Reklama
https://h2poland.com.pl/

OZE rozwija skrzydła?

"Przemyślany i zaplanowany rozwój, dopasowanie się do bieżących wymogów rynku i potrzeb klientów, a także dużo frajdy z realizowania projektów poprawiających ich komfort życia oraz ekologię". - odpowiada zapytany o plany na przyszłość, Prezes Firmy Budotom, Tomasz Golański.

OZE rozwija skrzydła?
OZE rozwija skrzydła?

 

Reklama
oknonet.pl

Jaki był obecny rok dla rynku OZE?

Obecny rok to przede wszystkim ogromny wzrost zainteresowania pompami ciepła. Wzrosła świadomość inwestorów, że nieodnawialne źródła ciepła to ślepy zaułek, który idzie ku schyłkowi, czy uzależnia nas od innych, np. od Rosji. Dowodem na zmianę podejścia społeczeństwa do źródeł odnawialnych, jest chociażby to, że mamy coraz więcej zapytań od użytkowników zainteresowanych odejściem od gazu. W połowie roku odnotowaliśmy chwilowy spadek popytu na PV – teraz ten obszar ładnie się podnosi. Był to też rok swego rodzaju „klęski urodzaju”, czyli dużej nadwyżki popytu nad podażą w segmencie pomp ciepła.

Czy wzrost cen energii odbił się na branży?

Pierwszym zauważalnym efektem zapowiadanego wzrostu cen prądu jest szybkie podniesienie się poziomu popytu na instalacje fotowoltaiczne (skrót PV) mimo obecnych, mniej korzystnych, zasad rozliczania w Netbillingu. Na wskutek mocno podniesionych cen energii w taryfach C (dla przedsiębiorców) zwiększyło się zainteresowanie instalacjami PV w tym sektorze (zakłady produkcyjne, sklepy, punkty usługowe itp.) Prawdopodobnie wzrost cen odbije się na 2 sposoby: może chwilowo spaść popyt na pompy ciepła (skrót PC), a za to wzrośnie na PV. Wiele zależy od tego, jakie będą oficjalne, ogłoszone po 01.01.2023 r. ceny energii. Potrzeba jeszcze sporo pracy, aby uświadamiać użytkowników, że źródła ciepła w postaci kotłów elektrycznych czy grzałek to niewłaściwy kierunek, nawet w połączeniu z fotowoltaiką. COP 1 czyli stosunek jednej kWh pobranej energii elektrycznej do 1 kWh wyprodukowanej energii cieplnej to słaby pomysł.

Czy był to pracowity rok?

Baaaardzo pracowity! Głównie przez duży popyt na pompy ciepła, ale też na instalacje fotowoltaiczne, jak również późniejszą obsługę posprzedażową, która w Budotom jest nie mniej ważna. Czynniki rozwojowe firmy, w tym m.in. zatrudnianie nowych pracowników, wdrażanie nowych projektów (nowe pompy ciepła firmy Hisense, nowe oprogramowanie ERP Softlab, zmiana siedziby firmy z nowoczesnym magazynem), bieżące szkolenia – te kwestie również uczyniły nas mocno „busy” w mijającym roku 😊.

Czy popyt na instalacje sektora OZE się kończy?

Zdecydowanie NIE! Rośnie świadomość społeczeństwa w zakresie ekologii, szkodliwości użytkowania nieodnawialnych źródeł energii oraz powszechność rozwiązań z dziedziny OZE. Dzisiaj potencjalnych użytkowników nie trzeba już przekonywać nad zasadnością posiadania pompy ciepła czy fotowoltaiki. Niestety – bardzo często barierą pozostaje koszt inwestycyjny, czyli po prostu cena instalacji. I tutaj widzę rolę Państwa w kwestii realnego wsparcia tych kwestii i jak już wiemy ono będzie przez wprowadzenie nowych stawek dofinansowań chociażby w programie Czyste Powietrze.

Czynniki hamujące branżę?

Wysokie stopy procentowe hamują kredyty, w tym głównie hipoteczne, co oznacza mniejszy ruch w obszarze nowych inwestycji budowlanych, a co za tym idzie zapotrzebowanie na nasze usługi w obszarze inwestycji w nowych budynkach. Niedostosowane do potrzeb społecznych programy dotacyjne tj. „Czyste powietrze” (dużo formalności, długi czas oczekiwania na wypłatę środków, nierealne progi dochodowe w drugim i trzecim poziomie ale tutaj widzę poprawę która wejdzie od nowego roku), czy „Moje ciepło” (trudny do spełnienia wymóg energooszczędności budynku – obecnie 63kWh/m2/rok już jest rygorystyczny a od 01.01.2023 r. będzie to 55kWh/m2/rok!). Cała branża budowlana musi się dostosować do tych nowych wymogów i pewnie w perspektywie czasu to nastąpi. Wysokie koszty pracy, materiałów i urządzeń oraz szalejąca inflacja.

Jaka przyszłość czeka rynek energii odnawialnej w 2023 roku?

Po chwilowym spowolnieniu w I kwartale, obszary zarówno pomp ciepła jak i fotowoltaiki w moim przekonaniu ruszą do przodu. Jest nadzieja, że zwiększenie dotacji w programie „Mój prąd” spowoduje ożywienie w zakresie magazynów energii, który, mimo, że bardzo potrzebny, to jednak jak do tej pory prawie nie istnieje. Zwiększenie dofinansowania w programie Czyste Powietrze również w dużym stopniu pomoże w podjęciu decyzji o zakupie pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej. Ale oczywiście dalej ważnym aspektem będzie hasło „Ceny, ceny, ceny…” Wiele zależy od tego po ile będzie 1 kWh prądu, po ile będzie węgiel i gaz, po ile będą inne paliwa… Jedno jest pewne – jakość usług, jaką my prezentujemy, zawsze będzie w cenie i zawsze będzie poszukiwana przez świadomych inwestorów, ale inwestor musi być wsparty przez dobre dotacje lub granty, a bez tego będzie ciężko w możliwie krótkim czasie przejść przez całą termomodernizację naszego pięknego kraju.

Tomasz Golański

Budotom Sp. z o. o.

Leona Popielskiego 1
52-019 Wrocław
tel.+48 501 231 434
e-mail:[email protected]
www.budotom.pl

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz