
Nadchodząca edycja programu ma być nastawiona nie tylko na produkcję energii, ale także na jej wykorzystywanie. Prosumenci (czyli osoby, które produkują i konsumują wytworzoną energię na własne potrzeby) powinni zatem w jak największym stopniu wykorzystywać produkowaną przez siebie energię. Aleksander Brzózka, rzecznik ministerstwa klimatu, tłumaczy w rozmowie z money.pl, że sieci energetyczne w Polsce mogą borykać się z problemami z przesyłaniem dużych ilości energii od prosumentów.
Stąd też wynikają zmiany w nadchodzącej edycji programu i zwiększenie wsparcia dla osób, które w swoim domu zainstalują oprócz fotowoltaiki, również bank energii, inteligentny system zarządzania, magazyn chłodu i ciepła albo ładowarkę do aut elektrycznych.
Szczegóły dotyczące programu zostaną zaprezentowane w ciągu najbliższych tygodni, by zainteresowani mogli przygotować się do złożenia wniosku, które będą przyjmowane od 1 lipca 2021 do 20 grudnia 2021. NFOŚiGW zaznacza jednak, że okres ten może ulec zarówno skróceniu, jak i wydłużeniu, w zależności do dostępności środków.
Na ten moment nie wiadomo jeszcze, jakie będą zasady programu. Poprzednia edycja to dofinansowanie w formie dotacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Z nieoficjalnych informacji money.pl wynika, że w nowym naborze nie należy spodziewać się rewolucji, jeśli chodzi o wysokość wsparcia, chociaż system przyznawania dotacji będzie nieco inny.
Wsparcie ma być jednak wyższe, jeśli prosument zainstaluje również elementy systemu służące do konsumpcji własnej energii, jednak na ten moment brak jest szczegółowych informacji.
Wiadomo natomiast, że w nowej ustawie o energetyce zapisano wspieranie budowy magazynów energii. Chodzi zarówno o domowe banki energii (zestawy akumulatorów), jak i magazyny ciepła i chłodu. To drugie rozwiązanie opiera się na specjalnych komorach utrzymujących przez długi czas ciepło lub zimno. Magazynowanie pozwala na równoważenie zapotrzebowania na energię między dniem a nocą, a nawet wykorzystanie letniego ciepła do ogrzewania zimą lub chłodzenia się latem energią zmagazynowaną w zimie.
Źródło: money.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.