.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud wspólnie dla energetyki i internetu

Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy. Google Cloud będzie również partnerem technologicznym obu firm, dostarczającym im usługi chmury obliczeniowej.

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud wspólnie dla energetyki i internetu
Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud wspólnie dla energetyki i internetu

Według prognoz, gwałtownie rosnący światowy rynek internetu rzeczy (ang. IoT – Internet of Things) już w 2025 r. będzie wart 1,1 biliona dolarów. Ideą IoT jest połączenie siecią najrozmaitszych, często bardzo niewielkich i ściśle wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych, które generują i przesyłają informacje pomiędzy sobą. Te jednak wymagają zasilania, co dotąd bardzo ograniczało ich możliwe zastosowania.

Reklama
oknonet.pl

Przełomowe, perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies – firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła ich produkcję – są nie tylko niezwykle lekkie, cienkie i elastyczne, ale także działają wydajnie nawet w sztucznym świetle. Te unikalne atuty sprawiają, że ogniwa Saule Technologies są idealnym źródłem energii dla wszelkiego rodzaju urządzeń IoT w praktycznie każdych warunkach i lokalizacji, niezależnie od obecności sieci energetycznej.

Niemożność zapewnienia rozwiązaniom IoT niezależnego źródła zasilania była dotąd głównym hamulcem ekspansji internetu rzeczy, ale nasze ogniwa perowskitowe rozwiązują ten problem – mówi Artur Kupczunas, Członek Zarządu Saule Technologies. – Teraz wiele błyskotliwych pomysłów, wspartych innowacyjnymi technologiami Google czy naszych partnerów z Columbusa, firmy bardzo doświadczonej i nowatorskiej na polu fotowoltaiki, wreszcie zyska szansę na realizację.

Pierwszy produkt z zastosowaniem tej technologii jest już produkowany. To elektroniczne etykiety cenowe (Perovskite Electronic Shelf Label – PESL), zasilane ogniwem perowskitowym, pozwalające na wielokrotną zmianę ceny w ciągu dnia, obsługiwane bezprzewodowo i wykorzystujące analityczno-obliczeniowy potencjał chmury Google. Jedną z zalet tej niedostępnej wcześniej technologii jest możliwość skutecznego korzystania z narzędzi sprzedażowych jednocześnie minimalizujących problem marnowania żywności z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia.

Liczba możliwych zastosowań tego niezależnego źródło zasilania jest potencjalnie nieograniczona. W przyszłości ogniwa perowskitowe mogłyby służyć m.in. do zasilania czujników monitorujących lasy i inne obszary zagrożone pożarem czy zapewnienia większego zasięgu dronom dostarczającym np. leki i żywność osobom potrzebującym, przebywającym na trudnodostępnych terenach.

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud będą również współpracować przy rozwiązaniach z zakresu energetyki rozproszonej.

Columbus Energy opracowuje autorski, inteligentny system nadzoru i optymalizacji przepływu energii – PowerHouse. Nasz system HEMS (Home Energy Management System) będzie stanowił narzędzie do inteligentnego zarządzania wszystkimi urządzeniami i wytwarzaną energią w domu. Jest to specjalny algorytm, uczący się zachowań energetycznych tak, by dostosować zużycie energii do potrzeb domowników. Dzięki współpracy z Google Cloud, mamy szansę przyspieszyć wdrożenie tego narzędzia i udoskonalić jego funkcjonalności – twierdzi Dawid Zieliński, Prezes Zarządu Columbus Energy S.A.

Bardzo cieszymy się, że możemy współpracować z Saule Technologies i Columbus Energy – polskimi liderami innowacji w dziedzinie nowych źródeł energii – i wspierać ich w tworzeniu produktów, które mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin gospodarki i życia, także dzięki wykorzystaniu narzędzi jakie oferuje chmura obliczeniowa. Zielona transformacja energetyczna przy użyciu technologii cyfrowych to jednocześnie jeden z naszych głównych priorytetów w Google. Nie tylko sami zobowiązaliśmy się do przejścia do 2030 roku całkowicie na energię zeroemisyjną – tworzymy rozwiązania pomagające innym w osiągnięciu podobnych celów – mówi Magdalena Dziewguć, Country Manager Google Cloud w Polsce.

Firmy zakładają, że ich współpraca pozwoli przyspieszyć polską i potencjalnie światową transformację energetyczną i cyfrową, z korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim jednak dla społeczności w największym stopniu dotkniętych cyfrowym wykluczeniem lub problemami z zapewnieniem zielonych źródeł energii.

Źródło: columbusenergy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz