę w pomieszczeniu, każde pomieszczenie ma żądaną, optymalną temperaturę.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z ekspertami Flamco.

Więcej informacji na temat optymalizacji instalacji z pompą ciepła, możliwości uzyskania oszczędności energii i poprawy wydajności systemu dostępne jest na dedykowanej stronie internetowej marki Flamco – kliknij TUTAJ

Aalberts hydronic flow control sp. z o.o.
ul. Gronowska 8
64-100 Leszno
tel. +48 65 529 49 89
email: [email protected]
www.flamcogroup.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz