Reklama
konferencjaeuropower.pl

Używane panele fotowoltaiczne

Tom - Ener firma z branży energetycznej rozważa, czy warto inwestować w używane panele fotowoltaiczne. Firma zwraca uwagę, że choć, to bardzo mało popularne rozwiązanie, to zdarza się, że myśląc o założeniu instalacji PV, rozważamy zakup używanych paneli fotowoltaicznych.

Używane panele fotowoltaiczne
Używane panele fotowoltaiczne [Źródło: tom-ener.pl]

Panele PV z tzw. drugiej ręki trafiają do Polski z krajów zachodnich, w których idea OZE jest już na tyle rozwinięta, że inwestorzy nie tylko decydują się na własne elektrownie słoneczne, ale także wymieniają je na nowsze technologie. Choć w tych krajach panele fotowoltaiczne oddawane są do punktów utylizacyjnych, to pojawiają się na rynku wtórnym, chociażby w Polsce.

Tom – Ener firma  ostrzega, że nie jest tak, że używane moduły będą z założenia bezwartościowe i okażą się nieudanym zakupem, ale istnieje szereg możliwych wad, których nawet specjalista może nie wychwycić na pierwszy rzut oka.

Jakie są to wady?

  • Duże zużycie paneli, co skutkuje mniejszym użytkiem mocy – brak też gwarancji na moduły.
  • Delaminacja, a więc odklejanie się folii lub powierzchni szklanej z modułów.
  • Mikrouszkodzenia niewidoczne gołym okiem, które warunkują niską wydajność paneli PV.
  • Hotspoty, czyli przebarwienia folii.
  • Zanieczyszczenia modułów, szczególnie te pod powierzchnią, które skutkują stratami efektywności instalacji.

Jak podaje firma Tom-Ener – zdaniem specjalistów taka oszczędność – kupowanie paneli fotowoltaicznych z rynku wtórnego – jest pozorna. Mimo wszystko to wciąż duża inwestycja, którą warto przemyśleć szczególnie pod kątem konsekwencji takiego rozwiązania.

Źródło: tom-ener.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz