Reklama
http://www.multitherma.com/

Czy fotowoltaika się opłaca? Rozwiewamy wątpliwości!

Od 1 kwietnia 2022 roku nowi prosumenci mogą rozliczać się w systemie net-billing, który zastąpił dotychczasowe opusty. Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki wywołały falę pytań i wątpliwości. Zastanawiasz się, czy opłaca się montować panele fotowoltaiczne w 2024 roku?

Czy fotowoltaika się opłaca? Rozwiewamy wątpliwości!
Czy fotowoltaika się opłaca? Rozwiewamy wątpliwości!

Jakie korzyści dają panele fotowoltaiczne?

Dlaczego warto wykorzystać źródło energii, jakim jest światło słoneczne? Ponieważ jest tanie, czyste (bezemisyjne) i niewyczerpywalne. Jeżeli produkujesz prąd na własne potrzeby, nie tylko obniżasz rachunki za prąd, lecz także zyskujesz bezpieczeństwo energetyczne. Ponadto rosnące ceny prądu nie zaburzą budżetu Twojego gospodarstwa domowego. Gdy wybierasz instalację fotowoltaiczną (PV) z magazynem energii, możesz doposażyć się w zasilanie awaryjne na wypadek awarii sieci elektroenergetycznej. Instalacja fotowoltaiczna to również świadectwo, że przyjmujesz odpowiedzialność za środowisko naturalne. Gdy korzystasz z prądu ze słońca, zmniejszasz presję na wydobycie i wykorzystanie paliw kopalnych.

Kiedy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Najprostsza odpowiedź brzmi: zawsze. Niezależnie od sposobu rozliczania opłacalność fotowoltaiki jest wysoka. Panele słoneczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd do nawet 80%. Wysokość oszczędności zależy od tego, jak zarządzasz wykorzystaniem energii w swoim gospodarstwie domowym i czy posiadasz magazyn energii. Ceny energii wytworzonej przez instalacje fotowoltaiczne (oraz systemy, które korzystają z innych odnawialnych źródeł energii) są ustalane według wzoru w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Ceny te są publikowane na stronach PSE (Polskie Sieci Energetyczne). Istotne jest także to, aby dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do realnego zapotrzebowania. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które maksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej.

czy fotowoltaika sie oplaca 1

Czy montaż paneli fotowoltaicznych w domu jest opłacalny zawsze i w każdych okolicznościach? Obawa o nieopłacalność fotowoltaiki jest w pełni zrozumiała. Dla właścicieli domów jednorodzinnych to spory wydatek. Jeżeli zapłacisz za instalację fotowoltaiki kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, oczekujesz, że inwestycja będzie się zwracać. Pożądana jest nie tylko szybka obniżka rachunków za prąd, lecz także korzyści długofalowe, rozłożone na dziesięciolecia.

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które spełnia oba wymienione wyżej kryteria:

  • Natychmiast odczuwasz oszczędności w budżecie – gdy produkujesz prąd na własne potrzeby, możesz zasilać tanią energią także pompy ciepła i w ten sposób obniżyć koszty ogrzewania,
  • Czerpiesz korzyści długoterminowe – trwałość dobrze wykonanego systemu fotowoltaicznego to około 20–25 lat, dzięki temu przez wiele lat możesz cieszyć się bardzo tanią energią ze słońca.

Jaki jest okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę?

Okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę zależy bezpośrednio od wysokości poniesionych nakładów finansowych, a także od sposobu finansowania. Obecnie szybki wzrost cen prądu skraca okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę poniżej 10 lat.

Skorzystaj z bezzwrotnego dofinansowania

Warunkiem opłacalności instalacji fotowoltaicznej jest maksymalne obniżenie kosztów budowy. Możesz to zrobić dzięki programowi Mój Prąd 6.0, który zostanie wkrótce uruchomiony. Z dofinansowania mogą skorzystać tylko ci prosumenci, którzy rozliczają się w systemie net-billing.

Przyszli beneficjenci programu Mój Prąd będą mogli korzystać równolegle z innych form dofinansowania. Warto sprawdzić możliwości, które daje ulga termomodernizacyjna oraz program Czyste Powietrze. Atrakcyjne formy wsparcia stosują też lokalne władze i sprzedawcy.

Opłacalność fotowoltaiki jest uzależniona od wielu różnorodnych czynników. Strategię inwestycyjną można skondensować do trzech podstawowych zaleceń: korzystaj z bezzwrotnych dotacji, znajdź godnego zaufania wykonawcę i nie oszczędzaj na jakości montowanych urządzeń.

TAURON

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz