Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Niskodymowe izolacje techniczne ArmaFlex Evo i ArmaFlex Ultima

Każdego roku w Unii Europejskiej w wyniku pożarów dochodzi do śmierci około czterech tysięcy osób, przy czym aż 95% z tej liczby, to ofiary nie samych płomieni, a dymu. Dlatego tak ważne jest, by używane w budownictwie wyroby nie tylko zapobiegały rozprzestrzenianiu się ognia, ale także, by w wyniku spalania emitowały jak najmniej dymu.

Niskodymowe izolacje techniczne ArmaFlex Evo i ArmaFlex Ultima
Niskodymowe izolacje techniczne ArmaFlex Evo i ArmaFlex Ultima

Nierozprzestrzeniające ognia, niskodymowe, bez płonących kropli

Uważa się, że w wypadku pożaru najważniejsze są pierwsze 3 minuty. Później, nawet jeśli ogień nie znajduje się na danej kondygnacji, drogi ewakuacyjne często wypełniają się dymem, który nie tylko utrudnia orientację w przestrzeni i znalezienie wyjścia, ale może prowadzić do trudności w oddychaniu, powodować oparzenia dróg oddechowych lub ze względu na obecność szkodliwych substancji, prowadzić do zatrucia organizmu. W wyniku pożaru zadymienie odpowiada za aż 95% ofiar śmiertelnych.

Dym to także ogromne straty materialne, więcej niż połowa utraconego mienia to właśnie przedmioty, urządzenia, dokumenty zniszczone w wyniku działania substancji zawartych w dymie, często o właściwościach żrących czy powodujących powstawanie kwasów w wyniku kontaktu z wodą.

W celu oceny materiałów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i redukcji strat, w budownictwie stosuje się klasyfikację materiałów, która uwzględnia nie tylko stopień palności i rozprzestrzeniania ognia, ale także określone literą „s” oznaczenie ilości wytwarzanego dymu. Klasyfikacja „d” natomiast informuje o powstawaniu płonących kropli, które spadając z palących się elementów są niebezpieczne dla zdrowia i życia ewakuowanych osób oraz przyczyniają się do gwałtownego rozwoju pożaru.

Opatentowane rozwiązania w celu poprawy bezpieczeństwa

Nowe generacje izolacji technicznych produkowanych przez Armacell jako nieliczne na rynku spełniają jednocześnie wymagania we wszystkich trzech zakresach.

W przypadku klasycznych elastycznych materiałów izolacyjnych, aby ograniczyć ich palność dodaje się do materiałów w procesie produkcji halogeny, chlorki i bromki. W rezultacie powstają produkty o ograniczonej palności zaliczane do wysokich klas ognioodporności. Niestety obecność wymienionych uniepalniaczy powoduje powstawanie bardzo dużych ilości gęstego dymu. W przypadku tradycyjnych rozwiązań izolacyjnych na rynku dostępne są zazwyczaj materiały o niskiej palności, wytwarzające duże ilości dymu lub niskodymowe, ale łatwo rozprzestrzeniające ogień.

Armacell jako pierwszy na świecie opracował technologię, która nie tylko zapobiega palności materiałów, ale także nawet dziesięciokrotnie redukuje ilość wytwarzanego dymu w porównaniu ze standardowymi produktami elastomerowymi. Opracowane technologia ArmaPrene uzyskała patenty zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Unii Europejskiej.

Niskodymowe rozwiązania Armacell

Niskodymowe izolacje ArmaFlex Ultima i ArmaFlex Evo przeznaczone są do stosowania na instalacjach HVAC, w chłodnictwie i urządzeniach procesorowych. Zamkniętokomórkowa struktura pomaga uzyskać bardzo dobre parametry w zakresie termoizolacyjności oraz ochrony przed przenikaniem do środka wilgoci, a tym samym zapobiega zjawisku kondensacji i korozji wydłużając żywotność instalacji i zmniejszając ryzyko jej uszkodzeń.

W zakresie ochrony pożarowej izolacje ArmaFlex Evo i ArmaFlex Ultima zostały sklasyfikowane odpowiednio w klasach B(L)-s2, d0 i B(L)-s1, d0. Uzyskana ocena oznacza, że są to materiały o zmniejszonej emisji dymu, nierozprzestrzeniające ognia i nie powodujące powstawania płonących kropli co ustanawia nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa wydłużając czas na ewakuację i poprawiając widoczność podczas akcji ratunkowej. Mniejsza ilość wytwarzanego dymu i wolniejsze rozprzestrzenianie ognia to także mniejsze straty materialne.

Dzięki wbudowanej aktywnej ochronie antybakteryjnej Microban ArmaFlex Evo jest szczególnie polecana do pomieszczeń wymagających podwyższonego poziomu higieny, np. w przemyśle spożywczym, serwerowniach czy halach procesorowych. W przypadku rur podwieszanych dla ułatwienie prac rekomendowane jest zastosowanie systemu ArmaFix – wygodnych uchwytów z samoprzylepnym zamknięciem, dostosowanych wymiarowo do otulin i mat ArmaFlex, które zapewniają taką samą ochronę przed stratami energetycznymi i przenikaniem pary wodnej jak na pozostałych odcinkach instalacji.

ArmaFlex Ultima to pierwsza na świecie elastomerowa izolacja, która uzyskała klasę reakcji na ogień BL/B i jednocześnie podklasę s1/s2 w zakresie emisji dymu, co stanowi optymalne połączenie właściwości zapobiegania rozprzestrzeniania się ognia i najskuteczniejszej redukcji emitowanego dymu. Stosując izolacje z linii Ultima poza certyfikatami bezpieczeństwa łatwiej uzyskać też oznaczenie ekologiczne. Przeprowadzone testy w niezależnych instytutach w zakresie ochrony termicznej pomagają spełnić także wymagania dla certyfikacji zielonych budynków LEED v 4.1, BREEAM, WELL v 2 i DGNB.

Źródło: Armacell

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz