Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

MKiŚ na konferencji EuroPOWER & OZE Power

W dniu wczorajszym rozpoczęła się konferencja EuroPOWER & OZE Power, w której udział wzięli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a także wiceministrowie – Ireneusz Zyska i Jacek Ozdoba.

MKiŚ na konferencji EuroPOWER & OZE Power
MKiŚ na konferencji EuroPOWER & OZE Power [Źródło: gov.pl]

Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE Power skupia przedstawicieli sektora energetycznego, którzy podczas dwudniowego spotkania przedyskutują najważniejsze aspekty funkcjonowania i rozwoju branży energetycznej, takie jak rozwój wielkoskalowych farm fotowoltaicznych, energetyka wiatrowa, nowoczesne i efektywne ciepłownictwo, energetyka rozproszona, cyfryzacja i dostępne nowoczesne technologie dla sektora.

Pierwszy dzień konferencji otworzyła swoim wystąpieniem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Szczególną uwagę przykładamy do sprawiedliwego charakteru zmian. W Polsce – kraju, w którym całe regiony i społeczności uzależnione są od wydobycia i wykorzystania węgla, są to kwestie kluczowe. Tylko sprawiedliwa transformacja energetyczna doprowadzi do wzmocnienia gospodarczego, nie pozostawiając nikogo z tyłu oraz będzie służyć przyszłym pokoleniom. Dlatego zobowiązanie do przeprowadzenia transformacji w sposób sprawiedliwy jest jednym z głównych elementów „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, jak również podstawą deklaracji przyjmowanych przez Polskę na arenie międzynarodowej – powiedziała minister Moskwa.

W panelu „OZE jako filar rozwoju i konkurencyjności polskiej gospodarki” głos zabrał wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ireneusz Zyska. W trakcie wystąpienia wiceminister podkreślił, że celem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest wypracowanie rozwiązań, które będą wspierały rozwój OZE w Polsce.

Przygotowaliśmy propozycje zmian w systemie prosumenckim, mając przede wszystkim na względzie jego uczestników. Trzeba wskazać, że nie możemy traktować sieci jako nieograniczonego magazynu energii. To jest niemożliwe, aby system energetyczny wytrzymał tak duże przeciążenie – mówił wiceminister.

Wiceminister Zyska pytany o kwestię liberalizacji ustawy dot. zasady 10 H, podkreślił, że nad tą kwestią pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz