.
Reklama
ceo-shop.pl
.

Kolektory słoneczne a fotowoltaika

Kolektory słoneczne dostarczają energii cieplnej, a dzięki panelom fotowoltaicznym zyskujemy energię elektryczną, którą można użytkować na dowolne potrzeby.

Kolektory słoneczne a fotowoltaika
Kolektory słoneczne a fotowoltaika [Źródło: fotontechnik.pl]

Fotowoltaika zyskuje na popularności i jest coraz częściej stosowanym terminem, który jednak błędnie używany jest także w odniesieniu do kolektorów słonecznych. Jednak kolektory słoneczne to nie kolektory fotowoltaiczne – zasadnicza różnica polega na przetwarzaniu energii słonecznej, baterie słoneczne (ogniwa fotowoltaiczne) wytwarzają napięcie elektryczne, a kolektory – ciepło do celów grzewczych. Zatem do produkcji energii elektrycznej, która znajduje się w gniazdkach i używana jest do zasilania urządzeń domowych, służy fotowoltaika, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku przeznaczone są kolektory słoneczne.

Reklama
oknonet.pl

Kolektory słoneczne, potocznie nazywane solarami, przekształcają pozyskaną energię słoneczną w ciepło. Promieniowanie jest przechwytywane przez powierzchnię absorbera i przetwarzane, dzięki czemu nośnik ciepła nagrzewa się i przemieszcza do zbiornika akumulacyjnego, gdzie znajduje się woda użytkowa. Po oddaniu ciepła nośnik wraca do kolektora. Kolektory słoneczne najczęściej wspomagają ogrzewanie mieszkania lub np. podgrzewają wodę w basenie, ponieważ z ekonomicznego punktu widzenia podgrzanie c.w.u. dla całego domu, może okazać się nieopłacalne.

Fotowoltaika zajmuje się przetwarzaniem energii ze słońca na energię elektryczną. Konkretnie rzecz ujmując, jest to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego, przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko to polega na powstawaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania słonecznego. Po przetworzeniu prądu w inwerterze energia zasila domowe odbiorniki prądu przemiennego. Z fotowoltaiki korzysta się także w przedmiotach codziennego użytku – służy do zasilania zegarków, kalkulatorów, czy ulicznej sygnalizacji świetlnej.

Zarówno kolektory słoneczne, jak i moduły fotowoltaiczne to rozwiązania energooszczędne, ekologiczne i ekonomiczne. Dla każdej inwestycji jednakże trzeba obliczyć jej opłacalność, biorąc pod uwagę potrzeby i zastosowanie. Kolektory słoneczne z pewnością będą pomocne prze dogrzewaniu budynków czy wody użytkowej, od wiosny do jesieni zapotrzebowanie na c.w.u. może zostać pokryte nawet w 100%. Dzięki instalacji solarów, w okresie letnim, może zniknąć konieczność rozpalania w kotle, dodatkowo system można połączyć z pompą ciepła lub urządzeniem kondensacyjnym.

Fotowoltaika również przynosi szereg korzyści, które są odczuwalne na rachunkach za prąd – są niższe nawet o 80%, ponadto dochodzi kwestia stałego dochodu dzięki sprzedaży nadwyżki wytworzonego prądu do sieci. Żywotność instalacji fotowoltaicznej to ponad 40 lat, a przeciętna oszczędność w tym okresie to ponad 60 000 zł. Zależy to od wielkości instalacji, ale biorąc pod uwagę programy dofinansowań, zwrot inwestycji może nastąpić nawet w ciągu kilku lat.

Źródło: fotontechnik.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz