Reklama
konferencjaeuropower.pl

NFOŚiGW dofinansuje robota do czyszczenia paneli fotowoltaicznych

Firma Innovation AG Albert Gryszczuk otrzymała dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie ponad 795 tys. zł na budowę demonstratora innowacyjnego samobieżnego urządzenia do czyszczenia paneli PV na farmach fotowoltaicznych. Całość projektu oszacowano na ok. 1,3 mln zł.

NFOŚiG rusza ze wsparciem na fotowoltaikę - w puli 80 mln zł
NFOŚiG rusza ze wsparciem na fotowoltaikę - w puli 80 mln zł [Źródło: nfosigw.gov.pl]

W wyniku dofinansowanych prac badawczo-rozwojowych ma powstać prototyp urządzenia do czyszczenia zestawów fotowoltaicznych. Urządzenie będzie składać się z dwóch modułów: elektrycznego, terenowego samochodu wyposażonego w zbiorniki wody (a także przemysłowe generatory pary, układy rurociągów i zaworów) oraz robota myjącego (wyposażonego w system napędu i sensorów, układ śledzenia paneli, układ gąsienic, kolektory z dyszami parowymi i odsysającymi oraz elektroniczny układ sterowania i prowadzenia).

Na podstawie badań stwierdzono, że sprawność produkcji energii elektrycznej z paneli bez ich konserwacji i mycia, spada w ciągu roku o 10%. Oznacza to nie tylko straty energii, ale także i finansowe. Zakłada się, że przy użyciu technologii myjącej (np. dwukrotnie w ciągu roku), spadek wydajności będzie wynosił maksymalnie 5%.

Prototyp będzie pierwszym urządzeniem w Polsce, którego wydajność będzie przekraczała 1000 m2/h. Technologia mycia będzie polegać na użyciu silnego wąskiego strumienia pary wodnej (z szybkim odsysaniem skroplin i zanieczyszczeń z recyrkulacją oczyszczanej wody). Nie przewiduje się użycia detergentów. Robot myjący będzie automatycznie dostosowywał się do gabarytów paneli i płynnie się na nich poruszał dzięki gąsienicowemu/rolkowemu systemowi przemieszczania się. Zautomatyzowany system naprowadzania pozwoli na zwolnienie operatora z prowadzenia robota.

Umowa dofinansowania niniejszego przedsięwzięcia została zawarta 12 lutego br. przez Wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW Artura Lorkowskiego oraz właściciela Innovation AG Alberta Gryszczuka. Dotacja pochodzi z programu NFOŚiGW „Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych”.

Źródło: nfosigw.gov.p

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz