Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Mata solarna do basenu

Relaks w basenie ogrodowym to jedna z najpopularniejszych letnich rozrywek. Aby woda miała odpowiednią temperaturę, co w naszym Polskim klimacie nie jest łatwe do osiągnięcia bez dodatkowego wspomagania, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które nam w tym pomoże.

Maty solarne połączone [Fot. Intex]

Do większych basenów idealnie nada się pompa ciepła, o czym pisaliśmy tutaj. Do mniejszych warto rozważyć zakup maty solarnej.

 Jak działa mata solarna?

Mata solarna to praktyczny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska gadżet, który umożliwia szybkie podgrzanie wody w basenie ogrodowym. Podłącza się ją bezpośrednio do układu filtrującego, dzięki czemu – w przeciwieństwie do osłon solarnych – działa również wtedy, kiedy aktualnie korzystamy z basenu. Powierzchnia maty wykonana jest z materiału, który szybko gromadzi energię słoneczną, a następnie oddaje ją w postaci ciepła do wody przepływającej przez długi kanał podłączony wężem do basenu. Za pomocą tego sprytnego urządzenia możemy błyskawicznie i przede wszystkim bez dodatkowych kosztów podgrzać wodę nawet o kilka stopni (zwykle 3–5°C). Jedna mata solarna sprawdzi się w basenie o pojemności do 6.000 litrów wody. W przypadku większych basenów czas podgrzewania wody znacznie się wydłuży, chyba że podłączymy 2–3 maty szeregowo, zwiększając wydajność całego systemu.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że mata solarna to rozwiązanie dla osób korzystających z pomp basenowych. Przed zakupem należy sprawdzić, czy posiadany przez nas model ma odpowiednią wydajność i poradzi sobie z obsługą dodatkowego urządzenia. Ważne jest również to, z jakiego materiału mata została wykonana – powinna być odporna na promieniowanie UV, wodę i uszkodzenia mechaniczne (co powinno być standardem w tym wypadku), a do tego musi dobrze akumulować ciepło. Warto się również upewnić, że w zestawie z matą otrzymamy niezbędne akcesoria montażowe, adaptery do węży o różnej średnicy oraz instrukcję obsługi ze schematem podłączenia.

Do tego należy pamiętać, że mata solarna działa najwydajniej, kiedy świeci na nią słońce, w pochmurne dni może nie spełniać swojego zadania.

Mata solarna to ekonomiczny, przyjazny dla środowiska i niedrogi gadżet, który przyda się wszystkim posiadaczom rozkładanych basenów ogrodowych. Dzięki niej będziemy mogli wylegiwać się w ciepłej wodzie.

Źródło: allegro.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz