Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Fotowoltaika w abonamencie

Sposobów na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej jest kilka i w większości są znane klientom. Rozwiązaniem, które zyskuje na popularności, jest model abonamentowy, który pozwala od początku zarabiać na instalacji, nie wydając ani złotówki z własnych środków.

Fotowoltaika w abonamencie
Fotowoltaika w abonamencie [Źródło: funduszerozwojowe]

 

Załóżmy, że firma X chciałaby zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy 40 kWp. Rozważane są różne scenariusze: zakup za gotówkę, pożyczka lub leasing.

W pierwszym wariancie firma musiałaby najpierw wydać około 150 tys. zł (zaokrąglając dla uproszczenia) z własnych środków, których siłą rzeczy nie przeznaczy wtedy na rozwój biznesu. Następnie przez kilka lat będzie czekać na zwrot zainwestowanych pieniędzy, by (orientacyjnie) w 6-7 roku instalacja zaczęła zarabiać.

Finansując instalację pożyczką lub leasingiem, przyznanie finansowania będzie uzależnione od zdolności kredytowej firmy, a także najczęściej będzie wymagało wniesienia wkładu własnego, np. 10-20%.

Co w sytuacji, gdy firma z różnych przyczyn nie może pochwalić się „mocnymi” sprawozdaniami finansowymi, albo nie chce wydawać lub nie posiada wystarczających środków własnych na instalację fotowoltaiczną?

Rozwiązaniem może być właśnie abonament. W tym modelu, to wykonawca jest właścicielem instalacji (do zakończenia umowy) i kryteria dostępności finansowania są inne, niż w przypadku pożyczki, czy leasingu. Klient otrzymuje gotową instalację, skalkulowaną tak, że ilość wyprodukowanej energii generuje w każdym roku dochód większy, niż suma rat abonamentowych.

Dodatkowo, gwarancja chroni w całym okresie umowy a fotowoltaika jest monitorowana, serwisowana i ubezpieczona. Firma nie wydała na nią ani złotówki, a instalacja spłaca się sama i jest całkowicie bezobsługowa z punktu widzenia klienta.

Oczywiście, dodatkowe usługi i przeniesienie na wykonawcę ciężaru finansowania i całościowej opieki nad instalacją kosztują. Rozwiązanie to pozwala jednak firmie skupić się na swoim biznesie i marży, jednocześnie mając nowe źródło energii odnawialnej i oszczędzając na rachunkach za prąd. Przy czym, decydując się na fotowoltaikę, można otrzymać również dodatkowe środki na pompę ciepła, termomodernizację budynku, czy oświetlenie LED. Co ważne, model abonamentowy nie wpływa na bilans firmy, a raty są stałe w całym okresie umowy.[przeczytaj]

Jeśli prowadzisz firmę i jesteś zainteresowany instalacją w abonamencie, zapraszamy do współpracy. Zapraszamy również przedsiębiorców, którym nie udało się pozyskać pożyczki, kredytu, czy leasingu. Zapewniamy wstępną weryfikację i kompleksową obsługę.

Źródło: funduszerozwojowe

Wojciech Gębura
Tel. 579 553 089
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz