.
Reklama
ceo-shop.pl
.

Klimatyzacja ewaporacyjna – czym jest i jak działa?

Zastosowanie urządzeń chłodząco-wentylacyjnych, jakimi są klimatyzacje ewaporacyjne, umożliwia szybkie chłodzenie wyparne dużych powierzchni, zużywając ok. 80% mniej energii elektrycznej niż w przypadku zastosowania konwencjonalnych klimatyzatorów.

Jak należy czyścić klimatyzację, aby skutecznie chłodziła?
Jak należy czyścić klimatyzację, aby skutecznie chłodziła?[Źródło: hitexa.pl]

Oprócz korzyści wynikających z samego schłodzenia powietrza, do pomieszczenia wtłaczane jest w 100 % świeże, natlenowane powietrze. Klimatyzacja ewaporacyjna może pracować w pomieszczeniach, w których mogą być otwarte drzwi i okna, nie obniżając swojej wydajności i nie podwyższając kosztów chłodzenia. Klimatyzer dodatkowo nawilża powietrze wtłaczane do pomieszczeń, dlatego też system klimatyzacji ewaporacyjnej nie wpływa negatywnie na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach chłodzonych.

Reklama
oknonet.pl

Dodatkowo, duży wydatek powietrza, jaki posiadają klimatyzatory ewaporacyjne, umożliwia zapewnienie komfortu cieplnego dla człowieka, na skutek łącznego działania trzech czynników: temperatury, wilgotności oraz prędkości powietrza.

Czym wyróżnia się chłodzenie wyparne?

  • Temperatura powietrza nawiewanego zależy od warunków atmosferycznych (od temperatury i wilgotności powietrza). Jeśli temperatura powietrza zewnętrznego wzrasta, poziom energii zużytej przez klimatyzator ewaporacyjny pozostaje na tym samym poziomie, a moc chłodnicza urządzenia rośnie.
  • Schładzane pomieszczenia powinny być otwarte lub posiadać włączoną wentylację wyciągową (okna i/lub bramy powinny być otwarte). Klimator wtłacza do pomieszczenia w 100% świeże, nie recyrkulowane, filtrowane powietrze; usuwa pyły i zanieczyszczenia ze strumienia powietrza zewnętrznego.
  • Pracujący klimatyzer powoduje wzrost wilgotności powietrza wewnątrz ochładzanego pomieszczenia.
  • Czynnikiem chłodniczym jest woda – czynnik w 100% ekologiczny.
  • Niskie koszty eksploatacji chłodzenia wyparnego; klimatyzator ewaporacyjny zużywa tylko ok. 20% energii zużywanej przez tradycyjny klimatyzator; obsługa i serwisowanie ograniczone do minimum.
  • Niskie koszty klimatyzatorów i instalacji systemu, brak konieczności dostarczenia dodatkowej mocy elektrycznej.

Jak działa klimatyzator ewaporacyjny?

Na budowę klimatyzera wodnego składają się chłodzące panele celulozowe, po ich lamelach podczas pracy w trybie chłodzenia spływa woda, nawilżając je. Gorące i suche powietrze, które zasysane jest przez panele celulozowe klimatyzatora ewaporacyjnego, spotykając się z wodą, oddaje swoje ciepło podczas procesu odparowania. W wyniku procesu ewaporacji, z klimatyzatora ewaporacyjnego powietrze nadmuchiwane do pomieszczeń jest świeże, nawilżone i schłodzone. Klimatyzery, w zależności od serii mogą mieć wyrzut powietrza dolny, górny lub boczny, w zależności od potrzeb i możliwości montażu.

Klimatyzator wodny posiada w zależności od modelu, 10 stopniową regulację obrotami wentylatora lub 2 stopniową prędkość silnika regulującą siłę nadmuchu. Klimatyzery mogą być dodatkowo wyposażone w siatki filtrujące, które zabezpieczają panele celulozowe przed dostaniem się zanieczyszczeń do wnętrza urządzenia.

Chłodzenie wyparne, podobnie jak wentylatory przemysłowe, to urządzenie cieszące się coraz większą popularnością i tendencja będzie rosnąca. Są one ekologicznym sposobem zapewnienia przyjemnego chłodu w upalne letnie dni oraz wentylowania pomieszczeń w okresie wiosenno – zimowym.

Klimatyzacja ewaporacyjna nie sprawia, że powietrze staje się „ciężkie”, wręcz przeciwnie – jest orzeźwiające. Klimatyzer odpowiedniej jakości pozwala na oczyszczenie, odświeżenie i ochłodzenie powietrza, co staje się odczuwalne wyjątkowo szybko i intensywnie. Klimatyzacja ewaporacyjna to rozwiązanie wyjątkowo korzystne również ze względów czysto ekonomicznych. W związku z tym kupno takiego urządzenia, jak klimatyzator wodny to z całą pewnością dobra inwestycja.

Źródło: hitexa.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz