
Każde urządzenie typu pompa ciepła jest sterowane poprzez miernik temperatury zwany regulatorem. Powstaje pytanie, czy lepszy będzie regulator zamontowany w pomieszczeniu (pokojowy), czy jednak zewnętrzny (pogodowy). Obie formy sterowania, mają swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Co to jest regulator pogodowy i jak działa?
Definiując regulator pogodowy, można powiedzieć, że jest on przeznaczony do regulacji temperatury w obiegu grzewczym z zaworem 3 lub 4-drożnym wyposażonym w napęd sterowany 3-punktowo z możliwością podpięcia dodatkowej pompy obiegowej oraz wysterowania źródła ciepła poprzez styk bez napięciowy. Natomiast najprościej to jest to urządzenie, które wyposażono w czujnik temperatury i za jego pomocą dostosowuje się temperaturę wody w instalacji C.O., która jest potrzebna do utrzymania zadanej temperatury przez użytkownika w domu. Regulator pogodowy steruje temperaturą na podstawie tej, która panuje na zewnątrz.
Najważniejsza zasada regulatora pogodowego to ta, że zewnętrzny czujnik temperatury musi być umiejscowiony w miejscu nienasłonecznionym i nienarażonym na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli jest taka możliwość to najlepiej zamontować go od strony północnej. Minusem natomiast jest to, że regulator pogodowy nie uwzględnia strat ciepła związanych z wietrzeniem pomieszczeń, czy jego uzysków z promieniowania słonecznego.
Regulator pogodowy działa na bardzo prostej zasadzie – im temperatura jest niższa na zewnątrz, tym wymagana jest wyższa temperatura wody grzewczej. W pompach ciepła to ustalenie temperatury zasilania instalacji grzewczej jest możliwe na podstawie krzywej grzewczej. Regulator pogodowy, o czym warto pamiętać, uwzględnia cieplną bezwładność budynku. Stąd świetnie się sprawdzi, gdy ogrzewamy budynek za pomocą instalacji podłogowej. W przypadku regulatora pogodowego, zanim nastąpi zmiana temperatury w pomieszczeniu, to wcześniej następuje korekcja ilości dostarczanego ciepła do budynku.
Co to jest regulator pokojowy i jak działa?
Regulator pokojowy pompy ciepła służy do tego, aby w pomieszczeniu utrzymywał temperaturę zadaną przez użytkownika. Taki regulator uzależnia pracę pompy ciepła oraz całej instalacji grzewczej od temperatury wewnątrz budynku. Dzięki niemu mamy możliwość uzyskania temperatury optymalnej w każdym pomieszczeniu, gdzie to urządzenie zostało zamontowane. Dzięki niemu mamy możliwość łatwej i bardzo szybkiej korekty temperatury. Można tutaj ustawić parametry według naszych upodobań i zoptymalizować np. w kalendarzu dobowym, tygodniowym, miesięcznym.
Praca regulatora pokojowego jest z reguły zoptymalizowana pod takie urządzenia jak pompy ciepła. To powoduje, że reaguje on na jakiekolwiek zmiany natychmiastowo. Natomiast należy pamiętać o dwóch istotnych sprawach – żeby mógł on funkcjonować optymalnie, musi zostać zamontowany w odpowiednim miejscu oraz, że to urządzenie nie uwzględnia ilości traconego ciepła na skutek warunków pogodowych, które są zmienne.
Regulator pogodowy i pokojowy, co wybrać?
Każdy z tych regulatorów ma swoje wady i zalety. Najlepsze i optymalne rozwiązanie celem uzyskania cieplnego komfortu można osiągnąć jednak tylko wtedy, gdy połączy się pracę obu tych urządzeń. Regulator pokojowy zapewni ustawienia zgodne z preferencjami użytkownika, natomiast ten zewnętrzny, pogodowy będzie regulować odpływ ciepła, zmniejszając straty związane ze zmianami warunków pogodowych. W tym wypadku najlepszym zdaje się tryb mieszany. Wynika to z faktu, że poza trybem opartym na regulacji pogodowej, można dokonać korekty temperatury zasilania instalacji grzewczej, wtedy, gdy następuje zmiana temperatury wewnętrznej. Niektóre z pomp ciepła posiadają możliwość procentowej zmiany sterowania regulatorami, co pozwala na dokładniejsze wysterowanie całego układu.
Źródło: kulczyccygroup.eu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.