Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Rozwój OZE na konferencji PSEW 2023

„Polski rząd dba o interesy Polski i Polaków. Naszym podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Wydarzenie odbyło się 21 czerwca 2023 r. w Serocku.

Rozwój OZE na konferencji PSEW 2023
Rozwój OZE na konferencji PSEW 2023

Bezpieczeństwo energetyczne

W trakcie debaty „Energia dla Polski – wizje sektora energetycznego po wyborach” wiceminister Ireneusz Zyska podkreślił, że dzięki inwestycjom infrastrukturalnym, takim jak Baltic Pipe, terminal LNG, czy polsko-litewski gazociąg GIPL, Polska, jako jeden z niewielu krajów w UE, była w stanie szybko zareagować i zupełnie zrezygnować z dostaw paliw z Rosji.

Sytuacja geopolityczna, związana z agresją Rosji na Ukrainę, utwierdza nas dodatkowo w przekonaniu o konieczności realizacji kolejnych planowanych inwestycji w sektorze – powiedział.

Rozwój OZE

Wiceszef MKiŚ zwrócił także uwagę, że w ciągu ostatnich lat mamy do czynienia z niespotykanym dotąd rozwojem OZE w Polsce.

Od 2019 roku do dziś przyłączyliśmy ponad 15,2 GW mocy zainstalowanej w różnych źródłach OZE. Skala dotychczasowych i zakładanych inwestycji świadczy o tym, że odnawialne źródła energii są nie tylko opłacalne i stanowią ważny element polskiej gospodarki, ale również są impulsem do rozwoju nowych sektorów i powstawania wielu miejsc pracy – zauważył.

Bezsprzecznie najszybciej rozwijającą się technologią OZE w Polsce pozostaje fotowoltaika. Jest to możliwe dzięki różnym systemom wsparcia takim jak np. programy „Mój Prąd” – dodał.

Zwrócił uwagę, że rząd będzie wspierał rozwój OZE, wskazując na klastry i spółdzielnie energetyczne, biogaz i biometan, a także energetykę wiatrową oraz rozwój gospodarki wodorowej.

Wiceminister Zyska zaznaczył, że rozwój inwestycji w segmencie OZE przez koncerny energetyczne, ale również przez przedsiębiorców oraz gospodarstwa domowe, to ważny element wzmacniania bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej Polski w oparciu o własne źródła wytwórcze, a także zapewnienie dostępu do taniej i czystej energii.

Podkreślił, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje działania legislacyjne na rzecz zwiększenia wykorzystania możliwości przyłączania instalacji OZE do sieci elektroenergetycznej. Przypomniał, że obecnie w parlamencie trwają prace nad rozwiązaniami dot. linii bezpośredniej czy instalacji hybrydowych OZE.

Morskie farmy wiatrowe

Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii podczas debaty „Ostatnia prosta – wyzwania dla I fazy projektów morskich farm wiatrowych” podkreślił, że dzięki działaniom polskiego rządu w latach 2015-2023 możliwy stał się rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Wejście w życie ustawy offshore, nazywanej „konstytucją dla morskiej energetyki wiatrowej”, umożliwiło faktyczny rozwój tych inwestycji. Jednak nie poprzestaliśmy tylko na działaniach legislacyjnych – 15 września 2021 r. przedstawiciele administracji rządowej oraz kluczowi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej podpisali drugie na świecie i pierwsze w Unii Europejskiej „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Naszym planem było stworzenie platformy dialogu, w ramach której kwestie realizacji inwestycji MEW i ich wpływu mogłyby być dyskutowane między wszystkimi zainteresowanymi podmiotami – przypomniał wiceminister Zyska.

Celem porozumienia jest maksymalizacja udziału polskich przedsiębiorców (local content) w sektorze MEW oraz dobrowolne przyjęcie przez jego uczestników dobrych praktyk wzmacniających wzajemne zaufanie i pozwalających na optymalizację budowy i rozwoju tego sektora w Polsce.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz