Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Sposoby redukcji emisji CO2 z procesów energetycznych

Rosnące ceny praw do emisji CO2 powodują wzrost cen energii elektrycznej i kosztów procesów produkcyjnych. To z kolei prowadzi do podniesienia kosztów wszystkich produktów i usług, a także przyspieszenia inflacji. Czy można ograniczyć emisję CO2 w procesach energetycznych w zakładach produkcyjnych i w domach? Co zrobić, aby ograniczyć koszty i zadbać o środowisko naturalne?

Sposoby redukcji emisji CO2 z procesów energetycznych

Źródła emisji CO2

Emisja CO2 jest jednym z największych problemów, przed którym stanął współczesny świat. Zwiększenie ilości gazów cieplarnianych w atmosferze prowadzi do podwyższenia temperatury na Ziemi. To z kolei skutkuje zaostrzeniem klimatu, topnieniem lodowców, a w niedalekiej przyszłości także problemami z uprawami rolniczymi. Dwutlenek węgla jest jednym z produktów ubocznych procesu spalania węgla, ropy naftowej, a także gazu ziemnego. Te surowce są powszechnie wykorzystywane do tworzenia energii elektrycznej i zasilania transportu. Właśnie transport, energetyka i ogrzewanie budynków w największym stopniu wpływają na zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Emisja CO2 w Polsce – średnia na jednego mieszkańca

Emisja CO2 na świecie z każdym rokiem rośnie, pomimo prowadzonych przez większość wysoko rozwiniętych państw działań ograniczających. W 2022 roku wyniosła 37,5 miliarda ton i wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o 1%. Choć tempo wzrostu emisji spada, nadal wyrzucamy do atmosfery coraz więcej gazów cieplarnianych.

Jak na tym tle wypada Polska? Apogeum emisji CO2 przypadało na lata 80 XX wieku, kiedy to na jednego mieszkańca przypadało rocznie aż 13 ton CO2 na osobę. W 2019 roku było to już 8,5 tony na mieszkańca, a zmniejszenie wynikało z ograniczenia spalania węgla brunatnego i kamiennego, a także efektywniejszego ocieplania budynków. Jednak w skali od 2014 roku do 2019 roku jako kraj podnieśliśmy całościową emisją o prawie 5%. Oznacza to, że w naszym kraju tendencja wzrostowa jest zbliżona do średniej światowej.

OZE – sposób na ograniczenia emisji CO2 w energetyce i procesach energetycznych

Decyzje o ograniczeniu emisji CO2 podejmowane są na szczeblach organizacji międzynarodowych takich jak ONZ. Na naszym kontynencie UE zdecydowała o ograniczeniu emisji gazów poprzez wprowadzenie praw do emisji dla każdego kraju. Wykupienie takich praw umożliwia emisję gazów w określonym zakresie. Jednak notowania emisji CO2 na rynku stale rosną, co wynika z ograniczonej ilości takich praw. To z kolei sprawia, że przedsiębiorcy muszą podnosić ceny usług. Alternatywnym rozwiązaniem jest szukanie sposobów na ograniczenie emisji. Można to zrobić, wybierając instalacje czerpiące energię odnawialną, o czym więcej pisaliśmy w artykule „Czym są odnawialne źródła energii?” lub optymalnie wykorzystujące już wygenerowaną. Poniżej kilka przykładów.

Prąd z fotowoltaiki i energetyki wiatrowej

W naszym kraju ponad 70% energii pochodzi ze spalania węgla. Chcąc zredukować emisję CO2 w firmie, można stworzyć własną instalację fotowoltaiczną lub wiatrową. W ten sposób uda się ograniczyć prąd pozyskiwany z sieci i tym samym zmniejszyć emisję. Można też podpisać umowę z dostawcą zielonej energii, jakim jak Polenergia – nasza firma gwarantuje dostarczanie prądu tylko ze źródeł odnawialnych.

Bezemisyjne pojazdy

Wiele osób uważa, że samochody elektryczne są zbyt drogie i niepraktyczne, ale faktem jest, że koszty takich pojazdów sukcesywnie spadają, a także dostępne są coraz lepsze modele o większym zasięgu i krótszym czasie ładowania. Wybierając samochód elektryczny, możemy przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 oraz zmniejszenia kosztów paliwa. Dodatkowo, instalacja ładowarki do samochodu elektrycznego w domu może być opłacalna w dłuższej perspektywie, zwłaszcza jeśli korzystamy z energii słonecznej lub innych odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu, w przyszłości możemy cieszyć się oszczędnościami na rachunkach za energię elektryczną.

Ogrzewanie pompami ciepła geotermia

Notowania emisji CO2 obejmują też energię wykorzystywaną do ogrzewania. Kluczem do zmniejszenia produkcji CO2 jest dobra izolacja cieplna budynku. Po ociepleniu można rozważyć montaż pomp ciepła do ogrzewania. To kolejne bezemisyjne źródło energii, które w dłuższej perspektywie przyniesie oszczędności.

Kogeneracja gazowa

To metoda wykorzystująca energię cieplną powstałą przy wytwarzaniu energii elektrycznej. Ciepło może być wykorzystywane do procesów technologicznych, ogrzewania lub c.w.u. Dzięki temu proces wykorzystuje do 90% energii powstałej w czasie wytwarzania prądu (elektrownie węglowe wykorzystują zaledwie 40% energii). Korzystając z biomasy lub biopaliwa, można w jeszcze większym stopniu ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Warto zaznaczyć, że ograniczenie emisji CO2 zawsze przynosi zmniejszenie wydatków na energię. Niższe ceny prądu, ogrzewania i paliwa szybko doprowadzą do zwrócenia się kosztów inwestycji w instalację.

Źródło: polenergia.pl

Polenergia Fotowoltaika
Plac Ireneusza Gugulskiego 1
02-661 Warszawa
Tel. 799-399-888
www.polenergia.pl
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz