.
Reklama
https://ecoflow.com
.

Znaczenie regularnej konserwacji instalacji fotowoltaicznych w obiektach komercyjnych. Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy.

Znaczenie regularnej konserwacji instalacji fotowoltaicznych w obiektach komercyjnych. Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?
Znaczenie regularnej konserwacji instalacji fotowoltaicznych w obiektach komercyjnych. Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

Coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie społecznie odpowiedzialnego biznesu. ESG i CSR to nie tylko puste słowa. Przedsiębiorstwa podejmują realne działania, by być bardziej ekologicznymi. Blisko połowa ustawia kosze do segregacji odpadów, 40 proc. wybiera energooszczędne żarówki, 29 proc. umieszcza na terenie biura żywe rośliny zielone, a 18 proc. z badanych firm zainwestowało w instalacje fotowoltaiczne, by pozyskiwać energię . Jakie są najczęściej pobudki do korzystania z ekologicznych rozwiązań? To przede wszystkim oszczędność pieniędzy, chęć bycia postrzeganym jako firma przyjazna środowisku naturalnemu, a także konieczność stosowania się do przepisów.

Reklama
oknonet.pl

Polskie firmy coraz chętniej inwestują w panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika jest coraz popularniejsza wśród polskich firm. Te poszukują stałego źródła energii, które umożliwią obniżenie kosztów. Za sprawą instalacji fotowoltaicznej na terenie przedsiębiorstwa, energia słoneczna przekształca się w energię elektryczną, która stanowi źródło zasilania dla codziennego funkcjonowania firmy. W odróżnieniu od tradycyjnych źródeł energii opartych na paliwach kopalnych, koszty związane z energią słoneczną nie podlegają znacznym wahaniom, co czyni ją bardziej przewidywalną i ekonomiczną alternatywą.

Instalacje fotowoltaiczne zmniejszają zależność firmy od wahań cen energii elektrycznej i obniżają rachunki. Przedsiębiorstwo zmniejsza swoje zapotrzebowanie na energię z sieci w godzinach dziennych, kiedy produkowana jest energia z fotowoltaiki. To szczególnie ważne w branżach, które zajmują się produkcją, dla których koszt energii elektrycznej stanowi dużą część kosztu wytworzenia produktów. Inwestowanie w fotowoltaikę jest opłacalne i daje duże zwroty z inwestycji. Wszystko zależy oczywiście od wielu czynników, w tym zapotrzebowania na energię elektryczną – mówi Wiktor Dowgań z INERGIS. – I co ważne, inwestycja w fotowoltaikę daje przedsiębiorstwu pewność i stabilność kosztów związanych z energią.

Inwestowanie w fotowoltaikę ma wiele plusów. Aby instalacja działała poprawnie, konieczna jest jej konserwacja. Same panele są wytrzymałe, a ich żywotność określa się na ok. 30 lat. Jednakże, w zależności od lokalizacji i warunków pogodowych, mogą one wymagać czyszczenia co rok lub dwa, ponieważ z biegiem czasu może gromadzić się kurz, gruz i ptasie odchody, co może obniżyć wydajność systemu. W zależności od źródeł mówi się, że zabrudzenia powstałe w wyniku nieregularnego czyszczenia paneli wahają się od 2% do 25% w zależności od stopnia zabrudzenia.

W jaki sposób powinno się konserwować instalację?

  • Zadbaj o to, by była czysta. Panele fotowoltaiczne powinny być myte. Wiele zależy od warunków atmosferycznych, kąta nachylenia a także poziomu ich zabrudzenia. Nie powinny się na nich znajdować liście, ptasie odchody, czy śnieg.
  • Sprawdzaj, czy nie doszło do uszkodzeń mechanicznych. W wybranych przypadkach (szczególnie wtedy, gdy firma skorzysta z komponentów słabej jakości) może dochodzić do uszkodzeń paneli, np. drobnych pęknięć. Należy kontrolować zatem stan instalacji i działać, gdy ta ulega zniszczeniu.
  • Należy sprawdzać, czy kabla są wolne od uszkodzeń, najbardziej narażone na uszkodzenia są kable oraz złączki łączące poszczególne moduły. Zaleca się również kontrolę części elektrycznych, w szczególności działanie zabezpieczeń.

Jak zminimalizować koszty związane z naprawą?

  • Przed przystąpieniem do instalacji ważne jest przeprowadzenie kompleksowej analizy technicznej, która pozwoli ustalić optymalne rozmieszczenie paneli słonecznych, precyzyjny plan okablowania systemu oraz oszacowanie spodziewanej produkcji energii.
  • Zalecamy utworzenie dokumentacji fotograficznej, która potwierdzi szczegóły instalacji, począwszy od samego jej początku. Dzięki tym zdjęciom będziesz miał pewność, że proces instalacji przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Ponadto konieczne jest dostarczenie tych zdjęć na zakończenie instalacji. To istotne również z perspektywy ewentualnych roszczeń ubezpieczeniowych.

Aby śledzić wydajność systemu na bieżąco, zaleca się także korzystanie z monitoringu online. Ten system dostarcza dokładnych informacji na temat działania instalacji i ostrzega w przypadku jakichkolwiek problemów z produkcją energii. Dzięki temu możesz zachować kontrolę nad efektywnością systemu i działać szybko w przypadku ewentualnych awarii lub zakłóceń w produkcji. Monitoring online zazwyczaj dostarczany jest przez producenta falowników i warto zwrócić na to uwagę przy wyborze marki tego urządzenia. Poszczególne systemy monitoringu znacznie różnią się od siebie jakością. – dodaje Wiktor Dowgań z INERGIS

Warto inwestować w profesjonalne planowanie, dokumentację i monitorowanie, aby upewnić się, że instalacja fotowoltaiczna działa sprawnie i przynosi oczekiwane korzyści.

Źródło: INERGIS

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz