Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Chłodzenie domu z pompą ciepła PCWU

Pompa ciepła z przeznaczeniem podgrzewania ciepłej wody użytkowej może spełniać dodatkową funkcję - chłodzenia pomieszczeń. Wprowadzenie dodatkowej funkcji nie wpływa znacząco na wzrost kosztów eksploatacyjnych, wiąże się jedynie z niewielkimi wydatkami związanymi z zakupem elementów wentylacyjnych.

Tryby pracy pompy ciepła - monowalentny, monoenergetyczny, biwalentny
Tryby pracy pompy ciepła - monowalentny, monoenergetyczny, biwalentny [Źródło: hewalex.pl]

W przypadku chłodzenia pomieszczeń pompą ciepła PCWU wykorzystuje się usuwane z pompy schłodzone „zużyte” powietrze. Jednak nie powinno się tego typu chłodzenia traktować jako podstawowego w budynku – stanowi ono jedynie dodatkową funkcję i aktywną, gdy pompa ciepła znajduje się w trybie podgrzewania wody użytkowej. Przyjmując, że w ciągu doby w standardowych warunkach, pompa ciepła będzie pracowała nie więcej niż 5-6 godzin i w tym też czasie, pomieszczenia będą mogły być dodatkowo schładzane.

W jaki sposób schładzane jest pomieszczenie?

Reklama
oknonet.pl

Podstawowym wariantem chłodzenia jest pobieranie i usuwane powietrza w tym samym pomieszczeniu. W ofercie firmy Hewalex znajduje się kompletny zestaw wentylacyjny, który pozwala rozszerzyć zakres funkcjonalności pompy ciepła – obejście z przepustnicą umożliwia ręcznie zmieniać sposób dystrybucji usuwanego z pompy ciepła chłodnego powietrza. Może być ono nawiewane poprzez dyszę dalekiego zasięgu do pomieszczenia lub usuwane poza budynek, aby np. nie dopuszczać okresowo do nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia.

Chłodzenie domu z pompą ciepła PCWUZastosowanie rozszerzonego zestawu wentylacyjnego, w skład którego wchodzą dwa obejścia z przepustnicą, pozwala decydować zarówno o rozdziale nawiewanego chłodnego powietrza, jak też o pobieraniu przez pompę powietrza. W ten sposób powietrze dla pompy ciepła może być pobierane z wewnątrz, jak i z zewnątrz pomieszczenia. Przy niskich ujemnych temperaturach zewnętrznych, możliwe jest na przykład wykorzystanie powietrza wewnętrznego, dla zapewnienia pracy pompy ciepła.

Inną możliwością funkcjonowania chłodzenia, przy zastosowaniu rozszerzającego zestawu wentylacyjnego, jest wybór nawiewu chłodnego powietrza do różnych pomieszczeń, w zależności od potrzeb mieszkańców.

Jakie wyposażenie jest niezbędne do zastosowania z pompą ciepła?

Aby w dogodny sposób wykorzystać możliwość chłodzenia pomieszczeń przez pracującą pompę ciepła typu PCWU, należy zastosować jeden z dwóch zestawów wentylacyjnych lub też oddzielnie zamówione elementy wentylacyjne. Zastosowanie regulowanej dyszy dalekiego zasięgu, pozwala w bardziej precyzyjny sposób kierować w pomieszczeniu nawiewane powietrze. Łączna długość przewodów elastycznych o średnicy DN160 nie powinna przekraczać 10 mb, ze względu na nadmierne zwiększenie oporów przepływu.

Jakie pomieszczenia można schładzać?

Ze względu na ograniczony i nieregularny czas pracy pompy ciepła w trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zalecane jest chłodzenie pomieszczeń pomocniczych w domu, jak przede wszystkim pralni, suszarni, spiżarni, pomieszczeń typu siłownia itp. Należy wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia dopływu do pompy ciepła niezanieczyszczonego powietrza, stąd nie stosuje się bezpośredniego poboru powietrza z pomieszczeń takich jak kotłownia opalana paliwem stałym, skład opału czy pralnia przemysłowa.

Jakie są koszty chłodzenia?

Koszty inwestycji są zwiększone jedynie nieznacznie, poprzez zakup elementów wentylacyjnych, jak np. kompletnego zestawu wentylacyjnego wyposażonego w przepustnicę z obejściem, dyszę powietrzną dalekiego zasięgu i kanały wentylacyjne. Koszty eksploatacji nie są zwiększone, gdyż pompa ciepła pracuje w standardowym trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Źródło: hewalex.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz