Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Jak przestać płacić wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie?

Węgiel, prąd, benzyna i gaz jeszcze nigdy nie były w Polsce tak drogie. Za węgiel orzech płacimy teraz już ponad 3 000 zł za tonę, a jego cena wzrosła od zeszłego roku prawie czterokrotnie. Ceny paliw również poszły w górę, doganiamy w tym względzie bogatszą, zachodnią część Europy. Wzrosły nam rachunki za prąd w mieszkaniach, jeszcze więcej musimy płacić za prąd w firmach. To wszystko przekłada się na znaczne podwyżki cen produktów i usług, i sprawia, że koszty życia w Polsce są coraz wyższe.

Jak przestać płacić wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie?
Jak przestać płacić wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie?

 

Drożyzna energetyczna

Obecnie mierzymy się z nie tylko z wysokimi cenami tradycyjnych źródeł energii, ale i z ich brakiem. Nie ma pewności, czy wystarczy gazu, brakuje węgla w składach. Żyjemy w niepewności, czy zgromadzone zapasy wystarczą, by przetrwać zimę. Powiedzmy sobie otwarcie, tradycyjne źródła energii są w tym roku w Polsce wyjątkowo drogie i jest ich mało.

Obawy Polaków

Polacy obawiają się nie tylko rosnących rachunków, ale także przerw w dostawie prądu i ogrzewania w nadchodzących zimowych miesiącach. Jak grzyby po deszczu powstają poradniki survivalowe, jak przetrwać w takich warunkach zimę. Co bardziej przezorni zaopatrują się już w zapałki i świece, baterie, latarki, prowiant, gotówkę. To wszystko zapasy na wypadek tzw. blackout’u, czyli nagłego wyłączenia elektryczności. Tak skupiamy na tych problemach, że zdajemy się zapominać, że istnieje alternatywa.

Odnawialne źródła energii

Podejmując właściwe decyzje, a dokładnie inwestując we właściwe technologie, możemy zapewnić sobie niezależność energetyczną i zapomnieć o tych wszystkich problemach. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że sami mogą stać się producentem własnej energii. Naprawdę można grubą kreską odciąć się od wysokich cen węgla, prądu czy gazu.

Realne oszczędności

Jak przestać się martwić zagrożeniem wyłączenia elektryczności i braku ogrzewania w zimie? Jak obniżyć swoje koszty związane z poborem energii? I wreszcie, jak uniezależnić koszty funkcjonowania od stale zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, która wpływa na obrót surowców energetycznych?

Jest na to sposób. Trzeba przejść na zieloną stronę mocy i zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii, w skrócie OZE.

Ze względu na duży wzrost cen prądu, a także węgla, paliw i gazu, powinniśmy instalować odnawialne źródła energii. Fotowoltaika, w połączeniu z magazynem energii i pompą ciepła, to najlepsza metoda na uzyskanie indywidualnej niezależności energetycznej, tak potrzebnej w dzisiejszych, trudnych czasach. Technologie OZE są ekologiczne i przynoszą ludziom realne oszczędności, dlatego powinny stać się podstawowym wyposażeniem polskich domów, firm i gospodarstw rolnych – podkreśla Szymon Masło z Neptun Energy, ekspert OZE.

Sprawdzone technologie

OZE jest też nazywane zieloną energią. To technologie, które polegają na pobieraniu energii z wody, powietrza, ziemi, słońca, bez eksploatowania i niszczenia środowiska naturalnego. Dla wielu z nas jest to po prostu kolejna nowinka technologiczna, której nie traktujemy na tyle poważnie, żeby ją wykorzystywać na własne potrzeby.

Okazuje się jednak, że nie jest to wcale żadna nowość. Efekt fotowoltaiki, czyli pozyskiwania energii z promieni słonecznych, został odkryty przez Alexandre Edmund Becquerela jeszcze w XIX wieku. Panele fotowoltaiczne zostały zastosowane po raz pierwszy w 1950 roku przez NASA jako wyposażenie sondy Vanguard 1, która nadal krąży gdzieś około 3000 kilometrów nad naszymi głowami. W Polsce technologie OZE są jeszcze mało popularne, ich udział w polskim miksie energetycznym szacuje się średnio na około 15% , ale już na Islandii to prawie 100% energii jest pozyskiwane właśnie w ten sposób.

OZE w polskich domach i firmach

Pomimo tych wszystkich przekonywujących faktów, Polacy budując nowe domy, nadal zdecydowanie częściej wybierają technologie tradycyjne, instalując piece na gaz lub węgiel. To naturalne, że ufamy bardziej metodom, do których jesteśmy przyzwyczajeni. I choć przyzwyczajenie to druga natura człowieka to może warto postawić na szali wszystkie koszty i swoje bezpieczeństwo energetyczne, zrobić listę zalet, wad, szans i zagrożeń, i porównać taki piec z pompą ciepła? Statystyki pokazują, że liczba użytkowników fotowoltaiki i pomp ciepła w Polsce stale rośnie. Przekonują ich do tego argumenty ekologiczne oraz ekonomiczne. A to oznacza, że powoli, i w naszym kraju dokonuje się zmiana na lepsze.

Źródło: neptunenergy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz