Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

O bezpieczeństwie i transformacji energetycznej Polski podczas konferencji EuroPOWER i OZE POWER

"Transformacja polskiej energetyki wpisuje się w globalne trendy. To niezbędny proces, który dotyczy wszystkich aspektów gospodarki. Jest ogromnym wyzwaniem, ale również i ogromną szansą na rozwój i zdobycie przewag konkurencyjnych” – powiedział wiceminister Ireneusz Zyska podczas 35. Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 5. OZE POWER.

O bezpieczeństwie i transformacji energetycznej Polski podczas konferencji EuroPOWER i OZE POWER
O bezpieczeństwie i transformacji energetycznej Polski podczas konferencji EuroPOWER i OZE POWER

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, otwierając konferencję, podkreślił, że obecny kryzys energetyczny, wywołany agresją Rosji na niepodległą Ukrainę, to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej.

Dzięki specjalnej ustawie od końca maja Polska nie będzie importować rosyjskiego węgla. Odejście od importu węglowodorów z Rosji to nie tylko gest solidarności z Ukrainą, ale również sygnał do strony rosyjskiej i państw UE, że poważnie traktujemy sytuację. Polska jest gotowa, aby uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych od 2023 roku – powiedział.

Pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Zyska uczestniczył również w panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski a neutralność klimatyczna”, podczas którego poruszone zostały tematy takie jak Fit for 55 – szanse i zagrożenia w drodze do neutralności klimatycznej, niezależność i bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz możliwości zabezpieczenia bezpieczeństwa nowych źródeł energii.

W panelu „Od projektu do realizacji – budowa inteligentnych systemów pomiarowych – nowy etap transformacji sektora energetycznego w Polsce” wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Wiceminister nawiązał do niedawnego startu projektu „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej”.

Rola inteligentnych sieci i inteligentnego opomiarowania dla integrowania w polskim systemie odnawialnych źródeł energii czy zwiększenia elastyczności systemu jest nie do przecenienia. To doskonałe narzędzie służące do zwiększenia efektywności energetycznej i aktywizacji odbiorców – zaznaczył.

Z tego względu inteligentne sieci stanowią jeden z czynników, który wesprze transformację polskiej energetyki i przyczyni się do zwiększania jej niezależności od czynników zewnętrznych, co jest szczególnie istotne w obecnych uwarunkowaniach. Co więcej, będzie mieć wpływ na niwelowanie nadmiernych wzrostów cen energii – wyjaśnił wiceminister Piotr Dziadzio.

Podczas wieczornej gali wręczono nagrody laureatom konkursu „Liderzy Świata Energii”. Celem konkursu jest popularyzacja osób, które swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym przyczyniają się do rozwoju rynku energii w Polsce. W tym roku w kategorii „Producent Roku”, dla wszystkich polskich prosumentów, nagrodą wyróżniono minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. W jej imieniu nagrodę odebrał Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

W imieniu minister klimatu i środowiska, ale przede wszystkim prosumentów, serdecznie dziękuję za tę nagrodę. Jest to docenienie setek tysięcy Polaków, którzy postanowili podjąć działanie i zainwestowali w instalacje PV, które umożliwiają dostęp do taniej i czystej energii – powiedział wiceminister Zyska podczas uroczystej gali.

Musimy działać, nie tylko obserwować światowy trend odejścia od energetyki scentralizowanej w stronę energetyki rozproszonej, prosumenckiej, czyli od dużych bloków energetycznych do małych jednostek wytwórczych należących do społeczności lokalnych lub indywidulanych obywateli. Chcemy wykorzystać szanse, jakie pojawiają się wraz z dynamicznie rozwijającymi się nowymi technologiami wytwarzania – dodał.

Podczas rozdania nagród „Liderów Świata Energetyki” Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, otrzymał również nagrodę Człowieka Roku za osobisty wkład w rozwój sektora OZE w Polsce.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz