Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Czy program mój prąd 5.0 zwiększy popularność magazynów energii i systemów hybrydowych?

Końcem zeszłego roku została przyjęta ustawa zamrażająca ceny energii dla gospodarstw domowych oraz mikro, małych i średnich firm. Zabieg ten miał na celu ochronę osób fizycznych przed wysokimi cenami prądu jak również próbę obniżenia inflacji wynikającej ze zwiększonych kosztów produkcji wśród MŚP. Mając świadomość, że tego działania są rozwiązaniami ograniczonymi w czasie, część społeczeństwa już teraz inwestuje w magazyny energii i baterie, aby być przygotowanymi na ceny energii, które nadejdą wraz z końcem obowiązywania tarczy.

Systemy oparte o falowniki hybrydowe i magazyny energii to rozwiązania przystosowane do nadchodzących warunków rynkowych. Niewątpliwą zaletą tych systemów jest fakt zwiększenia autokonsumpcji produkowanej przez nas energii, zabezpieczenie przed wysokimi cenami energii jak również niezależność energetyczna – mówi Dawid Moździerz, odpowiadający za dział PV w firmie OEM Energy będącej dystrybutorem takich marek jak FoxESS, Kostal czy Fronius

Niektóre zakłady energetyczne umieściły w dokumentach taryfowych na rok 2023 nie tylko ceny energii wynikające z ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r, ale również tabelę, która przedstawia poziom cen, jaki obowiązywałby gdyby tej ustawy nie było.

Tabela 1. Ceny energii 2023
Tabela 1. Ceny energii 2023

Z kolei stawka dystrybucyjna:

Tabela 2. Stawka dystrybucyjna
Tabela 2. Stawka dystrybucyjna

Powyższe tabele pokazują, że stawka, jakiej powinniśmy się spodziewać to 1,1219 + 0,2720 = 1,491 zł/kWh netto, czyli około 1,83 zł/brutto dla taryfy G11.

Jest to ogromna zmiana w stosunku do cen, jakie obowiązywały w roku 2022, gdzie cena w taryfie G11 wynosiła około 0,75 zł/kWh. 

Dodatkowo zmiana systemu rozliczania z net-meteringu na net-billing spowodowała, że duża część inwestorów ma problem z wyborem odpowiedniego dla siebie systemu. Przy nowym sposobie rozliczania każda kWh energii oddanej do sieci jest sprzedawana po średniej rynkowej miesięcznej cenie energii elektrycznej (RCEm), a od 01.07.2024 energia będzie sprzedawana w rozliczeniu godzinowym.

Mając na uwadze wprowadzenie takiej formy rozliczenia, należy pamiętać, że cena sprzedaży energii jest najniższa w momentach, kiedy instalacje fotowoltaiczne produkują najwięcej energii, a najwyższa wtedy, kiedy tej produkcji nie ma. Odnosząc się do tego, można łatwo stwierdzić, że im wyższa będzie różnica cenowa pomiędzy zakupem energii z sieci a sprzedażą energii do sieci, to tym bardziej będą opłacalne magazyny energii.

Energia z odnawialnych źródeł energii pozwala na obniżenie ceny rynkowej energii, co udowadniają kraje posiadające bardzo dużą ilość fotowoltaiki oraz wiatraków, które doświadczają nawet ujemnych cen sprzedaży energii.  Po drugiej stronie są bardzo wysokie ceny w momentach, kiedy tej energii z OZE jest mało. W związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie magazynu energii, który pozwoli nam zmagazynować przez dzień energię, którą będziemy mogli wykorzystać w ciągu nocy, gdy stawka będzie znacząco wyższa.  Aby uświadomić sobie, jak wyglądać będzie opłacalność banków energii, wystarczy przytoczyć przykładowe, średnie godzinowe rynkowe ceny energii (RCE) oraz średnią cenę wyznaczoną z przedziału od 27.03 do 05.04.2023.

Tabela 3. Ceny RCE netto
Tabela 3. Ceny RCE (netto)

Analizując powyższe ceny, można dojść do wniosku, że ceny energii są najniższe w niedziele, a najwyższe w trakcie tygodnia. Oczywiście cena w tygodniu jest droższa z racji większego wolumenu.
Średnia cena godzinowa wyniosła 565,03 zł.

Zakładając hipotetyczną sytuację, że ceny zakupu energii z ZE mogą być na poziomie opisanym na początku artykułu (cena stała na podstawie umów długoterminowych, lub cena dynamiczna rynkowa energii + prowizja ZE + dystrybucja), a ceny sprzedaży energii z PV wyniosą tyle, co w tabeli 3, to dochodzimy do następujących wniosków:

  1. Oszczędności dzięki zastosowaniu magazynu energii mogą wynieść od 0,7 zł/kWh do nawet 1,58 zł/kWh. Przy założeniu ładowania akumulatora 10kWh raz dziennie, 250 razy w ciągu roku, oszczędności wyniosą:
    0,7 zł/kWh x 10kWh x 250 = 1 750 zł – oszczędność przy najwyższej cenie sprzedaży
    1,14 zł/kWh x 10kWh x 250 = 2 850 zł – średnia
    1,58 zł/kWh x 10kWh x 250 = 3 950 zł – oszczędność przy najniższej cenie sprzedaży
  2. W bardzo sprzyjających warunkach, rekordowo wysokiej produkcji energii i niskim poziomie odbiorów, tak jak miało to miejsce np. 26.03.2023 (niedziela), cena za energię potrafiła zejść do poziomu 142,46 zł/MWh (godzina 14:00).
  3. Po wprowadzeniu systemu rozliczeń godzinowych klient końcowy będzie bardziej odporny na wysokie ceny podczas godzin wieczornego szczytu. Ceny te potrafią być wyższe od 10% do nawet ponad 60 %.

Dotacja z programu Mój Prąd 5.0, pozwalająca na uzyskanie aż 16 000 zł dofinansowania do systemu bateryjnego oraz otrzymania dodatkowego 1 000 zł na system fotowoltaiczny, pozwala na przygotowanie się do zmian rynkowych, które nastąpią w przyszłym roku wraz z wprowadzeniem nowych taryf. Czas zwrotu z inwestycji może wystąpić nawet wcześniej niż bank akumulatorów będzie w połowie swojej gwarancji producenckiej (w większości przypadków gwarancja na baterię wynosi 10 lat). W szczególności jest to widoczne przy zastosowaniu falowników takich jak FoxESS H3 wraz z bateriami HV2500, które odznaczają się bardzo dobrym parametrami oraz długą gwarancją.

Ważnym faktem jest, że baterie stosowane w nowoczesnych systemach fotowoltaicznych oparte są głównie o szeroko pojętą technologię litowo-jonową. Większość producentów gwarantuje min. 4000 cykli , co stanowić będzie 16 lat pracy. Standardem powoli jednak stają się baterię zaprojektowane na ilość cykli odpowiadającą gwarancji efektywności modułów fotowoltaicznych. Tak jest w przypadku baterii FoxESS HV2500, których producent szacuje ilość cykli na aż 6000.

Oczywiście należy pamiętać, że uzyskanie wysokiej ilości cykli będzie zależało od sposobu użytkowania baterii (m.in. głębokości rozładowania, prądu rozładowania, warunków w jakich pracują baterie), dlatego zachęcamy do zapoznania się z instrukcjami obsługi produktów. Wcześniej wspomniane 6000 cykli dla baterii HV2500 możliwe jest przy założeniu głębokości rozładowania (DoD) 80%, prądzie rozładowania/ładowania na poziomie 0,5C oraz temperatury 25°C – mówi Dawid Moździerz z OEM Energy, które zaopatruje firmy instalacyjne w tego typu urządzenia.

Kolejnym argumentem przemawiającym za użytkowaniem systemów opartych o akumulatory jest fakt, że takie systemy są bardziej odporne na zbyt wysokie napięcia w stosunku do zwykłych systemów on-gridowych. Wynika to z możliwości ładowania baterii w czasie, kiedy napięcie w sieci jest zbyt wysokie i uniemożliwia wpuszczanie energii do sieci. 

Następnym plusem systemów opartych na magazynach energii jest możliwość zasilania awaryjnego budynku. Ważnym argumentem jest również fakt, że instalacja fotowoltaiczna będzie pracować w sytuacji braku zasilania z zakładu energetycznego (o ile oczywiście promienie słoneczne będą operować na odpowiednim poziomie). W przypadku systemów opartych o falowniki hybrydowe FoxESS H3 mamy możliwość posiadania zasilania awaryjnego, które zabezpieczy nasz dom przed skutkami braku energii z sieci. Warto przy tym dokładnie przemyśleć czy chcemy zasilić wszystkie obwody czy tylko wybrane i przedłużyć ich pracę. Aby bezpiecznie realizować funkcję zasilania awaryjnego należy na przykład zamontować FoxESS EPS Box. 

Co więcej, posiadanie systemu magazynowania energii pozwala na „wzięcie w swoje ręce” bilansowania międzyfazowego, za pomocą funkcji asymetrycznego zasilania sieci. Powyższa cecha pozwala na zasilanie konkretną ilością energii wybranych faz, które tego wymagają i np. redukcję poziomu wysyłanej energii na fazy, na których odbiory są mniejsze. Posiadając falownik FoxESS H3 , wraz z bateriami HV2500, można aktywować funkcję asymetrycznego zasilania z poziomu ustawień serwisowych. Instalator może to zrobić w dowolnym momencie. 

Podsumowując – systemy oparte o falowniki hybrydowe i magazyny energii będą stawały się coraz bardziej popularne wśród użytkowników końcowych, dlatego już teraz warto uzupełnić o nie swoją ofertę.

Zachęcam wszystkie firmy instalacyjne do kontaktu z OEM Energy i zakupów tychże systemów przez naszą platformę B2B – https://b2b.oemenergy.pl/ – kończy swoją wypowiedź Dawid Moździerz. 

Źródło: oemenergy.pl

OEM ENERGY Sp. z o.o.
ul. Składowa 17
41-500 Chorzów
t: +48 501 510 511
e: [email protected]
w: www.oemenergy.pl
B2B Zaloguj się (oemenergy.pl)

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz