Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

O systemie Terrain SDP…

O rozwoju, specyfice i przyszłości sytemu Terrain SDP, rozmawiam z Panem Wojciechem Baryłą, menadżerem sprzedaży Nueva Terrain Polska Sp. z o.o.

O systemie Terrain SDP...
O systemie Terrain SDP...

Ewa Ruszczyńska: O systemie Terrain SDP jest coraz głośniej. Na czym polega fenomen tego systemu instalacyjnego?

Wojciech Baryła: Nie nazwałbym tego fenomenem, chyba że o każdej technologii, która wpisuje się w nurt gospodarki zrównoważonej, będziemy mówić w ten sposób. Po prostu Terrain SDP spełnia wymagania i oczekiwania dzisiejszej branży budowlanej i instalacyjnej. Skraca maksymalnie czas montażu instalacji wodnych i grzewczych, czyli zmniejsza wszelkie koszty, a ponadto jest uniwersalny, trwały
i gwarantowany.

ER: Proszę wybaczyć, ale każdy producent przedstawia swoje wyroby w ten sposób. Czym więc się system wyróżnia na tle innych systemów?

WB: Nueva Terrain nie jest firmą, która działa pod bezpośrednią presją akcjonariuszy, którzy oczekują zysków. Od 40 lat jesteśmy firmą prywatną. Mamy dwa bogactwa: dobry produkt i dobre imię. Nie zasłaniamy się korporacyjną polityką wewnętrzną. Mamy doskonały kontakt z rynkiem i z klientem końcowym. Nasze warunki gwarancji mieszczą się na dwóch stronach A4 i nie ma tam praktycznie wyłączeń.

ER: No tak, to istotna specyfika działalności, ale co to ma wspólnego z walorami technologicznymi?

WB: O każdym produkcie można napisać, że jest świetny, a potem przychodzi jednak czas weryfikacji. My podpisujemy się pod naszą gwarancją jako przedstawiciel producenta i przedstawiamy do dyspozycji naszych klientów polisę, która stanowi zabezpieczenie wielkości 2 mln EUR na każdą budowę na świecie. Łatwo wyobrazić sobie awarię na najwyższych piętrach drapacza chmur, w takiej sytuacji żadnej, nawet największej korporacji na świecie nie byłoby stać, opłacać takiej polisy.

ER: Dlaczego więc popularyzacja sytemu idzie stosunkowo wolno, w sensie, są jeszcze firmy, które nie chcą stosować Terrain SDP, a inne go w ogóle nie znają?

WB: To dobre pytanie. Według mnie to wynik przewagi kapitałowej innych rozwiązań. Dla przykładu. Polietylen jest produkowany na świecie w ilości około 80 mln ton rocznie, a polibutylen 80 tys. ton rocznie. To jest tysiąc razy mniej. Nawet nie staramy się reklamować w sposób tradycyjny. Rozwijamy się na ogół poprzez referencje i polecenia, a to wymaga czasu.

ER: Oooooo, to więc będzie to trwało bardzo długo.

WB: Nie, nie sądzę. Na szczęście jest mnóstwo firm budowlanych i instalacyjnych, które szukają różnych form optymalizacji czasu pracy. Koszt robocizny jest kosztem zasadniczym, a przy tym brakuje rąk do pracy. Rynek wciąż się zmienia. Rozwija się budownictwo prefabrykowane, a Terrain SDP jest predysponowany do tego typu budownictwa. Płyta gipsowo kartonowa też była wprowadzana przez wiele lat i nie miała dobrej opinii ówczesnych branżowców, mimo że jej walory są dziś oczywiste. Ponadto wszyscy poszukują produktów gwarantowanych. Dużą przeszkodą jest jedynie brak chęci uczenia się i zbytnie przywiązanie do tradycji, ale to dotyczy wszystkich nowo wprowadzanych technologii, chociażby pomp ciepła.

ER: Czym jest polibutylen?

WB: Polibutylen jest z tej samej rodziny materiałów, z której pochodzą PE i PP, jest nawet opracowany przez tego samego naukowca, włoskiego profesora Giulio Natta. Jest to obecnie najmocniejszy poliolefin. Ma najlepsze parametry fizykochemiczne. To jest jednak tylko jeden z ewenementów systemu.

ER: A są jeszcze inne?

WB: Tak. Drugim ewenementem jest system łączenia. Szybki i beznarzędziowy system połączeń ruchomych w zakresie do 50 mm. Brak tzw. śrubunków w systemie. Trzecim ewenementem jest SDR 11 i niczym nieograniczony przepływ. Te parametry mają wpływ na równoważenie hydrauliczne i straty energii. Ponadto fakt, że z systemu można wykonać wszystkie instalacje wodne, grzewcze i chłodzące oraz większość instalacji przemysłowych wskazuje na dobrą gospodarkę materiałową. Naszych złączek się nie wyrzuca. W sytuacji kiedy instalator popełni błąd, wymienia tylko jeden element złączki. Najwyższą ocenę zbiera jednak prostota montażu.

ER: Wnioskuję z tego, że tak dobry system jest pewnie bardzo drogi.

WB: Nie. Zdecydowanie nie. Terrain SDP jest zdecydowanie tańszy od większości mocno reklamowanych systemów. Droższy tylko od popularnego, zgrzewanego PP i najtańszych systemów PEX. Na pewno tańszy od systemów miedzianych i stalowych. Nie ma w tym przypadku takiej sytuacji, że jak coś dobrego to zaraz ma barierę cenową.

ER: Jak Państwo potwierdzacie jakość i przydatność systemu Terrain SDP?

WB: System ma już ponad 40 lat. Mamy referencje, a w zasadzie księgę referencyjną. Od 2016 roku jesteśmy członkiem PORT PC. Niezależny, międzynarodowy Instytut KIWA bada system, rury, złączki pod kątem jakości i trwałości. Z tego wynika także wysoka ocena przydatności. Mamy też świetne wyniki badań w Polsce i w instytutach zagranicznych w kwestii dopuszczenia do wody pitnej. W Polsce jesteśmy od 2007 roku i na naszym rynku dysponujemy także dużą ilością referencji.

ER: To przyszłość wygląda dobrze?

WB: O tak. Obecnie rozwijamy się bardzo szybko, ale nie jesteśmy namolni. Współpracujemy z firmami nowoczesnymi, o „otwartych głowach” i tam nie musimy narzucać naszych rozwiązań. Bywa, że na budowach wymieniamy inspektorów nadzoru. Zdarza się tak, kiedy wszyscy chcą nasz system, a wiekowy Pan inżynier nie chce przeczytać nawet naszych certyfikatów.

ER: Dziękuję za rozmowę. Jestem wdzięczna za poświęcony mi czas i szczerość wypowiedzi, czytelnicy to na pewno docenią…

Wojciech Baryła, menadżer sprzedaży Nueva Terrain Polska Sp. z o.o.

NUEVA TERRAIN Polska Sp. z o. o.
ul. Poprzeczna 1A
61-315 Poznań
tel. 61 817 63 71
tel. 732 266 729
e-mail: [email protected]
www.nuevaterrain.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz