Reklama
cleanpowerforall

Rodzaje filtrów w klimatyzacji

Odpowiednia filtracja powietrza jest bardzo ważna, dlatego istotne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń klimatyzacyjnych oraz zapewnienie właściwego ich czyszczenia w trakcie eksploatacji.

Rodzaje filtrów w klimatyzacji
Rodzaje filtrów w klimatyzacji [Źródło: kulczyccygroup.eu]

To, czym oddychamy, w przypadku sprawnie działającej klimatyzacji ma także wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie kazdego z nas. Brudna, zanieczyszczona, czy nieserwisowana klimatyzacja stanowi zagrożenie, zarówno dla zdrowia, jak i dla portfela.

Każde z urządzeń przeznaczonych do odświeżania powietrza musi posiadać odpowiednie filtry, które mają spełniać szereg norm i wymagań. Stąd na rynku istnieje kilka rodzajów filtrów, które dostarczają powietrze oczyszczone, przefiltrowane. Natomiast należy wziąć pod uwagę, że na rynku funkcjonują filtry o różnych przeznaczeniu i zastosowaniu, spełniające też różne funkcje.

Rodzaje filtrów na rynku:

  • filtry wstępne,
  • filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air filter — wysokosprawny filtr powietrza, zatrzymujący większość zanieczyszczeń mechanicznych),
  • filtry elektrostatyczne,
  • filtry fotokatalityczne.

Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma tkanina i jej gęstość. Od tego zależy skuteczność przechwytywania niekorzystnych dla naszego zdrowia cząstek. Ważna jest także wydajność filtra w stosunku do zadanej powierzchni. Należy mieć również na uwadze, iż jeśli pojawią się nietypowe sygnały, np. przykry zapach, powinniśmy wymienić stare i zaopatrzyć się w odpowiednie filtry.

Oczywistym wydaje się zaopatrzenie w takie filtry, które radzą sobie z bakteriami i są w stanie wyeliminować je podczas swojej pracy. Te najlepsze radzą sobie także z rozprzestrzenianiem się roztoczy czy wirusów w obiekcie, który jest klimatyzowany.

Można też pokusić się o samodzielną wymianę filtrów podczas użytkowania klimatyzacji. To nic trudnego, a pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, bo nie będziemy musieli w tak banalnym celu wzywać serwisanta. Warto wiedzieć, że różne modele filtrów należy wymieniać z różną częstotliwością, stąd dobrze jest znać ich parametry i wiedzieć, kiedy należy dokonać wymiany.

Źródło: kulczyccygroup.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz