Reklama
http://www.multitherma.com/

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

Rosnąca popularność systemów ogrzewania podłogowego sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło się zastanawiać nad problemem doboru do niego idealnej nawierzchni. Co jasne, początkowo uznawano, że jedyne słuszne rozwiązanie to płytki, które świetnie przewodzą ciepło i są niewrażliwe na zmiany temperatury. Dziś jednak coraz częściej na podłogówkę kładzie się klasyczne panele.

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe? [Źródło: sandersystem.pl]

Płytki ceramiczne czy kamienne bardzo dobrze przewodzą ciepło z ogrzewania podłogowego na powierzchnię posadzki, ale nie są najbardziej pożądanym rozwiązaniem w przypadku salonu czy sypialni.

Warto podkreślić, że obecnie absolutnie nie należy się bać połączenia paneli z ogrzewaniem podłogowym [zobacz także]. Co najwyżej warto zwracać uwagę na prawidłowe wykonanie instalacji oraz szczegóły dobieranych rozwiązań. Możesz mieć wymarzoną podłogę i nie rezygnować z podłogówki.

Mokry system podłogówki a panele

Kluczem do odpowiedniej pracy podłogówki jest jej prawidłowa instalacja. Bardzo ważnym elementem jest wylewka i jej odpowiednie przygotowanie przed ułożeniem paneli. Mowa tutaj o tradycyjnym wodnym ogrzewaniu podłogowym wykonanym w technologii mokrej zabudowy, czyli ze standardową wylewką. Otóż wylewka, w której zatopiony jest rurociąg, musi być odpowiednio wysuszona i ogrzana.

Suchy system podłogówki a panele

W przypadku suchego systemu ogrzewania podłogowego sprawa wygląda o wiele prościej. Rurociągi instalujemy w specjalnych płytach, które zastępują beton z systemów mokrych. Na podłogówkę w tym systemie również można ułożyć panele i montaż tego typu podłogi jest bardzo prosty i szybki.

Podkład pod panele na ogrzewaniu podłogowym

Tuż pod panelami powinien znaleźć się odpowiedni podkład. Tutaj producent radzi, aby wybrać taki, który najlepiej przewodzi ciepło. Należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, aby nie tłumił on ciepła z rurociągów.

Panele przystosowane do eksploatowania z ogrzewaniem podłogowym posiadają odpowiednie oznaczenia. Lepiej radzą sobie ze zmianami temperatury niż ich zwykłe odpowiedniki. Pod ogrzewanie wodne i elektryczne najlepiej sprawdzają się dobrej jakości panele laminowane.

Panele na ogrzewanie podłogowe powinny posiadać grubość ok. 8 – 9 mm. Tego rodzaju produkty, są już odporne na odkształcenia, a jednocześnie odpowiednio przewodzą ciepło pochodzące z ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe to obecnie jedno z popularniejszych rozwiązań grzewczych. Nie jest drogie, może współpracować z dowolnym źródłem ciepła i przede wszystkim jest niewidoczne, czyli gwarantuje wysoki poziom estetyki.

Źródło: sandersystem.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz