Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Magazyn energii dla domu – czy warto zainwestować w to rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy warto kupić magazyn energii dla domu jednorodzinnego? Analizujemy argumenty za gromadzeniem zapasów prądu na własne potrzeby. Po przeczytaniu tego artykułu samodzielnie ocenisz, czy magazyny energii są warte swojej ceny.

Magazyn energii dla domu – czy warto zainwestować w to rozwiązanie?
Magazyn energii dla domu – czy warto zainwestować w to rozwiązanie?

Czym jest domowy magazyn energii elektrycznej?

Domowe magazyny energii to urządzenia, które są zdolne zgromadzić określoną ilość prądu. Ich zadaniem jest przyjmowanie, a następnie oddawanie energii, czyli zasilanie różnego typu urządzeń elektrycznych.

Domowy magazyn energii składa się z jednego lub kilku akumulatorów zespolonych w jednej obudowie. Obecnie są to najczęściej akumulatory LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe). Charakteryzują się dużą pojemnością, niewielkimi rozmiarami i małą wagą w porównaniu np. do akumulatorów wykonanych w technologii kwasowej. Ponadto są bardzo odporne na głębokie i częste rozładowywanie: wytrzymują wiele tysięcy cykli (rozładowania i ponownego ładowania).

Jakie funkcje pełnią domowe magazyny energii elektrycznej?
Magazyn energii dla domu jednorodzinnego może być wykorzystywany na dwa sposoby:

  • odbiornik nadwyżek własnej produkcji prądu – domowy magazyn energii przyjmuje nadwyżki prądu z instalacji fotowoltaicznej (PV) lub turbiny wiatrowej.
  • zasilanie awaryjne – zestaw akumulatorów pozwala podtrzymać zasilanie wydzielonych obwodów w budynku, np. ogrzewania lub całego budynku, w czasie przerwy w dostawach prądu z sieci. Trzeba jednak, aby na etapie projektowania instalacji dobrać prawidłową moc i pojemność układu.

Magazyn energii a ceny dynamiczne

W kontekście zapowiadanych taryf dynamicznych oraz godzinowych rozliczeń prosumentów magazyn energii może okazać się kluczowym elementem domowego systemu do generowania oszczędności. Odpowiednia konfiguracja magazynu może pozwolić nam na gromadzenie energii, kiedy ceny energii na rynku są niskie i korzystanie z niej w momencie wysokich cen sprzedaży energii elektrycznej.

Jak magazyn energii do domu współdziała z fotowoltaiką lub turbiną wiatrową?

Domowy magazyn energii efektywnie współdziała z instalacjami, które wytwarzają prąd z OZE (Odnawialne Źródła Energii), np. instalacją fotowoltaiczną lub turbiną wiatrową. Gdy produkcja przewyższa aktualne zapotrzebowanie domowych instalacji i sprzętów, magazyn energii do domu przejmuje nadwyżki. Gdy zapotrzebowanie na energię w budynku przewyższa produkcję (np. przy wzroście zapotrzebowania na energię, w nocy lub w czasie bezwietrznej pogody), magazyn pozwala uzupełnić niedobory.

Jakie korzyści daje magazyn energii do domu?

Magazyn energii elektrycznej nie jest tani, lecz daje wiele korzyści: od niższych rachunków po większe bezpieczeństwo energetyczne.

Wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej

Niezależnie od tego, w jaki sposób rozliczasz prąd z OZE, największe korzyści przynosi wzrost autokonsumpcji. Zarówno przy stosowaniu opustów, jak i w systemie net-billing najbardziej opłaca się zużyć wyprodukowaną energię na własne potrzeby podczas produkcji przez mikroinstalację.

magazyn energii dla domu 2

Większe bezpieczeństwo energetyczne

Magazyny energii pozwalają uzyskać większą niezależność od dostaw zewnętrznych. Na przykład fotowoltaika hybrydowa, wyposażona w magazyn energii, działa nawet wtedy, gdy dochodzi do awarii sieci energetycznej. Magazyn energii poprawia również i stabilizuje parametry jakościowe energii.

Gdy ustają dostawy prądu z sieci, magazyn energii dla domu jednorodzinnego pozwala utrzymać zasilanie takich urządzeń jak lodówki i zamrażarki, pompy ciepła, systemy alarmowe czy podstawowe oświetlenie. Zależnie od pojemności akumulatorów i zapotrzebowania Twojego domu, zapewnisz sobie zasilanie awaryjne na kilka godzin, dobę lub dłużej. Jeżeli Twój magazyn współpracuje z instalacją OZE, ten czas może być znacznie dłuższy.

Domowy magazyn energii obniża rachunki za prąd nawet wtedy, gdy nie współdziała z fotowoltaiką czy turbiną wiatrową. Odpowiednia konfiguracja magazynu może pozwolić na ustawienie harmonogramu i wymusić ładowanie, rozładowanie o określonych porach. Jeśli korzystasz np. z taryfy G12, możesz magazynować prąd, kupując go w tańszej taryfie i korzystać z niego w droższej.

Zasilanie poza siecią energetyczną

Domowy magazyn energii, który działa w parze z instalacją fotowoltaiczną lub turbiną wiatrową daje niezależność od sieci energetycznej. Instalacja, która wykorzystuje OZE, pozwala cieszyć się dostępem do energii elektrycznej w domku letniskowym w środku lasu, w górach czy na działce nad jeziorem. Podciągnięcie linii energetycznej do takich miejsc jest bardzo kosztowne, a często wręcz niemożliwe.

TAURON

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz