![Pompa do podgrzewania wody w basenie [Źródło: Hewalex]](https://ecieplo.pl/wp-content/uploads/2020/03/Pompa-do-podgrzewania-wody-w-basenie-fot.-hewalex.jpg)
Kąpiel w basenie to doskonały sposób na relaks i spędzenie czasu wolnego. Baseny zewnętrzne w naszej strefie klimatycznej wymagają jednak zastosowania dodatkowych instalacji grzewczych, tak aby woda zachowała swoją optymalną temperaturę użytkowania. Podgrzewanie wody basenowej w oparciu o odnawialne źródła energii podsuwa dwa rozwiązania.
Pierwsze z nich to instalacja solarna, wymagać jednak ona będzie zwiększonej liczby kolektorów słonecznych oraz zagospodarowania odpowiedniego miejsca dla ich zabudowy, przy jednoczesnej rozbudowie układu o dodatkowy wymiennik ciepła wody basenowej. Drugim, bardziej efektywnym rozwiązaniem podgrzewania wody w basenie, jest opcja zastosowania pompy ciepła wody basenowej. Cechuje się ona wyższym zużyciem energii niż instalacja solarna, jednak w porównaniu do konwencjonalnych źródeł ciepła, powinna podgrzewać wodę w basenie kilkukrotnie taniej. Co więcej, mając na uwadze zmienność pogody i ilość dni słonecznych, użytkowanie pompy ciepła (niezależnej od nasłonecznienia) zapewni utrzymanie zadanej temperatury wody w basenie przez długi czas.
Pompa basenowa – oszczędność i łatwość użytkowania
Użytkowanie pompy ciepła do basenu jest wydajne i ekonomiczne. Przykładowo, każdy 1 kW zużyty przez pompę ciepła jest zwracany do basenu w ilości 4-6 kW, można więc uzyskać maksymalne korzyści przy minimalnych nakładach. Pompa basenowa to także bardzo niski poziom hałasu i względnie niskie koszty użytkowania.
Pompa ciepła wyposażona jest także w sterownik – umożliwia on intuicyjną obsługę urządzenia, w łatwy sposób można ustawić tryb pracy pompy (grzanie/chłodzenie/automatycznie), wymaganą temperaturę wody, czy przedział czasowy pracy pompy ciepła. Dodatkową możliwością jest także moduł Wi-Fi, dzięki której można sterować pompą za pomocą smartfona.
Podsumowując zastosowanie pomp ciepła do ogrzania wody basenowej (PCWB):
- wysoki komfort i niskie koszty użytkowania,
- wysoka efektywność pracy pomp ciepła,
- łatwe i szybkie prace montażowe – bezpośrednie podłączenie wody,
- estetyczna i odporna na warunki zewnętrzne obudowa pompy ciepła,
- łatwy demontaż dla przechowywania urządzenia po sezonie pracy,
- możliwość ogrzania wody w basenach nawet do 140m2.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.