Reklama
http://www.multitherma.com/

Moduły MWT i ich zalety

Odmienna budowa ogniwa przekłada się na zróżnicowany wygląd modułów PV, ale także na szereg korzyści użytkowych.

Moduły MWT i ich zalety
Moduły MWT i ich zalety [Źródło: solgen.pl]

Ogniwa PV stosowane w produkcji modułów posiadają przednie styki nazywane szynowodami, które nanoszone są metodą sitodruku typu H. Przednie zbiorcze szynowody są źródłem zacieniania, zwiększają także rezystancje szeregową. Technologia MWT (Metal Wrap Through) pozwala zmniejszyć straty wynikające z zacieniania przez szynowody przedniej powierzchni ogniwa i straty wynikające z rezystancji szeregowej. Korzyści te zostają osiągnięte poprzez przeniesienie na tylną powierzchnię ogniw szyn zbiorczych plusowych, jak i minusowych.

Do głównych zalet technologii MWT zalicza się poprawa ogólnej sprawności modułu PV przy niewielkim wzroście nakładów na etapie jego produkcji. Dzięki tej technologii możliwa jest produkcja modułów o mocach 320 – 330 Wp w nieznacznie wyższej cenie niż klasyczne moduły busbarowe o mocy 300 – 310 Wp. Wyższa wydajność modułu wynika z poprawy kilku parametrów.

Charakterystyka modułów MWT

  1. moduły MWT charakteryzują się zmniejszeniem zacieniania na ogniwie powodowanym przez ścieżki zbierające elektrony,
  2. posiadają niższe straty na linii ogniwo – moduł od 1-3% w stosunku do klasycznej technologii busbar-owej,
  3. mają także lepszy współczynnik wypełnienia o ok. 2-3%,
  4. dzięki zmienionej metodzie łączenia ogniw możliwe jest ich zbliżenie w module PV o ok. 1,5 mm co przekłada się na lepsze wypełnienie ogniwami przestrzeni w module, a co za tym idzie zwiększenie sprawności modułu PV,
  5. moduły MWT mają bardzo niski temperaturowy współczynnik mocy, co powoduje, że znacznie wolniej spada ich moc wraz ze wzrostem temperatury.

Co więcej, moduły MWT mają także lepsze odprowadzanie ciepła z przedniej części ogniwa, dzięki otworom wypełnionym dobrze przewodzącym ciepło metalem. W konsekwencji moduły MWT mają o ok. 2-5°C niższą temperaturę pracy niż klasyczne moduły wykonane technologii bus-barowej. Niższa temperatura pracy przyczynia się do wyższej produkcji energii, którą szacuje się na ok. dodatkowe 2-3% rocznie.

Źródło: solgen.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz