Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Ansolar o zasadach działania pomp ciepła

Czy pompa ciepła to nowe, nieznane, innowacyjne urządzenie? Odpowiedź jest bardzo prosta: oczywiście, że nie. Pompa ciepła to urządzenia znane i sprawdzone od wielu lat. Są wykorzystywane w milionach budynków: domach, zakładach produkcyjnych, biurach, halach itd. Idąc krok dalej – każdy z nas ma codziennie styczność z pompą ciepła. Mamy przecież lodówki w domu, korzystamy z klimatyzacji w biurze.

Ansolar o zasadach działania pomp ciepła
Ansolar o zasadach działania pomp ciepła [źródło: www.ansolar.pl]

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, inaczej źródło ciepła budynku. Dostarcza ciepło do ogrzewania domu i ciepłą wodę użytkową. Pompa Ciepła Powietrze/Woda zużywa energię odnawialną pozyskaną ze środowiska naturalnego, czyli energię powietrza zewnętrznego. Jest to ekologiczne rozwiązanie – wykorzystuje do 75% energii odnawialnej z otoczenia. Tym samym pompa ciepła nie tylko zapewnia wydajne ogrzewanie budynku, ale także ma pozytywny wpływ na środowisko, zmniejszając emisję zanieczyszczeń.

Pompa ciepła wykorzystuje do swojej pracy układ chłodniczy. Układ chłodniczy jest to zamknięty, hermetyczny układ, wewnątrz którego krąży czynnik chłodniczy (roboczy). Posiada on cztery podstawowe elementy: sprężarkę, dwa wymienniki – parownik i skraplacz oraz zawór rozprężny.

Zasada Działania Układu

  • Parownik – powietrze ze środowiska jest zasysane z zewnątrz przez wentylator i przepływa przez wymiennik ciepła – parownik (dzieje się to w jednostce zewnętrznej). W urządzeniu zewnętrznym znajduje się czynnik roboczy w stanie ciekłym (czynnik chłodniczy). Podczas przejmowania ciepła z powietrza zewnętrznego paruje on i zwiększa swą objętość, również w niskich temperaturach powietrza zewnętrznego.
  • Sprężarka – czynnik chłodniczy ma teraz postać gazową. Jest zasysany przez sprężarkę i sprężany. W trakcie tego procesu dynamicznie rośnie jego temperatura i ciśnienie. Sprężarka jest zasilana energią elektryczną.
  • Skraplacz – za sprężarką czynnik chłodniczy płynie jako gorąca para pod dużym ciśnieniem. Trafia do kolejnego wymiennika ciepła, który nazywamy skraplaczem. Wymiennik ten jest łącznikiem i miejscem oddawania ciepła do wodnej instalacji grzewczej budynku. To w tym miejscu czynnik chłodniczy o bardzo wysokiej temperaturze ogrzewa wodę, która dalej trafia do kaloryferów w budynku. Skraplacz – łącznik pomiędzy pompą ciepła a systemem grzewczym (grzejniki, podłogówka, ciepła woda użytkowa). Umiejscowienie skraplacza jest w jednostce zewnętrznej lub wewnętrznej, w zależności od konstrukcji- split czy monoblok.
  • Zawór rozprężny – w skraplaczu czynnik chłodniczy ulega skraplaniu, przez co zmniejsza się jego ciśnienie i rozpręża się w zaworze rozprężnym. Następnie płynie z powrotem do parownika. Tutaj obieg zaczyna się od początku.

 

zasada dzialania pompy e1690973381932 1024x492 1

 

W skrócie proces wygląda następująco:

1. W parowniku czynnik chłodniczy przejmuje energię z otoczenia.
2. Sprężarka spręża czynnik chłodniczy, podnosząc jego ciśnienie i temperaturę
3. W skraplaczu jest przekazywane ciepło do systemu grzewczego budynku
4. W zaworze rozprężnym następuje rozprężenie czynnika i obieg zaczyna się od początku.

Ansolar oferuje kompleksowe usługi dla podmiotów gospodarczych i osób indywidualnych w zakresie instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz centralnego ogrzewania. Gwarantuje najwyższą jakość, atrakcyjne finansowanie oraz dopełnienie wszelkich formalności związanych ze złożeniem wniosku o dofinansowanie.  Nie czekaj! Zacznij oszczędzać już dziś! Zapraszamy do kontaktu! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z ANSOLAR-Ekspertem fotowoltaiki i pomp ciepła, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu lub firmy.

Źródło: ansolar.pl

ANSOLAR Andrzej Nowiczenko
Upalna 1A/44,
15-668 Białystok
tel. 513 339 633
e-mail: [email protected]
www.ansolar.pl
www.facebook.com
www.instagram.com/ansolarbialystok/
www.linkedin.com/in/ansolar-andrzej-nowiczenko

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz