.
Reklama
oknonet.pl
.

Nowatorski system chłodniczy we Wrocławiu

Na Politechnice Wrocławskiej trwają prace nad projektem COOLSPACES 4 LIFE, we współpracy z partnerami z Hiszpanii nasi naukowcy zaprojektują i stworzą system alternatywnego chłodzenia, oparty na nowatorskich czynnikach chłodniczych i innowacyjnym systemie magazynowania energii.

Nowatorski system chłodniczy we Wrocławiu
Nowatorski system chłodniczy we Wrocławiu

Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym zaczęły się prace nad systemem alternatywnego chłodzenia, prowadzone w ramach prestiżowego programu LIFE. Finansuje je Komisja Europejska, przy współfinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Reklama
oknonet.pl

Projekt COOLSPACES 4 LIFE potrwa pięć lat. W tym czasie jego uczestnicy zamierzają zaprojektować, stworzyć i przetestować pilotażowy system alternatywnego chłodzenia. Będzie składał się on z opracowanego przez nich urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW zasilanego energią odnawialną, połączonego z innowacyjnym magazynem energii oraz inteligentnym systemem sterowania.

Oparty na przyjaznych środowisku technologiach system zostanie wykorzystany do chłodzenia jednego z pięter budynku Geocentrum w kampusie uczelni.

Stanie się zatem przykładem żywego laboratorium do opracowywania innowacyjnych technologii z zakresu OZE, chłodnictwa, a także nowych technologii komunikacyjnych, pozwalających na dużą elastyczność w zarządzaniu energią – opowiada prof. Rosiek-Pawłowska.

System zasili 75 paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu Geocentrum. Stamtąd energia elektryczna będzie trafiała do instalacji, na którą złożą się urządzenie chłodnicze oparte o tzw. zielone czynniki chłodnicze i specjalny – także zaprojektowany w ramach projektu – magazyn chłodu.

Z instalacji popłynie chłodna woda, która zapewni klimatyzację na trzecim piętrze budynku, a w zimniejszych miesiącach urządzenie będzie dogrzewać pomieszczenia, jako że z instalacji może płynąć także ciepła woda. Część ciepła pozwoli także ogrzać wodę użytkową w Geocentrum.

Wykorzystując technologie magazynowania energii cieplnej i elektrycznej, będziemy za pomocą odpowiednich systemów sterowania i kontroli przełączać się z jednego źródła na inne – tłumaczy badaczka. – Wszystko po to, by mając wiedzę o kosztach energii z różnych źródeł oraz korzystając z informacji o cenie energii elektrycznej w sieci, móc decydować w każdym momencie: kiedy z jakiego źródła pobierzemy tę energię, by wybrać tę bardziej opłacalną.

Samo urządzenie klimatyzacyjne będzie wykorzystywało przyjazne dla środowiska czynniki chłodnicze. – Ograniczając tym samym do minimum bezpośredni wpływ instalacji na tworzenie efektu cieplarnianego – wyjaśnia dr Gil.

Urządzenie projektowane w ramach projektu COOLSPACES 4 LIFE będzie spełniać wszystkie obowiązujące obecnie wymogi środowiskowe. Co ważne, opracowane przez naukowców urządzenie będzie wykorzystywało odpadowe czynniki chłodnicze odzyskiwane z utylizowanych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Jest to możliwe dzięki współpracy z warszawską fundacją PROZON, która w innym projekcie LIFE pracuje nad instalacją do rozdziału odpadów mieszanin czynników chłodniczych.

dsc 0066

Jak podkreśla profesor, projekt będzie obejmował zarówno badania podstawowe, jak i wdrożeniowe.

Udowodnimy, że możliwe jest wykorzystanie budynków jako zasobu środowiskowego do generowania, magazynowania i oszczędzania energii – podkreśla profesor. – Stworzymy gotowe rozwiązanie, które będzie testowanie nie tylko u nas, w kampusie Politechniki Wrocławskiej, ale także w Hiszpanii, u naszych partnerów. Będziemy sprawdzać efektywność działania projektowanej instalacji w innych warunkach klimatycznych, na południu Hiszpanii, gdzie od maja do października potrzeba chłodu jest wręcz ekstremalna. Ponieważ nasze urządzenie może dostarczać także ciepło, dążymy do tego, żeby było uniwersalne i można je było zamontować i używać na dowolnej szerokości geograficznej w Europie.

Źródło: pwr.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz