.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Pompa ciepła. Sterowanie pogodowe, czy pokojowe?

Optymalne rozwiązanie dla uzyskania komfortu cieplnego, można osiągnąć, gdy połączy się pracę obu urządzeń.

Co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na montaż pompy ciepła?
Co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na montaż pompy ciepła? [Źródło: kulczyccygroup.eu]

Każde urządzenie typu pompa ciepła jest sterowane poprzez miernik temperatury zwany regulatorem. Powstaje pytanie, czy lepszy będzie regulator zamontowany w pomieszczeniu (pokojowy), czy jednak zewnętrzny (pogodowy). Obie formy sterowania, mają swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Co to jest regulator pogodowy i jak działa?

Reklama
oknonet.pl

Definiując regulator pogodowy, można powiedzieć, że jest on przeznaczony do regulacji temperatury w obiegu grzewczym z zaworem 3 lub 4-drożnym wyposażonym w napęd sterowany 3-punktowo z możliwością podpięcia dodatkowej pompy obiegowej oraz wysterowania źródła ciepła poprzez styk bez napięciowy. Natomiast najprościej to jest to urządzenie, które wyposażono w czujnik temperatury i za jego pomocą dostosowuje się temperaturę wody w instalacji C.O., która jest potrzebna do utrzymania zadanej temperatury przez użytkownika w domu. Regulator pogodowy steruje temperaturą na podstawie tej, która panuje na zewnątrz.

Najważniejsza zasada regulatora pogodowego to ta, że zewnętrzny czujnik temperatury musi być umiejscowiony w miejscu nienasłonecznionym i nienarażonym na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli jest taka możliwość to najlepiej zamontować go od strony północnej. Minusem natomiast jest to, że regulator pogodowy nie uwzględnia strat ciepła związanych z wietrzeniem pomieszczeń, czy jego uzysków z promieniowania słonecznego.

Regulator pogodowy działa na bardzo prostej zasadzie – im temperatura jest niższa na zewnątrz, tym wymagana jest wyższa temperatura wody grzewczej. W pompach ciepła to ustalenie temperatury zasilania instalacji grzewczej jest możliwe na podstawie krzywej grzewczej. Regulator pogodowy, o czym warto pamiętać, uwzględnia cieplną bezwładność budynku. Stąd świetnie się sprawdzi, gdy ogrzewamy budynek za pomocą instalacji podłogowej. W przypadku regulatora pogodowego, zanim nastąpi zmiana temperatury w pomieszczeniu, to wcześniej następuje korekcja ilości dostarczanego ciepła do budynku.

Co to jest regulator pokojowy i jak działa?

Regulator pokojowy pompy ciepła służy do tego, aby w pomieszczeniu utrzymywał temperaturę zadaną przez użytkownika. Taki regulator uzależnia pracę pompy ciepła oraz całej instalacji grzewczej od temperatury wewnątrz budynku. Dzięki niemu mamy możliwość uzyskania temperatury optymalnej w każdym pomieszczeniu, gdzie to urządzenie zostało zamontowane. Dzięki niemu mamy możliwość łatwej i bardzo szybkiej korekty temperatury. Można tutaj ustawić parametry według naszych upodobań i zoptymalizować np. w kalendarzu dobowym, tygodniowym, miesięcznym.

Praca regulatora pokojowego jest z reguły zoptymalizowana pod takie urządzenia jak pompy ciepła. To powoduje, że reaguje on na jakiekolwiek zmiany natychmiastowo. Natomiast należy pamiętać o dwóch istotnych sprawach – żeby mógł on funkcjonować optymalnie, musi zostać zamontowany w odpowiednim miejscu oraz, że to urządzenie nie uwzględnia ilości traconego ciepła na skutek warunków pogodowych, które są zmienne.

Regulator pogodowy i pokojowy, co wybrać?

Każdy z tych regulatorów ma swoje wady i zalety. Najlepsze i optymalne rozwiązanie celem uzyskania cieplnego komfortu można osiągnąć jednak tylko wtedy, gdy połączy się pracę obu tych urządzeń. Regulator pokojowy zapewni ustawienia zgodne z preferencjami użytkownika, natomiast ten zewnętrzny, pogodowy będzie regulować odpływ ciepła, zmniejszając straty związane ze zmianami warunków pogodowych. W tym wypadku najlepszym zdaje się tryb mieszany. Wynika to z faktu, że poza trybem opartym na regulacji pogodowej, można dokonać korekty temperatury zasilania instalacji grzewczej, wtedy, gdy następuje zmiana temperatury wewnętrznej. Niektóre z pomp ciepła posiadają możliwość procentowej zmiany sterowania regulatorami, co pozwala na dokładniejsze wysterowanie całego układu.

Źródło: kulczyccygroup.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz