Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Ogrzewanie a alergia

Ogrzewanie podłogowe może być alternatywą dla tych, którzy borykają się z problemem alergii na kurz.

Ogrzewanie a alergia
Ogrzewanie a alergia [Źródło: immergas.pl]

Z badań wynika, że w okresie zimowym prawie jedna czwarta społeczeństwa walczy z alergią na kurz. Alergia pojawia się w sytuacji, gdy do ogrzewania pomieszczeń wykorzystujemy standardowe metody ogrzewania, które wzmagają ruch powietrza w pomieszczeniu, powodując szybsze rozprzestrzenianie kurzu. Jednak całkowita rezygnacja z ogrzewania pomieszczeń, w których przebywa alergik, jest niemożliwa. Idealnym rozwiązaniem tego problemu okazuje się ogrzewanie podłogowe.

Promieniowanie a konwekcja

Charakterystyczną cechą potocznie zwanej „podłogówki” jest sposób emisji ciepła – jest ono dostarczane całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie. Poprowadzone pod posadzką rury rozprowadzają czynnik cieplny minimalizując unoszenie kurzu do góry. W pomieszczeniu podłoga może być jedynym elementem dostarczającym ciepło lub może stanowić uzupełnienie innego systemu grzewczego. W przypadku zastosowania grzejników, promienników, czy nawiewu ciepłego powietrza, mamy do czynienia ze zjawiskiem konwekcji, czyli swobodnego ruchu powietrza w pomieszczeniu związanego z różnicą temperatur.

Ciepło w podłodze

Jeśli w pomieszczeniu nie ma innych elementów grzejnych, to ogrzewanie podłogowe musi pokryć całe zapotrzebowanie na ciepło dla pomieszczenia. Natomiast w przypadku, gdy ogrzewanie podłogowe uzupełnia inne urządzenia dostarczające ciepło (np. grzejniki), może ono dostarczyć tylko część ciepła, zapewniając przede wszystkim efekt ciepłej podłogi. Jest to przydatne w przypadku zastosowania kamiennego czy ceramicznego wykończenia podłogi, czyli tzw. zimnych pokryć podłogowych. Dodatkowo przy ogrzewaniu podłogowym, wilgotność względna nad powierzchnią podłogi grzejnej utrzymuje się poniżej 45%, co ogranicza rozwój roztoczy i wpływa korzystnie na warunki bytowe, szczególnie dla alergików.

Idealny profil rozkładu temperatur

Zastosowanie systemu ogrzewania płaszczyznowego pozwala na osiągnięcie rozkładu temperatur zbliżonego do profilu idealnego. Wraz ze zwiększaniem odległości od podłogi temperatura powietrza obniża się, ale występująca różnica temperatur nie jest zbyt duża. Przy tradycyjnych grzejnikach konwekcyjnych tworzy się odwrotny profil temperaturowy – przy podłodze panuje niższa temperatura niż na wysokości głowy.

Zalety ogrzewania podłogowego:

  • oszczędność,
  • komfort,
  • estetyka,
  • bezpieczeństwo,
  • jakość i trwałość.

Źródło: immergas.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz